Омбудсман на детето в България – защо е необходим и каква е неговата роля
Национална мрежа за децата от години се застъпва да бъде създадена институция Омбудсман на детето в България, който да защитава интересите, правата и нуждите на децата.
Мрежа за децата направи предложение за нормативна уредба и устройство на тази институция в рамките на проект „Децата в сърцето на българската демокрация“, който се изпълнява с финансова подкрепа от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП.
Във връзка с проекта у нас гостува детският омбудсман на Исландия г-жа Салвьор Нордал, която се срещна с омбудсмана на Република България проф. д-р Диана Ковачева и с представители на властта.
Защо е необходим Омбудсман на детето в България?
Данните от годишния мониторингов доклад на Национална мрежа за децата „Бележник: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата“, както и от годишния доклад на Омбудсмана, показват, че на практика у нас липсва система за закрила и ежедневно ставаме свидетели на нарушаване правата на децата.
- България е на едно от първите места по дял на децата в неравностойно положение – в последните десет години над 400 000 деца у нас живеят в риск от бедност и социално изключване и това е трайна тенденция.
- Липсва превенция на насилието в училище, на улицата, в семейството.
- Голяма част от децата са лишени от достъп до здравни услуги и равен достъп до качествено образование.
- Услугите по образованието и грижите в ранна детска възраст са остарели в сравнение с европейските практики.
- България е единствената страна в Европейския съюз без Национална многопрофилна детска болница.
- У нас детското правосъдие остава подвластно на остарелия закон за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните от 1958 година.
- Не е развита допълнителна подкрепа за децата със специални образователни потребности и достъпна архитектурна среда.
- В момента единствената структура, натоварена със защита правата на децата – Държавна агенция за закрила на детето, обвързана йерархически, оперативно, функционално и финансово с Министерство на труда и социалната политика, не успява да отстоява адекватно и обхватно правата на българските деца.
Какво е Омбудсман на детето? Как възниква тази институция?
Омбудсман на детето (още „младежки омбудсман“, „детски комисар“, „комисар по въпросите на децата“, „комисар по младежта“, „защитник на децата“) е публичен орган, натоварен със защитата и утвърждаването на правата на децата и младите хора.
Първият детски омбудсман е създаден в Норвегия през 1981 г. Обособяването на подобни институции се насърчава от Комитета на ООН по правата на детето, а от 1990 г. е активно подпомагано и от Съвета на Европа. Към 2021 г. Европейската мрежа на омбудсманите за деца обединява 43 детски омбудсмани в 34 държави в рамките на Съвета на Европа, 22 от които – страни от ЕС.
Целите на Омбудсмана на детето, изведени от Европейската мрежа на омбудсманите:
– насърчаване на пълното прилагане на Конвенцията на ООН за правата на детето;
– по-висок приоритет на децата в централната, регионалната и местната власт и в гражданското общество, подобряване общественото отношение към децата и зачитането им като субекти на сложен комплекс от права и законни интереси;
– оказването на влияние върху закони, политики и практики чрез становища по законодателни предложения и с предлагане на нормативни и институционални изменения;
– насърчаване на ефективна координация в закрилата на децата на всички институционални равнища;
– застъпничество за ефективното използване на ресурси, насочени към подобряване благосъстоянието на децата;
– предоставяне на платформа, посредством която децата проактивно да споделят публично своите гледна точка и идеи; подпомагане на това държавата и обществеността да обръщат повече внимание на детските идеи и виждания;
– събиране и разпространение на данни за положението на децата; насърчаване на държавните институции да събират и публикуват данни, свързани с живота, правата и благосъстоянието на децата;
– насърчаване на осведомеността на възрастните за правата на децата;
– извършване и подпомагане на научни изследвания, свързани с децата;
– мониторинг на достъпа на децата до механизми на защита на техните права (напр. в училище и други институции; в производства, касаещи децата, достъп до правосъдие на деца);
– администриране на индивидуални жалби, депозирани от деца или техни представители, иницииране или подкрепа при воденето на съдебни процедури от името на деца.
