Кампанията на Национална мрежа за децата „ЗНАЕШ ЛИ?“ стартира в деня, в който отбелязваме 25-годишнината от приемането на Конвенцията на ООН за правата на детето.
Днес се навършват 25 години от приемането на Конвенцията на ООН за правата на детето, която е най-бързо и най-широко ратифицираният международен документ в историята на човешките права. Тя променя начина, по който се отнасяме към децата като към същества с ясно определени права, а не като към пасивни обекти.
По повод годишнината Национална мрежа за децата стартира кампанията ЗНАЕШ ЛИ?, която цели да повиши обществената чувствителност към правата на децата. Част от нея са: Манифест, 3 видеа с фокус правото на мнение, правото на участие във вземането на решения и правото на защита от насилие, апликация „Защитник на кое право на децата си ти?“ във Facebook и интервю с Алисън Шейфър, канадски психотерапевт и консултант в областта на възпитанието.
Спазването на правата на децата е необходимото условие за тяхното хармонично развитие и благосъстояние, както и израстването им като успешни и отговорни възрастни.
Този юбилей дава повод да направим равносметка за изпълнението на ангажимента, който българската държава е поела към децата в България.
Несъмнено, за изминалите години са положени немалко усилия в посока на подобряването на живота и благосъстоянието на децата в България. Това включва приемането на Закона за закрила на детето и изграждането на системата за закрила, развиването на услуги в подкрепа на родителите и алтернативи на настаняването в институции, подкрепата за приобщаващото образование и др. Същевременно, редица факти говорят за това, че децата все още не са приоритет за нас като държава и общество.
Нужна е систематична и последователна работа, която да гарантира устойчивост на предприетите действия и усилия за гарантиране на правата на децата, която да включва:
- Приемане на единен нормативен акт, който регламентира в цялост отношението към децата като субект на права, а не само като обект на закрила.
- Разработване на самостоятелна политика за подкрепа на семейството, която да включва мерки за подкрепа на раждаемостта, на трудовата заетост на родителите, социалното подпомагане и данъчните облекчения, жилищното настаняване, както и услуги за подкрепа на родители и семейства в кризисна ситуация.
- Разработване и приемане на многосекторна рамка за интегрирани политики и подходи в областта на ранното детско развитие.
- Модернизиране на образователната среда за децата ни. Училището, детската градина и детските ясли трябва да станат достъпни за всички деца и родителите активно да са включени в образованието на децата.
- Осъществяване на реформа в областта на правосъдието за деца. Това включва приемане на Закон за детско правосъдие и отмяна на Закона за борбата срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, който в същността си е репресивен и не отговаря на международните актове и модерни подходи за работа с деца в конфликт със закона.
Национална мрежа за децата ще продължи да се застъпва и да подкрепя изпълнението на ангажиментите на България, поети с подписването на Конвенцията на ООН за правата на детето.
Конвенцията на ООН за правата на детето (КООНПД) e подписана на 20 ноември 2014 г. България ратифицира документа на 11.04.1991 г. и документът влиза в сила на 3 юли 1991 г. С този си акт Република България застава зад ценностите, описани в международния документ и се ангажира да полага усилия за изграждането на система и условия, които да гарантират в максимална степен спазването на детските права у нас.