Най-важната област за родителите е “Образование”, а за децата – “Спорт, култура и свободно време”. Всички поставят закрилата от насилие като трета по значимост тема.
Над 3 200 възрастни и деца и младежи до 18 г. се включиха в анкетите ни за свършеното от държавата през последната година в политиките за семействата и децата у нас. Оценките им в общо 9 области ще залегнат в мониторинговия доклад “Бележник 2024 – Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?”, който ще представим в края на месец април.
Броят младежи, родители и професионалисти, попълнили въпросниците, е рекорден в сравнение с предходни години. За новия “Бележник” мнението си са дали 1 474 деца и 1 765 възрастни от цялата страна. Заради засиления интерес оставихме анкетите отворени две седмици по-дълго спрямо първоначално определения срок. Въпросниците бяха разпространени от десетки медии, както и през контактната мрежа на Младежка мрежа “Мегафон” с училища и младежи в страната. Национална мрежа за децата е признателни за съдействието и от страна на Министерството на образованието и науката, което изпрати анкетите към училища и директори с покана да дадат гласност на проучването сред родителите и учениците.
Оценките в “Бележник 2024” няма да бъдат обявявани до официалното представяне на доклада през април, но можем да споделим сферите, които включилите се определиха като най-важни за тях. Активността на респондентите в отделните теми показва, че за възрастните най-важната тема е образованието, а за децата – спортът и свободното време. Като втора най-важна тема двете области обръщат местата си – спорт и свободно време при родителите и образование – за децата. На трето място по важност и двете групи поставят закрилата от всички форми на насилие. От отговорите става ясно и че има слабо познаване на правата на децата жертви или извършители на престъпления.
Над 70% от включилите се възрастни са на възраст между 30 и 50 г. Над половината (55%) са от голямо населено място, 35% от малко селище, а 10% са от София. Сред децата и младежите 80% са между 14 и 17 години, по 10% са тези под 14 г. и току що навършилите пълнолетие. Над половината са от големи градове, 43% са от малки населени места, а 5% са от София.
Акценти от мнението на възрастните и децата в отделните области
Близо 61% от възрастните смятат, че детската бедност се увеличава. 52% считат, че децата в бедност имат ограничени или никакакъв достъп до спортни занимания, култура или пълноценно свободно време. На същото мнение са и 47% от младежите. Над една трета от децата – 37% споделят, че през последната една година са имали много малък или никакъв достъп до дейности, свързани с култура – театър, кино, концерти.
56% от възрастните заявяват, че малко хора знаят как и към кого да подадат сигнал, ако правата на децата се нарушават от някоя институция. При младежите 38% заявяват, че са малко децата, които знаят какво да направят, а 12% заявяват, че изобщо не знаят към кого могат да подадат сигнал. На въпроса “Мислите ли, че държавата подкрепя родителите да отглеждат децата си в семейството?” 33% от възрастните отговарят, че държавата подкрепя само някои групи родители, а 51% смятат, че държавата изобщо не ги подкрепя или го прави за твърде малка част сред тях.
33% от възрастните смятат, че децата в детските градини много често или често стават обект на насилие. По отношение на училищната среда процентът скача двойно – 66%. При младежите процентът също е висок – 57% смятат, че в училище има насилие – според 36% – често, според 21% – много често.
Над 60% от възрастните смятат, че децата са жертви на насилие и в специализираните институции като домове за деца, центрове за настаняване, интернати, затвори за деца. 44% смятат, че те много често или често търпят насилие вкъщи. Само 0.2% смятат, че никога не се случва насилие над деца в домашна среда, като близо 45% смятат, че малко деца имат възможност (или тя е ограничена) да споделят за упражненото над тях насилие, за да бъде прекратено то, а 51% са на мнение, че няма никаква или много малка екипна работа между отговорните хора и институции, така че насилието да бъде прекратено, а детето да получи необходимата помощ и подкрепа. По мнението на децата и младите хора – малко деца имат възможност да споделят с възрастен за упражнено над тях насилие – 30%, а 48% смятат, че държавата успява в твърде малко случаи или изобщо не успява да помогне на пострадали от насилие деца. 45% от младежите заявяват, че в случай на злоупотреба в интернет децата много рядко или изобщо не подават сигнал към сайт, платформа, организация.