Каква е ролята и приоритетите на Омбудсмана на детето на Исландия
Това е специализиран едноличен национален държавен орган, защитник и застъпник за интересите на исландските деца.
Институцията на ОНД на Исландия е установена нормативно от 1995 г. Формално е поставен в йерархическо подчинение на министър-председателя на Исландия, но е независим орган.
Неговите приоритети са:
защита неприкосновеността на личния живот на децата от страна на родителите, настойниците и служителите в училищните и развлекателните дейности.
превенция на насилието и тормоза над деца във виртуална среда.
застъпничество за правата на деца от бедни семейства и за запазване размерите на публичните инвестиции за деца
по-добро детско образование и здравеопазване;
реформа в детското правосъдие;
промотиране на превенция и ефективно третиране на проблема с насилието над деца, вкл. насилието онлайн;
подпомагане борбата със сексуалната експлоатация на деца;
насърчаване на обществената осведоменост за равните права на деца-мигранти и деца-бежанци в Исландия;
фасилитиране на мултиинституционален диалог за създаването на единен Национален план-стратегия за детето.
имплементирането на Конвенцията на ООН за правата на детето.
Детското участие в работата на Омбудсмана
В цялостната работа на ОНД на Исландия е поставен акцент върху възгледите и преживяванията на децата. Основното съвещателно тяло към ОНД на Исландия, обезпечаващо автентично детско участие, е т.нар. Консултативна група на децата към ОНД.
Омбудсманът за децата на Исландия от 2018 г. организира Детски конгрес (The Children’s Forum) веднъж на две календарни години.
Целта на форума е „да се засили пълноценното участие на децата в демократичния дискурс по въпроси, които ги вълнуват, и да се гарантира тяхното влияние върху политиката и вземането на решения“.
Препоръки от Експертния екип на Национална мрежа за децата за приоритети, ключови области на застъпничество и инициативи на Детския омбудсман на България:
Национална мрежа за децата направи предложение за нормативна уредба и устройство на институция на омбудсман на детето в България в рамките на проект „Децата в сърцето на българската демокрация“, който се изпълнява с финансова подкрепа от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП.
Основните усилия на ОНД на България следва да бъдат в пет ключови оперативни направления:
– Детски права и детско правосъдие, превенция и закрила от насилие – с фокус върху застъпничество и институционална подкрепа за максимално най-обхватното приложение на Конвенцията на ООН за правата на детето; усъвършенстване на процесуалните закони, нормиращи детското правосъдие, третирането на деца в контакт със закона, превенцията и санкцията на насилие над деца, вкл. насилие във виртуална среда, превенцията на вторична виктимизация на деца, преживели насилие и др.;
– Детско здравеопазване –застъпничество и подпомагане координацията между различни институции, изграждане на национална детска болница, развитие на интегрирани здравно-социални услуги за деца и др.;
– Детско образование – с фокус върху застъпничество и институционална подкрепа за по-добро качество на образованието у нас, промени в ранното детско образование и грижа, развитие на социално-емоционалната интелигентност на децата в класната стая, подобряване на демократичната култура на децата и др.;
– Социална закрила и интеграция – системно застъпничество и институционална подкрепа за усъвършенстване на системата за закрила, превенция на насилието, експлоатацията и дискриминацията на деца-бежанци и деца-мигранти;
– Култура, спорт, свободно време – насърчаване по-ефективното планиране и инвестиране на държавно и местно равнище в тези области; стимулиране и фасилитиране на диалог между организации, работещи в областите на детската култура, спорт и свободна време.
Работата на българския ОНД следва да включва широко детско представителство, вкл. чрез създаването на съвещателно тяло към Омбудсмана на детето, чрез организирането на детски форум, сходен с реализирания под егидата на ОНД на Исландия, както и чрез активно партньорство с вече установени структури на детско самоуправление (Съвета на децата към Държавната агенция за закрила на детето, младежи от програма „Мегафон“ на Национална мрежа за децата, детски и младежки парламенти и съвети от цялата страна и др.).
Снимка: unsplash.com