Не само за нас, но и за цялата държава, 2024 г. мина под усещането за стопирана държава и държавно управление, блокирани в поредица от провалени опити за редовен парламент. Подобренията от миналата година, които доведоха до най-високата оценка за държавата в доклада ни “Бележник” за всички години от издаването му досега, тази година останаха без продължение, а някои дори пострадаха силно. Въпреки обездвижената от политическата криза държава, участието ни в 20 работни групи все пак даде резултат и няколко наши важни каузи постигнаха успех или отбелязаха крачка напред. Не толкова с помощта на държавата, а благодарение на настоятелната работа на гражданския сектор и то в условия, в които той беше под постоянни опити да бъде задушен от политически партии у нас.
Затова изпращаме годината с благодарност за силата в гражданските организации и издействаните положителни промени в няколко политики, касаещи благоденствието на децата и семействата у нас. Ето кои са те.
Грижа за детското и майчиното здраве
В детското здравеопазване направихме скок напред в голяма наша кауза – Националната детска болница. В началото на годината Народното събрание прие с пълно мнозинство решение за ускореното ѝ изграждане, а след това МЗ създаде постоянно координационно звено, отговорно за оперативната работа по проекта. Това стана благодарение на дългогодишната ни застъпническа дейност заедно с Инициативния комитет за създаването ѝ. По-късно през годината членове на Обществения съвет бяха привиквани за обяснения в ДАНС по жалбите, подадени от “Търговска лига – Глобален аптечен център” АД във връзка с отмененото решение за изграждане на болницата “Мама и аз”. Независимо от усилията на частния инвеститор да накърни публичния образ на членовете на Обществения съвет, част от който е и НМД, няма да се откажем от усилията за създаване на Национална детска болница и дълбока реформа в детско и майчиното здравеопазване за осигуряване на най-високото ниво на здравни грижи за всяко дете у нас. Тази наша позиция през лятото подписаха над 100 организации и активисти.
По друга голяма наша кауза – медицинските храни – след като през 2023-2024 г. издействахме от НЗОК да бъде реимбурсирана лечебна храна като грижа от държавата, вместо децата да чакат на дарителски кампании, от пролетта на 2024 г. започна безплатното отпускане на храна за десетки нуждаещи се в цяла България. Въпреки това, стотици деца и възрастни с белтъчно-калорийно недохранване бяха лишени от достъп до животоспасяваща грижа, тъй като Касата публикува указания с дискриминативни условия за отпускането им. Мрежата за правна помощ на НМД заведе дело пред Върховния административен съд, с което атакува дискриминативните текстове от указанията на НЗОК. Така борбата на НМД за лечебна храна за всички нуждаещи се продължава.
Продължи и застъпничеството ни за информираност на лекарите и родителите за ползите от по-високо покритие на HPV ваксината, която в редица държави е изкоренила рака на маточната шийка почти напълно. Участвахме в състоялия се в Брюксел форум SmartCARE & PROTECT-EUROPE Showcase Event – демонстрационно събитие за постигнатото в борбата с HPV заболяванията. У нас ваксината е безплатна, но делът на ваксинираните момичета между 10-14 г. продължава да е под 3% макар да има малко покачване за последната година.
Официално бяха приети 15-те дни отсъствие с бележка от родител, вместо с медицинска бележка при леко неразположение на детето. Инициирахме промяната с Отворено писмо до МЗ, МОН и комисии в НС. Писмото беше подкрепено и изрази позицията и на омбудсмана, на Българската педиатрична асоциация и други организации, работещи с деца. Промяната облекчи семействата и намали административната тежест към директорите.
И не на последно място – след 3 години редакции и пренаписване, Националната здравна стратегия до 2030 г. стана факт. През следващите 7 години страната ни трябва да намали дела на ражданията чрез цезарово сечение до 30%. Делът на бебетата, които на 4-месечна възраст все още се хранят с майчина кърма, трябва да нарасне до 40%. Зависимостта от хазарт и проблемното екранно поведение вече са сред рисковете за здравето на младежите, срещу които България се е ангажирала да разработи мерки. Основен принос за допълненията има активната работа на НМД по проекта на НЗС 2030 в целия период на разработване на стратегията.
Защита на правата и социална грижа за най-уязвимите. Мрежа за правна помощ на НМД
Истински зареждащи са срещите и дейностите с организациите членове на Мрежата и то директно на терен из цяла България, където те всеки ден помагат на деца и родители с различни нужди. През октомври се срещнахме с 20 организации в четири града за правни ателиета и фокус групи, с които да подкрепим работата им с уязвими групи – бежанци, роми, претърпели насилие деца, деца без семейство. На тях дискутирахме различни случаи от работата на социалните работници на терен, свързани със закрила на детето, борба с противообществените прояви, достъп до социални услуги. Разказахме за наши знакови стратегически дела и как Мрежата за правна помощ на НМД може да предостави безплатна юридическа помощ.
