Интервю с Моника Златанова от екипа на Фондация “Нашите недоносени деца”
17 ноември е Световен ден на недоносените деца, откога се отбелязва у нас и каква е идеята на тази инициатива?
Отбелязването на 17 ноември – Световния ден на недоносените деца, стартира за първи път в България през 2012 г. по инициатива на Фондация “Нашите недоносени деца”. Целта на този ден е да повиши информираността по този наболял проблем, да насърчи изразяване на съпричастност към недоносените деца и техните семейства и към семействата, които са загубили децата си поради преждевременно раждане.
Какви са статистиките за недоносените деца у нас през последните години?
Според статистиката, средно около 10-15% от ражданията завършват преждевременно в световен мащаб или казано в цифри, това са над 15 млн. недоносени бебета годишно. В България ситуацията не е по-различна – над 6000 са преждевременно родените бебета на година, което се равнява на 10% от всички раждания.
Какво е най-важното, което трябва да знаят бъдещите майки за проследяването на бременността и превенцията на преждевременно раждане?
Всички родители очакват бебетата им да се родят около датата на термина. Но една част от тях се раждат по-рано от очакваното, което носи след себе си редица рискове. Проследяването на бременността и добрата пренатална грижа целят именно превенция на усложнения, свързани с бременността, включително усложнения както за плода, така и за майката. От една страна, проследяването на бременността включва женската консултация – регулярни прегледи, които започват от момента на установяване на бременността до нейния завършек и 42 дни след раждането. По-голямата част от проследяването на бременността се поема от избрания от бременната жена акушер-гинеколог, който води женската консултация. Тази консултация включва ежемесечни прегледи и специфичните изследвания – кръв, урина, микробиология, в зависимост от това, какво се налага в съответния гестационен срок. От друга страна, изключително важни са високоспециализираните прегледи: биохимичен скрининг за хромозомни заболявания в първи триместър, фетална морфология във втори триместър и късна фетална морфология в трети триместър. Най-общо казано, феталната медицина помага за установяването на проблеми на плода вътреутробно, като по този начин се дава втори шанс на нероденото бебе, може да се предотврати и преждевременно раждане или да се планира възможно най-близо до датата на термина.
Разполагат ли болниците с всичко необходимо като оборудване и със специалисти?
През последните години можем да кажем, че оборудването в болниците е на много по-високо ниво и все повече отделения разполагат с необходимата апартура. Но не трябва да забравяме, че това се случва основно благодарение на частни дарители или благотворителни кампании. Не трябва да забравяме, че тази апаратура се амортизира и трябва да се подменя, изисква се регулярна поддръжка и закупуването на различни консумативи за нея, които също се оказват скъпоструващи. Сякаш днес се наблюдава повече дефицит на кадри, защото неонатологията е изключително тежко и изискващо себеотдайност направление на медицината. Все повече болници сигнализират за нуждата от лекари, акушерки и сестри, които да се грижат за най-малките пациенти.
Прави ли се достатъчно за проследяване на недоносеното бебе и малкото дете?
От гледна точка на работата на държавните институции, проследяването на недоносените деца е област, на която тепърва започва да се обръща внимание. От наша гледна точка и усилията, които полагаме в тази област, можем да се похвалим с успех в това, че все повече родители са информирани относно необходимостта и същността на проследяването на децата, родени по-рано и предприемат навременни мерки в тази посока. Докато обаче държавата не поеме своята част от ангажимента за грижата за недоносените деца и техните семейства, приемайки ясно разписана и финансово обезпечена програма за проследяване, успехите ще остават по-скоро локални. В този смисъл, може би е важно да припомним, че през 2019 г. Фондация “Нашите недоносени деца” внесе проект в Министерство на здравеопазването за Национална програма за проследяване на недоносените деца от 0 до 7 г. За съжаление, до момента, въпреки усилията и готовността ни за съвместна работа, Министерството не инициира стъпки към обсъждане на Програмата.
Кой е най-често срещаният проблем, с който се сблъскват родителите на недоносени деца?
