Мрежата за правна помощ на НМД получи официално съобщение от Трето отделение на Европейския съд по правата на човека в Страсбург, че по делото A.S.E against Bulgaria (А.С.Е. с/у България; жалба № 53891/20) не е направено искане за отнасяне пред голямата камара, с което решението на съда вече е окончателно.
Припомняме, че по това важно стратегическо дело за домашно насилие Мрежата за правна помощ на НМД участва като трета страна – помагач, а адв. Наташа Добрева от Мрежата представляваше жалбоподателката.
Жалбоподателката твърдеше, че българското право не й е осигурило защита от претърпяно домашно насилие, тъй като актовете на насилие в нейния случай – душене и синини, нанесени с юмруци и ритници от 23-годишния й приятел, не се квалифицират като средна или тежка телесна повреда по смисъла на закона (чл. 128, чл. 129 НК), а представляват лека телесна повреда (чл. 130) и съответно се квалифицират като престъпление от частен характер, което се преследва по тъжба на пострадалия. Случаят е сходен с този на 18-годишното момиче от Стара Загора, чието обезобразяване със стотици рани, нанесени с макетно ножче, бе прието от окръжния съдия за лека телесна повреда.
През м. май 2023 г. Европейският съд по правата на човека постанови решение, с което уважи жалбата, установи нарушение на чл. 3 и чл. 14, във вр. с чл. 3 от Конвенцията, и присъди на жалбоподателката обезщетение от 10 000 евро. В своята аргументация ЕСПЧ посочи, че „в контекста на домашното насилие възможността за завеждане на наказателно дело от частен характер не е достатъчна, тъй като такова производство очевидно изисква време и не може да послужи за предотвратяване на повторното случване на подобни инциденти“ (вж. Bevacqua and S. и J.I. срещу Хърватия, № 35898/16) и че „преценката на прокурора, че не може да бъде образувано наказателно разследване, освен ако нараняванията, причинени на жертвата, са с определена степен на тежест, също повдигна въпроси относно ефикасността на защитните мерки, като се имат предвид многото съществуващи видове домашно насилие, не всички от които водят до физически наранявания, напр. психологическо или икономическо насилие.“
Пълния текст на влязлото окончателно в сила решение на съда можете да прочетете на български език тук, а повече за работата на Мрежата за правна помощ на НМД по темата ще узнаете тук.