Резултати от проучване обосновават трябва ли и кои медикаменти да бъдат безплатни, до какво би довело това по отношение на детското здраве, честотата на боледуване, хоспитализациите и разходите за детското здраве
В края на януари Национална мрежа за децата подкрепи разпространението на допитване до родителите за подобрена здравна грижа за децата чрез безплатни лекарства.
Анкетата, инициирана от Сдружение ЛАРГО, потърси опита на семействата относно разходи за лекарства (честота, натоварване на семейния бюджет), честота на боледуване на децата в различната възраст и най-чести заболявания, болничните при родители и др.
На база анализа от проучването, както и с данни от Евростат, НСИ и НЗОК, е изготвено структурирано предложение за подобряване на политиките относно достъпа до безплатни лекарства по лекарско предписание за децата у нас. Предложението е изпратено до комисиите по здравеопазване и по бюджет и финанси в парламента, до съответните министерства, както и до Здравната каса.
Докладът обосновава трябва ли и кои медикаменти да бъдат безплатни, до какво би довело това по отношение на детското здраве, честотата на боледуване, хоспитализациите и разходите в детското здравеопазване. Според данните всеки втори родител у нас е затруднен да покрива разходите за лекарства на децата си, а 14,4% от родителите са „силно затруднени” от тези разходи. Средният годишен разход за осигуряване на лекарствени продукти за деца е 562,32 лв. за едно дете.
За изминалата година НЗОК е заплатила над 126 млн. лева за болнично лечение на деца. Близо 30 млн. лева са заплатени за децата на възраст от 1 до 3 г. и над 20 млн. за децата под 1 г. През последните две години са извършени над 21 863 повторни хоспитализации на едно и също дете, от които близо 5 хил. на деца на възраст 1-3 г. През 2024 г. преките разходи на родителите за лечението на деца са възлезли на общо над 1 млрд. лв. От тях над 63 млн. лева са били за антибиотици.
Препоръката към институциите е да бъде включено пълното заплащане на лекарствени продукти по лекарско предписание в Закона за бюджета на НЗОК за 2025 г. От Сдружение ЛАРГО обосновават тази препоръка с аргумента, че инвестиция дори само в някои от предписваните от лекар основни безплатни лекарствени продукти за всички деца от 0 до 1 г. би довела до предотвратяване на една от двайсет хоспитализации. Според изчисленията на организацията публичните разходи за най-малките ще бъдат редуцирани с четири пъти в сравнение с разходите за хоспитализации в момента.
В препоръките е записано още, че ако предписаните от лекар основни лекарствени продукти са безплатни за всички деца от 0 до 3 г., това би довело до отпадане на необходимостта на една от десет хоспитализации, като разходите отново ще бъдат по-ниски отколкото са за хоспитализации в момента с над 100 хил. лв. за година.
В трети вариант, в който държавата инвестира в пакет от безплатни лекарства за всички деца до 7 г., би отпаднала необходимостта от една десета от детските хоспитализации, а публичните разходи за детски лекарства ще възлизат едва на 10 млн. лв. на година повече в сравнение с разходите за тези хоспитализации. Сред аргументите за такъв вариант се посочва, че ранната диагностика и превенция на сериозни заболявания сред децата би имала добавена стойност върху правилното им развитие и намаляването на хроничните болести сред подрастващите.
Официалното писмо с препоръки към институциите е изпратено от името на Тръст за социална алтернатива. Пълния текст може да прочетете тук.
Документът с анализ на данните от анкетите към родители и от дълбочинни интервюта с лични лекари, педиатри, родители, фармацевти, учители, здравни медиатори и др. може да прочетете тук.