През 2024 г. Мрежата за правна помощ на НМД подкрепи организации и граждани с юридическа помощ в рекордните над 70 казуса. Мрежата вече наброява 35 адвокати и правозащитници. Продължихме нашите 6 стратегически дела – в т.ч. делото пред Европейския комитет за социални права към Съвета на Европа, по проблема с образованието и грижите в ранна детска възраст в България. Партнирахме с Комитета по правата на детето на ООН, създадохме стратегическо партньорство по темите на детското правосъдие с международната кантора Baker McKenzie, започнахме да координираме общността “Правосъдие за деца” към Националния институт на правосъдието.
Продължи и работата ни по знаковото дело срещу британския „пастор“ Даниел Хъл, обвинен в системно блудство с 14 момчета в квартал “Надежда” в Сливен. Освен че един от двамата адвокати на децата жертви е член на Мрежата за правна помощ на НМД и ангажиран от Мрежата, през цялата година подготвяхме становища, коментари и застъпнически срещи, посветени на достъпа на деца жертви до правосъдие, като ползвахме за негативен пример хода на наказателното дело срещу Хъл. Заради пореден отвод на съдия по делото в Сливен поискахме вкл. спешна среща с Министерство на правосъдието и ВСС. “Българската съдебна система е на колене пред доказан педофил.” Така започва анонсът към документален филм на Свободна Европа за делото срещу английския пастор. Филмът е на журналиста Генка Шикерова и е заснет за Свободна Европа със съдействието на Мрежата за правна помощ на НМД и Фондация “За Надежда”. Гледайте филма тук. Наказателното дело продължава – вече преразпределено на РС – Нова Загора.
Правата на непридружените деца бежанци
Вложихме много усилия в инициативата “GUIDE: Подкрепа за настойници на непридружени деца”, насочена към повишаване на знанията и уменията на законните представители и професионалистите, работещи директно с непридружени деца бежанци в пет европейски държави – България, Гърция, Словакия, Италия и Полша. Дейностите ще продължат и през следващите две години. Те ще бъдат в подкрепа на прилагането на европейските политики за убежище, миграция и интеграция чрез подобряване на уменията, механизмите за подкрепа и видимостта на законните представители и професионалистите, които се грижат за непридружените деца, особено тези с увреждания или изоставане в развитието. В първите месеци на 2025 г. предстои серия от обучения за законни представители и професионалисти, работещи на терен с непридружени деца бежанци. Вече е изготвен и публикуван наръчник с инструменти за обучение, който скоро ще бъде достъпен и на български език.
НМД се включи и в провеждането на качествено изследване относно нагласите спрямо бежанците и търсещите закрила в България. Проведохме серия дълбочинни интервюта и фокус групи с представители на институции, неправителствени организации и бежанци по проект „Изследване на социалните нагласи към бежанци и търсещи закрила: българският модел“. Реализирахме 10 интервюта с представители на институции и международни организации, както и 15 фокус групи в различни точки в страната.
Реформа в приемната грижа
През 2024 г. НМД излъчи свои представители в Консултативния експертен съвет по проект “Повишаване на капацитета на служителите на АСП във връзка с модернизиране на системите за социална закрила – Компонент 1” (КЕС), касаещ темата за приемната грижа.
Бяха изпратени две становища касаещи Наредбата за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях – едната от името на Национална мрежа за децата, а другата съвместно с Коалиция Детство 2025. Голяма част от предложенията на работната група от организации, членуващи в НМД, бяха приети. В края на годината към КЕС бяха изпратени и коментари по отношение на Методиката за оценка на кандидатите за приемно семейство.
По-добро образование за всички деца
Образователната реформа отново беше приоритет в работата на НМД през 2024 г. По темата за липсващия стандарт за качество организирахме национална конференция, съвместно с Националния инспекторат по образованието и СУ “Св. Климент Охридски”. Продължихме да се застъпваме за приобщаващо образование, ученическа медиация и социално-емоционално учене, повече реално детско участие в училище, преразглеждане на системата на НВО и много др. През 2024 г. многократно обединихме гражданския сектор срещу популистките промени в ЗПУО и срещу всеки опит за разделение между деца, учители и родители.
