Парламентът отхвърли предложените промени в Закона за хазарта, които предвиждаха драстични ограничения на рекламата на хазартни игри, ръст на глобите за нарушения, увеличаване годишните вноски за социално отговорно поведение и на данъчните ставки.
Пълната забрана на рекламата на хазартни игри е сред онези многогодишни битки на Национална мрежа за децата, които преминават през поредица от съпротиви от страна на отговорните институции. Много от тях сме довели до реални промени, които подобриха трайно живота на деца и семейства в България. Ще продължим и в тази срещу хазарта, докато не постигнем резултат, който е в интерес на децата.
Ето защо
Хазартната зависимост е международно признато болестно състояние, описано в МКБ-10. У нас хазарт играят около 3 милиона души, 300, 000 от тях редовно, макар че 86% никога не са печелили нещо.
В Европа 14 държави от години са въвели пълна или частична забрана на рекламата на хазарт със строги ограничения. У нас деца залагат в онлайн казина.
Деца тренират с тениски с реклама на платформи за онлайн залози. Деца остават на улицата, защото жилищата им са проиграни на хазарт. Семейства се разпадат заради хазарт. Рекламите на хазарт са навсякъде, по всяко време, напълно достъпни и видими за всички деца. И въпреки изричната законова забрана за реклама в часове, които са напълно достъпни за лица под 18 години, рекламите преливат, а в тях участват известни лица, които привличат младата аудитория и водят децата директно към платформите за онлайн залагания, онлайн казина и други хазартни игри. Не спазваме дори сегашното законодателство по чл. 10, ал. 1 от Закона за хазарта.
Опитите от 2023 г. на хазартните оператори за саморегулация, чрез включване в част от рекламите на призиви за „отговорна игра“, категорично не успяват да доведат до превенция и защита на децата от хазартна зависимост. Разписаните през 2023 г. в ЗДБРБ по-високи такси за хазартните оператори също не дават решение на проблема с рекламата на хазарт и хазартната зависимост сред децата.
Подчертаваме, че забраната на рекламата на хазарт е първо и преди всичко грижа за здравето на децата в България. Децата са особено уязвима рискова група по отношение на рекламите на хазарт, които фактически представят залагането като бърз начин за печелене на пари, победа и успешност. Категорични са данните по отношение на психологическия и социалния ефект от заливащата реклама на хазартни игри. Хазартната зависимост е болестно състояние. Вредите, причинени от хазарта, са сравними с вредите, дължащи се на тежко депресивно разстройство и злоупотреба с алкохол и зависимост и са значително по-високи от вредите, нанесени на индивида поради разстройство на наркотичната зависимост. Тя води до влошаване на психичното здраве и повишени нива на престъпност. Именно затова, например, Италия забранява всякаква реклама на хазарт през 2018 година след като свързва разпространението на рекламата на хазарт с огромното нарастване на броя на хазартно зависимите.
Организации членове на Национална мрежа за децата споделят, че в училищата, в които работят, все по-често наблюдават деца и семейства, които страдат от хазартна зависимост. Кризисните центрове, както и социалните услуги за деца и семейства в страната, работят по много случаи, в които цели семейства губят своите домове, вследствие на хазарта и от това кризите в семейството стават все по-големи и по-трудни, а децата са тези, които са най-потърпевши.
Какво ще продължим да искаме
НМД, заедно с Асоциация „Родители“ и други граждански организации, активисти и родители, от години настояваме за забрана на всякаква форма на реклама на хазартна дейност, когато в съответното време и на съответното място на излъчване или разполагане на рекламата, както и в аудиторията, е вероятно или допустимо да има деца и лица до 21 години.
Искаме да бъдат предвидени санкции в по-големи размери, когато нарушението е пряко свързано с деца, напр. на територията на училища и спортни обекти, по време на спортни и културни обществени събития/ предавания, спортни стоки, музикални продукти, както и продукти, свързани с образованието на децата – например тетрадки, учебни програми и др.
Искаме повишаване на възрастта за участие в хазартни игри на 21 години, с цел да се предпазят учениците от изкушението да се превърнат в дилъри и да се ограничи достъпът до училищата.
Искаме промяна в НК, чрез която да се предвиждат по-строги наказания за въвличане на непълнолетни лица в хазартна дейност и др.
Битката срещу хазарта водим от 2018 година насам. И ще продължим.
Още по темата:
Писмо на НМД до институциите за рисковете върху децата от агресивната реклама на хазарт при нарушаване дори на настоящите законови ограничения
Петиция за забрана на рекламата на хазарт, събрала 4 000 подписа.
Четири предложения за промени в българското законодателство на НМД и Мрежата за правна помощ до Комисията по въпросите на децата, семейството, младежта и спорта.
За психологията и бизнес модела за хазартните може да прочетет тук. За дигиталната зависимост на един клик разстояние прочетете тук.