През септември участниците (рапортьори) от Национален Юрочайлд форум – България (НЕФ) разговаряха с деца и младежи на тема: „Справедливо ли е отношението в обществото към хората с различна сексуална ориентация в България?”. Темата беше разпозната от участниците в НЕФ като важна и те единодушно взеха решение, че искат да работят по нея.
Eurochild (Юрочайлд) е мрежа, обединяваща организации на европейско ниво, които работят за и с деца, а Национална мрежа за децата е един от нейните членове. Част от Стратегията на Юрочайлд е да бъдат създадени Национални Юрочайлд форуми (НЕФ) в България, Малта и Естония. Дейността на младежите е да обсъждат различни теми, касаещи децата, на национално и европейско ниво, да споделят идеи и мнения относно правата на децата и да мислят за разработването на достъпни за децата и младите хора документи и информация, като се съобразяват с посоката, в която Юрочайлд работи.
В допитването участваха 61 деца, представители на деветте региона на Национална мрежа за децата, на възраст между 12 и 17 години.
Най-голяма част от децата (20), изразили мнение, не възприемат хората с нехетеросексуална ориентация като различни от хората с хетеросексуална ориентация. Според тях всеки човек има право на мнение и право да определи своята сексуалност и чувствата, които изпитваме, са отвъд възможностите ни да упражняваме контрол. Значимите различия между хората са изборът на ценности и поведението им, казват младежите.
Следващи по численост мнения (9) имат изцяло негативно отношение към хората с нехетеросексуална ориентация и основни мотиви са, че те не могат да имат деца като партньори и не могат да бъдат ролеви модел за децата си като родители. Други деца считат, че те не са нормални и това е болест. В мненията на 3 от децата изглежда, че има съревнование между оформящата се лична позиция и тази, която според тях заема обществото.
Акценти от проучването:
- По-голяма част от децата, изразили мнение по темата, познават деца с нехетеросексуална ориентация. Резултатът е важен, защото един от силните гласове в обществото по темата застъпва позиция, че децата не са повлияни от въпросите, касаещи сексуалната ориентация и тези въпроси се превръщат в актуални, когато човек стане възрастен.
- Най-голяма част от децата казват, че не разговарят с родителите си по тази тема. Следващи по брой са децата, които казват, че родителите им са негативно настроени и в мненията им личи, че са водили единични разговори с родителите си. Имайки предвид, че родителите са едни от най-значимите възрастни с ключова роля за развитието на децата, е тревожно, че липсва или рядко се наблюдава диалог, свързан със сексуалната ориентация, преживяванията и въпросите, които децата могат да имат във връзка с нея. В такъв случай публичното мнение по темата оказва твърде голямо влияние върху нагласите на децата и негов възможен коректив остава само приятелската среда и други (възможни) значими възрастни.
- В резултата се наблюдава интересна тенденция: по-голяма част от децата казват, че не се отнасят дискриминативно към нехетеросексуалните хора, но се оказва, че по-голяма част от родителите имат негативна нагласа в сравнение с тези, които не се отнасят негативно. Едновременно с това децата казват, че повечето им съученици се държат зле с момчетата, които харесват момчета и с момичетата, които харесват момичета. Изхождайки от това наблюдение, би могло да се мисли в две посоки: дали се наблюдава позитивна промяна на нагласите към нехетеросексуалните хора със смяната на поколенията в България и дали има връзка между нивото на информираност по темата и нагласата, която човек има (една част от децата, изразили мнение в темата, имат знания, касаещи правата на човека, в частност правата на детето и/или се самоопределят като нехетеросексуални). Тези предположения със сигурност изискват следващо проучване, за да могат да бъдат валидни твърдения.
- В резултата по темата има мнения на деца, според които родители с негативна нагласа са родители на нехетеросексуални деца и не знаят за тяхната сексуалност. Резултатът тук също е тревожен, защото означава, че част от децата с различна сексуална ориентация не се чувстват приети и този изключително важен аспект от идентичността им не е признат от най-близките им възрастни. Това оказва влияние върху начина, по който съумяват да разрешат въпросите „кой и какъв съм аз“, от които зависи способността на човек да изгражда взаимоотношения и да се социализира.
- В мненията се проследява още една интересна тенденция – по-често майките са с неутрална или позитивна нагласа, докато бащите са с негативна нагласа и са нетолерантни. Би било любопитно да се направи изследване, което да провери дали наистина има значима разлика в нагласите на жените и мъжете в България по отношение на нехетеросексуалните хора и на какво се дължи тази разлика.
Повече за мненията на децата и младежите може да прочетете в Резултати на НЕФ за септември (PDF, 205 KB)
Вижте и предходните проучвания: Какво може да се промени в училище според децата, Каква Европа искат децата и За и против използването на мобилни устройства в училище
Снимка: freeimages.com