Преждевременното раждане крие редица рискове за бебето, тъй като организмът му не е развит напълно при раждането, някои системи също не са добре развити – терморегулацията, храносмилането, дишането и пр. не функционират пълноценно. Поради тази причина съществува опасност от редица заболявания. С напредъка на медицината все по-малки и все по-рано родени бебета оцеляват, но, за съжаление, колкото по-малко и колкото в по-ранна седмица е родено едно бебе, толкова по-рисково е то.
Ето защо е добре да разграничим проблемите в краткосрочен и в дългосрочен план.
В краткосрочен план преждевременно родените деца се срещат с твърде много предизвикателства още в първите минути на своя живот. Както вече споменах, причината е незрялостта на всички органи и системи, което води до неспособността на бебето да се адаптира само към живот извън утробата. Възможни са усложнения свързани с дишането, поддържането на телесната температура, храненето, честите инфекции и други. Около 30% от недоносените деца страдат от сериозни неврологични и двигателни затруднения.
В този толкова ключов момент на интензивни грижи за недоносеното бебе е от изключителна важност родителите да бъдат включени в грижата. За съжаление, все още, в повечето отделения, свижданията са ограничени и липсват практики, подкрепящи връзката между родителите и бебето. Научно доказано е, че нарушената връзка родител – бебе може да доведе до дългосрочни последици върху цялостното развитие на детето. Решението на този проблем е да се осигури на родителите възможността да участват в грижите за тяхното дете в интензивните отделения в зависимост от възможностите и здравословното състояние на бебето. Фондация “Нашите недоносени деца” активно работи за насърчаване на семейно-ориентираната грижа, което включва изграждането на семейни стаи в неонатологичните отделения в страната, за да бъде улеснен контактът между родителите и техните недоносени или болни бебета.
Сега можем да поговорим и за проблемите, с които се сблъскват 50% от недоносените деца в дългосрочен план, а именно различни форми на обучителни затруднения като дислексия, диспраксия, дисграфия, дискалкулия, нарушена концентрация, хиперактивност, както и емоционални или поведенчески проблеми. Ако бъдат установени навреме, голяма част от тези затруднения могат да бъдат компенсирани или редуцирани с адекватна ранна интервенция.
Вашият най-голям успех като организация?
Засягайки темата за проблемите, с които се сблъскват недоносените деца в дългосрочен план, веднага можем да кажем, че един от най-големите успехи, които постигнахме, е изграждането на Център за детско развитие “Малки чудеса”.
Тук предоставяме специализирана комплексна терапевтична подкрепа и консултиране на деца от най-ранна възраст както за деца родени преждевременно, така и за деца с трудности в развитието. Поставяме силен акцент върху важността на подкрепата в ранното детство и семейно-ориентираната грижа. Нашите специалисти – логопед, детски психолог, ерготерапевт, специалист ранна детска интервенция, фамилен психотерапевт, работят в посока проследяване, превенция, ранно откриване и интервенция в случаи на увреждания и трудности в развитието в ранна възраст, водени от убеждението, че подкрепата в първите години от живота е определяща за пълноценното развитие.
Провеждате и дарителска кампания, какви са нейните цели?
Отново отбелезявме 17 ноември – Световния ден на недоносените деца, но тази година е под знака на COVID-19 и ще е по-различна, защото не можем да се съберем традиционно на “Вечер на чудесата”. Това ни даде шанс да помислим за събитие, което да бъде достъпно за всички, независимо в коя точка на страната и света се намират, чрез организирането на онлайн конференция “РОДЕНИ ТВЪРДЕ РАНО: медицински и социални аспекти на развитието на недоносените деца”, която ще се проведе в периода 16-20 ноември 2020 г.
Всеки присъстващ и съпричастен към каузата на Фондация “Нашите недоносени деца” може да направи своето дарение и да подкрепи най-малките герои и техните семейства. Дарителската кампания цели набиране на финансови средства в три основни направления – закупуване на животоспасяваща апаратура за недоносените бебета, изграждане на семейни стаи в болниците и осигуряване на подкрепа на ранното детско развитие в Център “Малки чудеса”.