В десетото юбилейно издания децата питаха за здравословното хранене в училище, спорта, училищната хигиена и отражението на климатичните промени
На 20 ноември, в Световния ден на детето, се състоя десетото юбилейно издание на младежкия форум Voice It, организиран от Национална мрежа за децата и Младежка мрежа “Мегафон” към организацията.
Близо 300 младежи от училища в цялата страна се включиха в предварителни дискусии и директните разговори с политици и институционални експерти в голямата зала на Интерпред – СТЦ София. Гостите на форума бяха посрещнати от Георги Богданов, изпълнителен директор на НМД, Кристина де Бройн – представител на УНИЦЕФ в България, Радостина Генова – експерт „Работодателска марка“ в Лидл България, които тази година бяха генерален партньор на най-големия и уникален по рода си младежки форум. На старта на събитието беше излъчен филм за значението и развитието на Voice It през годините, а за историята на детското гражданкско участие разказа и активиста Михаил Стефанов.
“Много обичам тези Voice It срещи, защото обикновено точно от тях излизат следващите важни теми, по които да настояваме пред съответните министерства те да бъдат разрешени”, с тези думи посрещна младежите Георги Богданов, изпълнителен директор на НМД.
“За мен е привилегия за втора поредна година да съм с вас в Световния ден на детето. Впечатлена съм от желанието и ангажимента ви да утвърждавате факта, че вашето мнение има значение. Мнението си тежи на мястото, когато е информирано, когато е резултат от градивна дискусия и от широка територия на диалог, в която участват експертния, правителствен и неправителствен сектор. За Лидл България подкрепата за Voice It е утвърждаване на ролята ни да бъдем активен партньор по важните за младите хора теми и да участваме в социалния диалог за едно по-добро утре. Вярваме, че в това по-добро утре темите като здравословиня начин на живот, спорта и грижата за околната среда имат изключително важно място. Днес отново сме тук, за да чуем какво мислите, какви са вашите потребности, какви са вашите очаквания и как компанията ни може да се включи в посрещането им”, каза Радостина Генова, експерт „Работодателска марка“ в Лидл България.
“Една от идеите на Voice It е да чеум младежкия глас по теми, с които и възрастните се борят. Използвайте форума като едно безопасно пространство, в което да споделите мнението си. Искаме да вземем и вашите препоръки по решаване на проблеми в области като здравеопазване, климатичните проблеми и др.”, каза Кристина де Бройн – представител на УНИЦЕФ в България в приветствените си думи към младежите.
Както всяка година децата сами избраха темите и въпросите, на които искат да потърсят решение от възрастните. Voice It 2024: Здрави в училище постави въпроси по три важни за учениците теми: здравословното хранене в училище, спорта, училищната хигиена и климатичните промени. В дискусиите на сцената участваха момчетата и момичетата в младежката ни мрежа “Мегафон” заедно с Петър Младенов – зам.-министър на младежта и спорта, доц. д-р Михаил Околийски – Национален център по обществено здраве и анализи, Яна Алексиева – изпълнителен директор на Асоциация “Родители”, Екатерина Йосифова, член на УС на фондация „За храната“, Слав Петков – председател на Федерация за адаптирана физическа активност в България.
- Може ли да има повече бюджет за хигиената в училище – за работата на хигиенистите, за почистващи и хигиенни средства в тоалетните?
- Защо часовете по физическо и оценките в този час са обвързани с покриване на нормативи?
- Публична ли е информацията каква част от бюджетите е за здравословно хранене в училищата?
- Какво може да се направи, за да има по-приятна обстановка в моментите за обяд и за бързо хапване в големите междучасия?
Това са част от въпросите, които участниците във Voice It 2024: Здрави в училище зададоха.
По-широко включване на спортни клубове и неправителствени организации в дейността на училищата беше сред споделените възможни решения по въпроса на младежите за повече разнообразни спортове в училище. Не е нужно да се фокусираме върху професионалното трениране на спорт, а върху спорната активност на всеки като цяло, защото активното упражняване на спорт, дори само любителски, е нещо, което изгражда много умения, включително критично мислене. Това мнение сподели зам.-министърът на спорта Петър Младенов.
“Иска ми се темата за здравното образование да се върне в учебната програма. Както и да се потърси решение в неформалното образование – подход, който ще помогне учениците да участват в това какви да бъдат часовете по физическо, за да не са само постигане на един норматив за всички”, каза Петър Младенов. Спортното министерство е започнало комуникация по тази тема с Министерството на образованието и Министерството на здравеопазването като страни по проблема.
Ученическите съвети също могат да бъда инструмент за промяна, като вземат единно решение и поискат аргументирано от ръководството на училището си подкрепа за спортен клуб или отбор на училището в конкретна дисциплина, която искат.
Организатор на дискусията за климата и околната среда беше УНИЦЕФ България. Водещ на панела беше Цветелина Гарелова – млад активист и представител на УНИЦЕФ, а в разговорите участваха Елена Атанасова – директор „Мониторинг права на детето“ в УНИЦЕФ, Елица Станева-Бритън – психолог и автор в Климатека, Ренета Колева – заместник министър на околната среда и водите, Симеон Ставрев, общински съветник в Столична община, Иван Попов, специалист “Управление на проекти” в платформата на “Заедно в час” – Prepodavame.bg. Младежите имаха възможност да заяват своята позиция и да зададат въпросите си относно осведомеността за климатичните промени, образованието за климата, влиянието на климатичните промени върху психичното здраве и др. През приложението Mentimeter младежите в залата гласуваха дали са съгласни или не с конкретни твърдения. Така децата споделиха, че социалните мрежи им помагат да бъдат по-добре информирани по климатичните въпроси и че изпитват тревожност по отношение на това какво ще се случи в околната среда заради климатичните изменения.
НМД вече десет години усилва гласа на децата с целогодишни програми и инициативи за детско участие, но дискусионният ни форум Voice It е кулминацията в усилията на Мрежата да създава пространство детският глас да бъде чут и важните за младите хора теми да намерят място в директен диалог с политици, институционални експерти и обществено значими личности.
Водещ в юбилейното издание на VoiceIt 2024 беше актрисата и създател на съдържание за социалните мрежи Брояна Йовчева. Познаваме я от профила “Ние, нашите и кучето” за околосветското пътешествие, което направиха с нейния съпруг Милко и трите им деца, едно от тях все още бебе. В TikTok и Instagram видеата й често усмиват дезинформацията и пропагандата.
Национална мрежа за децата реализира Voice It 2024 съвместно с Младежка мрежа „Мегафон“ и с генералната подкрепа на Lidl България. Корпорпоративен партньор на Voice It 2024 бяше марката минерални води “Банкя”. В почивката между панелните дискусии и след края на форума младежите можаха да разговарят и с експерти от организации членове на НМД в изложбената зона пред залата. Там участие взеха Центърът за безопасен интернет, Асоциацията по семейно планиране и сиксуално здраве, Сдружение за прогресивна и отворена комуникация СПОК, фондация Singel Step, фондация “Партньори България”, фондация “Конкордия”, УНИЦЕФ България, сдружение ИМКА – Габрово, фондация “Здраве и социално развитие”, фондация М и М физио и Lidl България, в чиято зона младежите имаха възможност да зададат въпроси към специалист диетолог за балансираното хранене и да научат какво е планетарна диета – хранителен режим, който е полезен както за здравето на хората, така и за опазването на околната среда.
Събитието беше излъчвано и на живо във фейсбук страницата на НМД. Запис от събитието вижте тук.