Национална мрежа за децата и Мрежата за правна помощ на НМД днес изпратиха отворено писмо до новосформираната постоянна парламентарна Комисия по конституционни и правни въпроси (ККПВ) в Парламента.
Повод за писмото на НМД е делото срещу обвинения в системно блудство с 14 деца от кв. Надежда в гр. Сливен британски пастор, което показва красноречиво тревожната тенденция държавата да е неспособна да осигури достъп до правосъдие и справедлива защита на пострадалите деца.
Както ви информирахме, в продължение на повече от една календарна година всички съдии от наказателно отделение на РС – гр. Сливен се отведоха по наказателното дело без основателни мотиви. Отводи впоследствие постановиха и всички съдии от гражданското отделение на съда, което отне още ценно време – както на пострадалите деца, така и на процеса. На 24.07.2024 г. ВКС разпредели делото на Районен съд – гр. Нова Загора, скоро след което случаят постъпи в съда и бе образувано НОХД № 315/ 2024 г. От НМД, Мрежата за правна помощ на НМД, Българския хелзинкски комитет и Фондация „За Надежда“ ще настояваме активно за бързо насрочване на разглеждане на делото в съдебно заседание и за провеждането на изнесени заседания в гр. Сливен, с цел щадящо третиране на децата жертви и техните семейства.
В Отвореното писмо застъпваме позицията, че не търпи отлагане Народното събрание да приеме законови промени за по-доброто гарантиране на правата на деца, участващи в правни процедури, вкл. на деца – свидетели и/ли жертви на насилие и престъпни посегателства. Една такава промяна би било изменението на чл. 140 от НПК, така че разпит на малолетен и непълнолетен свидетел да се провежда непосредствено след установяване на деянието, броят на разпитите да е ограничен до минимум (по правило един), разпитът да се записва с аудио-визуално техническо средство и да служи като доказателствено средство, ако е бил проведен пред съдия.
В писмото обръщаме внимание и на нуждата от задълбочен анализ за причините и последиците от големия брой немотивирани самоотводи на съдии, които в множество казуси на практика се явяват отказ от достъп до правосъдие. По данни от Електронния публичен регистър на отводите, цитирани от Института за пазарна икономика отново по повод делото срещу британския пастор, от началото на 2024 г. в страната са направени близо 11 000 самоотвода.
С писмото приканваме Комисията към конкретни действия, свързани с тези проблеми, като в допълнение отправяме покана да бъдем изслушани на заседание на ККПВ, за да предложим експертни коментари и решения. Пълния текст на Отвореното писмо, входирано в Парламента на 01.08.2024 г., ще откриете ТУК.