Заедно срещу насилието над деца
Положихме усилия България да е с крачка по-близо до изграждането на единна база данни за насилието над деца. Деца стават преки потърпевши на насилие в дома, в училище, на улицата, онлайн. Те претърпяват насилие дори само в ролята си на свидетели – при родителски конфликти, проблемни ситуации в клас. В същото време 8 институции у нас обработват данни, но няма обща система, която да даде пълната картина и да бъде основата за междуинституционални мерки по превенция и реакция. Темата е важна, защото преживелите насилие деца са в огромен риск да бъдат насилници като възрастни. Наша грижа е да ги предпазим от такова бъдеще. Голяма тема е и предоставяме ли комплексна грижа на децата, претърпели насилие, както и какви възможности да излязат от модела на насилие даваме на децата с противообществени прояви. Работата ни през годината по тази тема е събрана в пет доклада за тенденциите, законодателството у нас и други области, касаещи тази тема, а беше на фокус и в нашата национална конференцията “Заедно срещу насилието над деца” по проект NURVAC, на която бяха изнесени много данни и се чу позицията на 9 институции и организации, ангажирани пряко с проблема.
Друг наш значим успех по темата е участието ни, съвместно с Фондация “Работилница за граждански инициативи”, в проекта INSPIRE, благодарение на който близо 50 граждански организации и читалища от цяла България ще бъдат подкрепени за намаляване на насилието над деца и овластяване на жертвите.
Онлайн безопасността на децата
Заради рекордния брой сигнали за онлайн насилие над деца започнахме работа по анализ на правната рамка и регулаторните пропуски у нас. Тази дейност ще продължим и през следващата година в рамките на инициативата “Дигитални деца”, благодарение на която имаме отговорността от 2024 г. да сме партньор в обновения консорциум зад Националния център за безопасен интернет. Приоритет тук за нас е застъпничество за промени в законодателството и политики, с които се гарантира по-добрата сигурност на децата в онлайн пространството и ефективна борба срещу сексуалните посегателства над деца онлайн. Стряскаща е статистиката, че 1 от всеки 7 деца у нас съобщава, че е било жертва на онлайн тормоз и преследване в социалните мрежи. Трябва да променим това. По темата за превенцията и реакцията срещу насилието и сексуалната експлоатация на деца участвахме и в регионален форум на ECPAT INTERNATIONAL във Виена.
Отново по темата за онлайн безопасността имахме честта да представим позицията на организациите от ECPAT в цяла Европа за по-безопасен цифров свят за децата на Срещата на върха 2024 на WeProtect в Абу Даби.
Важни промени в Закона за гражданската регистрация
Месеци наред, в подкрепа на нашите партньори от Тръста за социална алтернатива, “Хабитат”, “Инициатива за равни възможности” и др., настоявахме пред отговорните институции, вкл. пред Парламентарна група за децата на НМД, да бъде решен въпросът с невъзможността за издаване на документи за самоличност поради липса на адрес. Огромен успех са приетите на второ четене изменения в Закона за гражданската регистрация. Новите текстове ще променят живота над 120 000 български граждани над 14-годишна възраст, които нямат лични карти, а в допълнение и на над 13 000 с изтекла лична карта (данните са от март 2024 г.). Приетите изменения ще гарантират документи за самоличност на всеки човек, дори той да няма адрес. Хиляди случаи на деца, младежи и родители, нуждаещи се от подкрепа, бяха години наред в задънена улица заради невъзможността да се издаде лична карта на родителя или на младежа само заради това, че са в бедност и нямат имот с адрес.
Още няколко теми, които бяха наш фокус през годината и по тях работихме с институции и организации:
НМД изпрати до Парламента становище относно споделеното родителство
Децата са еднозначна ценност и не могат да бъдат повод за предизборен популизъм и демагогия
Основни наблюдения и застъпнически каузи, свързани с правосъдието за деца в България
Спечелихме окончателно делото в защита на дете-косвена жертва на незаконно наказателно обвинение
И тук е мястото да отбележим, че във време на тежка политическа криза и разделение, “Бележник” на НМД отново служеше като безценен източник на данни и препоръки, и като основа за конструктивен диалог между властта и гражданския сектор по много ключови реформи.
Заслужено признание
На 20-ти ноември тази година, по повод 35 години от приемането на Конвенцията за правата на детето на ООН, ратифицирана от 196 държави, включително и България,
35 граждански активисти получиха в сградата на министерски съвет отличия от премиера Главчев за принос към благосъстоянието на децата и семействата. Изключително щастливи сме, че голяма част от отличените експерти са от организации членове на НМД от цялата страна. Тяхната всеотдайна работа за по-добри политики за децата и семействата у нас получи заслужено признание. Отличията бяха връчени в същия ден, в който всяка година провеждаме и единствения по рода си най-голям у нас младежки форум Voice It, в който децата питат политиците какви са решенията по важни за младите хора теми.