Сред възрастните 61% са на мнение, че се прави твърде малко за превенцията срещу насилието или действията са неадекватни. 55% смятат, че децата често за жертви на дискриминация и език на омразата, 83% смятат, че децата изобщо или много слабо са предпазени от злоупотреба в интернет.
Близо 54% от възрастните потвърждават, че има увеличение на броя на децата, които често употребяват психоактивни вещества (алкохол, цигари, наркотици), при това голямо. Същото се потвърждава и от мнението на децата – над 36% заявяват, че броят им се увеличава много, а други 38% също смятат, че броят им се увеличава, макар и малко по малко. 52% от младежите потвърждават, че законовото ограничение да не се продават алкохол и цигари в магазините се спазва рядко или изобщо не се спазва.
Сред възрастните 60% са на мнение, че няма никаква подкрепа за децата, употребяващи психоактивни вещества, или че възможностите са малко и малко деца имат достъп до тях. 63% заявяват, че децата не получават здравословна храна в училище или това се случва в много малко учебни заведения. 72% са на мнение, че децата със специфични хранителни режими (глутенова непоносимост, алергии и др.) не могат да получават подходяща храна.
58% смятат и че децата не получават психична подкрепа или тя е трудно достъпна и за малко от децата. Същото заявяват и близо една трета от младежите – 28% не се чувстват подкрепени от професионалисти (психолози, педагогически съветници, лекари), когато имат проблем (стресирани са, депресирани, тъжни, уплашени).
Над 50% от анкетираните възрастни смятат, че социално-психологическа подкрепа в неонаталните отделения (консултации на родители, подкрепа при проблеми с новородените) изобщо не се предоставя или тя е твърде малка.
По отношение на достатъчно на брой и достъпни начини за учене и развитие на малките деца, преди да тръгнат на училище, оценката на възрастните е по-скоро положителна – 60% смятат, че такива места са налични и те са сравнително достъпни за всички деца.
Интересно е мнението на младежите за подкрепата на държавата към майките и татковците в отглеждането на децата – 36% смятат, че майките изобщо или в много малка степен са подкрепени, а при бащите процентът скача – 53% от децата чувстват, че държавата не подкрепя татковците или това е валидно за много малка част от бащите.
В раздел Образование възрастните дават по-скоро позитивна оценка по отношение на усилията да няма отпадащи от системата деца, а отпадналите – да бъдат върнати в училище. 43% обаче смятат, че не са достатъчно училищата, които успяват да накарат всяко дете да се чувства пълноценно и да се развива, независимо дали се различава с нещо от другите. Същото потвърждават и 36% от младежите.
Сред възрастните 63% смятат че няма или са твърде малко училищата, които успяват да събират учители, родители, деца и други хора в общи действие в името на децата. 46% смятат, че училището изобщо или в много малка степен успява да подкрепи личностното развитие на децата, а 51% смятат, че е ниска подкрепата и в областта на дигитално-медийната грамотност.
Не такова обаче е мнението на децата и младежите. Според анкетите 59% сред тях смятат, че личностното развитие се подкрепя винаги или почти винаги, а 51% заявяват, че дигитално-медийната грамотност се подкрепя в голяма или много голяма степен в училището, в което учат.
На въпроса “Родителите получават ли достатъчно подкрепа от държавата, за да са пълноценни семействата и да са щастливи децата?” 20% от възрастните смятат, че семействата изобщо не получават подкрепа, а 53% че тя е изключително недостатъчна и за много малко хора. Същото смятат и децата – близо 14% отговарят, че такава подкрепа изобщо липсва, а 46% – че такава получават твърде малко родители.
На въпроса “Когато едно дете не може да живее със семейството си по някаква причина, има ли възможност да отиде на място, където да получи необходимата грижа и подкрепа?” отговорите и при възрастните, и при децата, клонят към положителния регистър, съответно близо 40% и близо 30% са на мнение, че понякога децата получават подкрепа. Все пак при децата излиза и тенденцията, че за тези деца рядко се прави нещо – близо 30%
41% смятат, че децата жертви или свидетели на престъпление, изобщо не получават достатъчна и адекватна помощ и подкрепа, за да се справят с преживяното или такава има за малко от децата. Малко повече – 45%, смятат, че подкрепата и програмите за децата, които имат проблеми със закона е слаба, достига до малко деца или изобщо отсъства такава.
