В периода февруари – март 2025 г. се проведоха трите национални обучение за законни представители по проекта “GUIDE: Подкрепа за законни представители на непридружени деца”, насочен към законни представители и професионалисти, работещи с непридружени деца мигранти.
26 – 28 февруари – гр. София
18 – 20 март – гр. Стара Загора
26 – 28 март – гр. Русе
Национална мрежа за децата е партньор по международен проект „GUIDE – Supporting Guardians of Unaccompanied Children“, в сътрудничество с организации от Словакия, Полша, Гърция, Италия, Белгия начело с Европейската асоциация на доставчиците на социални услуги за хора с увреждания (EASPD). Проектът е финансиран от AMIF – Фонд на ЕС за убежище, миграция и интеграция, като целта му е да бъдат разработени мерки за укрепване на капацитета на националните системи за настойничество и да подкрепи изграждането на компетенциите на законовите представители и професионалистите, които се грижат за непридружени и разделени деца, пристигащи в ЕС. Специален акцент е работата с деца с увреждания и/или с риск от изоставане в развитието.
Обученията бяха структурирани на база международен наръчник, изготвен по проекта, съдържащ важна информация и полезни инструменти за работа с непридружени деца – мигранти.
Обучителите в тренинга бяха експерти с многогодишна практика, директно работещи с непридружени деца бежанци – Антоанета Ябанозова – Директор на Секретариата на Областния съвет на Български Червен кръст – Русе, Диана Димова – изпълнителен директор на Фондиция „Мисия криле“, Диляна Гитева – адвокат от САК и НБПП към МС.
В обучението участваха експерти и професионалисти от най-различни сфери:
- Адвокати от НБПП, които според българското законодателство за официалните законни представители по чл. 25 от ЗУБ.
- Социални работници от ОЗД
- Представители на общини
- Директно работещи с непридружение деца служители от социални услуги
- Представители на ДАБ, Дирекция „Миграции“, МВР
- Представители на неправителствени организации, работещи пряко по темата
- Културни медиатори
Специални гости по време на обученията бяха представители на три ключови агенции – УНИЦЕФ България, Върховният комисар за бежанците на ООН (ВКБООН) и Международна организация по миграцията (МОМ), работещи за правата на непридружените деца мигранти, които допринесоха със своята експертиза. Като гост лектори се включиха културни медиатори, адвокати и директно работещи в социални услуги служители, които споделиха за опита си в сферата.
Участниците получиха информация и дискутираха следните теми:
- Правата на човека на детето
- Риск и устойчивост на децата
- Миграционен опит и житейски истории
- Създаване на ефективни взаимоотношения между настойник и дете
- Мандат и задачи на законния представител
- Утвърждаване на висшия интерес на детето
- От пристигането до намирането на трайно решение
- Етични стандарти в услугите по представителство
- Укрепване на благосъстоянието, устойчивостта и безопасността на децата
От обученията стана видно, че работещите имат нужда от пространство за споделяне и обмяна на опит, особено във връзка с казуси, които нямат винаги ясно и лесно решение.
След като приключат обученията по проекта, ще бъдат сформирани т. нар. Кръговете за споделяне, в които ще поканим специалисти, които да работят в обособени малки групи, в които да изградят общност с идеята за дискутиране на казуси от практиката с голямата цел за оказване на взаимна подкрепа.
Благодарим на всички участници за активната работа по време на трите обучения! Голямата цел на проекта е изграждане на устойчива партньорска мрежа за подкрепа на специалисти, работещи с непридружени деца бежанци и мигранти!
Изказваме специални благодарности на НЛРС “Съюз на ловците и риболовците в България”, Фондация „Мисия криле“ – гр. Стара Загора и Дворецът на децата – гр. Русе за съдействието чрез осигуряване на пространство за провеждане на събитията.