10 години усилваме гласа на младежите
Любима наша дейност е работата ни Младежка мрежа “Мегафон”. Вече 10 години НМД усилва гласа на децата. Затова и тази година отбелязахме годишнината с най-мащабното събитие от всички издания на младежкия форум Voice It. Нашите младежи вече имат собствен подкаст. Неговият първи епизод чуйте тук. В него мегафонци дискутират значението на извънкласните дейности с Васил Лозанов, зам. директор в Испанската гимназия в София.
Както всяка година, така и тази, младежите от “Мегафон” отново взеха ключово участие в Годишната среща на Мрежата, в която набелязахме над 30 приоритета в политиките за образование, детско здраве, правосъдие и ранно детско развитие и семейна грижа. Щастливи сме също, че Тиана Кръстева, част от екипа на “Деца изследователи”, съвместна инициатива на Национална мрежа за децата и Eurochild и доброволец в Младежки клуб “Да бъдем приятели” към Фондация “П.У.Л.С” , е новият български представител в Съвета на децата към международната мрежа Eurochild.
Помощта към конкретни деца в нужда
Това лято семейства пострадаха от пожари. През юли и август, с помощта на огромен брой дарители, събрахме общата сума от 12 628,56 лв. за деца с опожарен дом от село Воден.
С помощта на Procter & Gamble дарихме над 10 000 броя хигиенни материали в полза на нуждаещи се деца и семейства, както и в кризисни центрове, за домове за деца и центрове за обществена подкрепа.
Изпълнихме и рекорден брой детски желания за конкретни книжки за рекордно кратко време в петото издание на “Направи магия. Подари книга на дете!”. Над 4200 деца от цялата страна намериха своя магьосник и вече получават мечтаната от книга за Коледа! Благодарим ви!
“Златна ябълка” за Героите на децата
За 14-та поредна година отличихме героите на децата с наградите “Златна ябълка”.
Новото тази година са отличията за Корпоративно партньорство. И тук е мястото да изкажем нашата благодарност и на всички компании и малки и средни бизнеси, които припознаха детските политики като общ наш приоритет и подкрепиха ежедневната ни работа, както и редица наши инициативи.
Благодарност изказваме на:
Лидл България, които за поредна година подкрепиха провеждането на най-големи младежки форум Voice It и които с всичките си инициативи доказват, че искат да бъдат активен партньор по важните за младите хора теми и в социалния диалог за едно по-добро утре.
Благодарим и на помощник-магьосниците, нашите партньори, без чиято безценна подкрепа нямаше да бъде възможно реализирането на петото издание на кампанията – Experian Bulgaria и UniCredit Bulbank, които са дългогодишни финансови партньори на инициативата, на DHL Express Bulgaria, Книжарници Сиела и Ozone.bg, благодарение на които купуването и изпращането на детските желания се случи по-лесно и удобно отвсякога. Благодарим и на книжарница Greenwich Junior и издателство Enthusiast за това, че ни подкрепят с организирането на второто събитие в рамките на кампнията.
На Domino’s Pizza Bulgaria за кампанията ни #ПицаСКауза, в която събрахме 31 382 лв., благодарение на които НМД продължи да се застъпва за реални промени в българското образование.
На BECA Before Creating Academy, които даряват част от цената за курсовете си по фотография в подкрепа на образователните инициатива и каузи на НМД.
На Procter & Gamble, която дари над 10 000 броя хигиенни материали в полза на членовете на Националната мрежа за децата. Продуктите бяха раздадени на нуждаещи се деца и семейства, както и за кризисни центрове, за домове за деца и центрове за обществена подкрепа. Помощта беше разпределена между 26 организации, членове на НМД.
На рекламна агенция Saatchi&Saatchi, които разработиха новата визуална идентичност на инициативата “Дигитални деца”. Техният екип не спира да ни подкрепя с идеи и с разпространение на кампании и да вярва, че подкрепата за детските каузи са смислено усилие.
На NovaNews и предаването “Социална мрежа”, което цяла година чрез рубриката “Училището, което искаме” показва добрите примери и дава думата на младежи, учители, експерти и политици за важните теми и промените, от които се нуждае училищната среда и образователанта ни система.
Какво ни казаха родителите и деца
Рекорден брой – над 3 200 възрастни и деца и младежи до 18 г. се включиха в анкетите ни за свършеното от държавата през последната година в политиките за семействата и децата у нас. Оценките им в общо 9 области залегнаха в мониторинговия доклад “Бележник 2024 – Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?”, който представихме в края на месец април.
Най-важната област за родителите е “Образование”, а за децата – “Спорт, култура и свободно време”. Всички поставят закрилата от насилие като трета по значимост тема.
Те ще бъдат наш фокус и през новата 2025 година!