Прави впечатление големият дял хора, които заявяват, че не са запознати с проблемите в област “Детско правосъдие”. Така например 30% не са запознати с нуждата от гарантиране на децата, които са жертви или свидетели на престъпление, на изслушване, което е съобразено с възрастта им и с това, че са преживели насилие. 37% не са запознати и дали съдът осигурява качествена защита (адвокат) за децата жертви на престъпление/децата в конфликт със закона, а 30% не знаят дали когато децата имат проблем със закона, отношението към тях е съобразено с това, че са деца, а не възрастни.
Близо 55% от младежите заявяват, че през последната година в голяма или много голяма степен са имали достъп до свои любими спортни дейности. Всяко пето дете, обаче, споделя, че в много малка степен или изобщо не е имало възможност да се занимава с предпочитан спорт, а 38% не са имали достъп до театър, кино, концерти и други културни дейности. Че децата имат ограничен достъп до културни дейности смятат и 40% от възрастните, а почти толкова (38%) посочват, че няма достъп и до спортни дейности. В голяма част от препоръките в отворените въпроси възрастните споделят мнението, че за децата не са достъпни безплатни възможности за спортни занимания – към спортни клубове или в рамките на самите училища, като така възможността едно дете да спортува е оставена изцяло на финансовите възможности на родителите.
Детско и младежко участие
42% от младежите смятат, че мнението им по теми, които ги касаят (като средата, в която живеят; мястото, където учат и др.) се взима под внимание твърде рядко или изобщо не се взима под внимание. 35% от тях смятат, че специалистите изобщо не се съобразяват или много рядко се съобразяват с мнението им, когато работят с тях.
Както възрастните, така и децата са на мнение, че информация за правата на младежите има. Остава въпросът достъпна ли е за всеки и колко често се говори за детските права. Едва 2,5 % от децата и близо 14 % от възрастните са на мнение, че информация няма.
Сред препоръките към въпросите с отворен отговор много често срещани са следните:
- Повече кръжоци по интереси и спортни занимания, безплатни за всички деца
- Надбавки за всички деца без оглед дохода на родителите
- Подготвени учители и специалисти (ресурсни учители, психолози) във всяко училище, които не неглижират проявите на насилие и работят веднага и на място и с проявяващите агресия, и с децата жертви на насилие
- Синхронизирана комуникация и адекватни общи действия на всички институции, които отговарят за закрила на децата от насилие
- Информация как децата могат да се защитят, към кого да се обърнат, какво да направят възрастните, ако видят домашно насилие над дете
- Учителите в училища и детските градини да минават задължителни обучения за разпознаване белези на насилие и да бъдат стимулирани да подават сигнали до органите по закрила.
- Повишаване на компетентностите и ангажираността на отговорните структури и специалистите в тях.
- Здравна профилактика да се извършва и в училищата, повече профилактични прегледи, да се върнат стоматологичните кабинети в училищата.
- Подготвени ресурсни учители и психолози във всяко училище заради увеличаващия се брой деца със СОП. Безплатни посещения при психолог.
- Столове във всички училища, допускане само на здравословна непакетирана храна.
- Контрол върху продажбата на тютюневи изделия и алкохол на непълнолетни.
- Да се отпускат стипендии на студенти по медицина, с договор за практика в по-малките градове.
Препоръките на широката общественост отразяват до голяма степен множеството застъпнически линии на Национална мрежа за децата, които ще бъдат отразени и в мониторинговия доклад.
Както всяка година, “Бележник 2024” отново ще направи експертен анализ на свършеното за последната година в детските политики – къде бяха постигнати стъпки напред и кои области боксуват или отбелязват влошаване . В оценката си НМД отново ще се позове на множество данни, събрани от отговорните министерства, на мнението на експертите в отделните области на доклада, както и на независимата оценка на външните оценители. Осреднените оценки от 2 до 6 от анкетите ще бъдат добавени към финалната оценка, като по този начин ще се отрази и мнението на широката общественост.
Тази публикация е създадена в рамките на инициатива „Демокрация, с правата на децата“, финансирана от Европейския съюз и фондация „Институт Отворено общество – София“ (ИООС) или фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ). Изразените възгледи и мнения са единствено на автора(ите) и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA) или на ИООС (или ФРГИ). Нито Европейският съюз, нито EACEA, нито ИООС (или ФРГИ) могат да бъдат държани отговорни за тях.“.