През месец декември и януари рапортьорите в Национален Юрочайлд форум – България (НЕФ) и децата от „Мегафон“ работиха по темата Какъв според теб е животът на децата в България (част 2).
Повод за темата е общественото обсъждане и приемането на новата Национална стратегия за детето, която ще определя политиките за детето в България за периода 2019 – 2030 година. Тъй като децата имат право да изразят мнението си по всеки въпрос, касаещ живота и развитието им, тази тема стана част от дейността в НЕФ и „Мегафон“.
В допитването участваха 87 деца, представители на деветте региона на Национална мрежа за децата, на възраст между 11 и 18 години, 36 момчета и 51 момичета.
Въпросите бяха в две области – Среда на живот и Взаимоотношения между хората.
Според наблюдения и изводи на рапортьорите от разговорите им с децата, те масово не са свикнали да им бъде искано мнението, особено от по-висши държавни служители или чиновници. Преобладава разбирането, че средата на живот в България, базирана на взаимоотношенията между хората, не е добра, а хората са озлобени и алчни. Също така децата знаят какво им трябва, за да живеят спокойно и да се занимават със забавления в населеното място. Според наблюдения на част от децата населението намалява и застарява, селата обезлюдяват. Главната причина според тях е безработицата и ниското заплащане. Според други участници в анкетата отношенията между родителите и децата са сложни, разпадащи се, но това зависи от двете страни. За отношенията в една връзка трябват грижи, любов и постоянство, смятат децата. Същото е и за отношението на хората, което зависи от семейните отношения и примера. Децата мечтаят за по-добро бъдеще, но те искат да се върви напред, като в същото време не се пренебрегват основните човешки ценности и взаимоотношения.
Според изводите от анкетата, направени от организаторите на допитването от Национална мрежа за децата, в резултата осезаемо се наблюдава, че децата са ангажирани, имат мнение и гражданска позиция по въпросите, които засягат в частност развитието и живота им и в по-широк план – цялото общество.
Най-вече в мненията им по въпроса За какво би искал/а да те попитат преди да се вземат важни решения за населеното място, в което живееш?, но и в останалите отговори, те обръщат внимание, че имат желание и нужда да участват, да бъдат питани и че е важно предложенията им да бъдат отчитани и включвани от възрастните във вземането на решения.
Прави впечатление как си кореспондират мненията по въпроса Какво според теб трябва да се направи, за да бъде населеното място, в което живееш, по-приятно за живот? и Какво би искал/а да има в населеното място, в което живееш, за да имаш достатъчно възможности да се забавляваш и да си почиваш? В отговорите и на двата въпроса децата повдигат сходни теми и назовават близки неща, които им липсват – култура, младежки пространства и инициативи, а също така дискотеки, МОЛ-ове и ресторанти, когато говорим за забавления и възможност за почивка. Зададохме си въпроса – дали липсата на достатъчно младежки формати, инициативи и пространства не създават потребителската култура в децата и те нямат алтернатива на МОЛ-овете и ресторантите?
Здравословният начин на живот, физическата активност и избор на спорт също са широко обсъждана тема, като една от основните тези е, че децата живеят в дигиталната среда и възможностите, които тя предлага, са по-привлекателни за тях. Отговорите на въпроса Какво според теб има в населено място, в което всички деца, независимо от доходите на родителите си (възрастните, които се грижат за тях) имат възможност да спортуват?) отварят една контратеза, която заслужава внимание: децата казват, че липсват достатъчно възможности за свободен достъп до спорт – няма достатъчно съоръжения (открити фитнес площадки, ледени пързалки, скейт паркове, велоалеи), а когато се създадат, често не се поддържат или пък входът за съществуващи пространства за спорт е платен, което ограничава много от децата да спортуват. С отговорите си те отправят поглед към отговорността на държавата за изграждането и поддържането на спортни съоръжения със свободен достъп, за отговорността на гражданите към вече създадените и обръщат внимание, че здравословният начин на живот е пряко обвързан със социалния статус на хората.
Когато децата мислят за взаимоотношенията между тях и родителите им, посочват че биха искали повече обич, общуване, доверие, вслушване и допитване за нуждите, желанията и мнението им. Заедно с това, когато коментират средата на живот или взаимоотношенията между хората, говорят за дискриминация, неравенства, незаинтересованост от другия, враждебност, различни форми на насилие, отсъствие на възрастните от живота на децата.
Eurochild (Юрочайлд) е мрежа, обединяваща организации на европейско ниво, които работят за и с деца, а Национална мрежа за децата е един от нейните членове. Част от Стратегията на Юрочайлд е да бъдат създадени Национални Юрочайлд форуми (НЕФ) в България, Малта и Естония. Дейността на младежите е да обсъждат различни теми, касаещи децата, на национално и европейско ниво, да споделят идеи и мнения относно правата на децата и да мислят за разработването на достъпни за децата и младите хора документи и информация, като се съобразяват с посоката, в която Юрочайлд работи.
Вижте останалите проучвания на НЕФ:
Какъв е животът на децата в България според самите тях? – част 1
Попитахме децата: „ЗА“ или „ПРОТИВ“ използването на мобилни устройства в училище
Какво може да се промени в училище според децата?
Снимка: pixabay.com