Национална мрежа за децата (НМД) изпрати становище до Временната комисия за приемане на Правилник за организацията и дейността на 52-ото Народно събрание, с което изразява сериозна тревога от предложението за закриване на постоянната Парламентарна комисия по демографската политика, децата и семейството.
Според предложените промени темите за децата и семействата следва да бъдат прехвърлени към Комисията по труда и социалната политика. От НМД предупреждаваме, че подобно решение би било сериозна стъпка назад за детските политики в България и би довело до още по-голямо разпокъсване на отговорността по теми, свързани с детското благосъстояние, подкрепата за семействата и демографската политика.
В становището си подчертаваме следните ключови аргументи:
- Детските политики не са просто „социално подпомагане“: Сливането на демографските въпроси и децата с труда и социалната политика е концептуална грешка, която връща страната ни години назад. Правата на децата и подкрепата за семействата не се изчерпват със социални помощи и пазар на труда. Те изискват хоризонтален, междуведомствен подход, който обхваща здравеопазване (детска смъртност, майчино и детско здраве), образование, детско правосъдие, сигурност и превенция на насилието. Подчиняването на Комисията на логиката строго на социалната политика отново ще доведе до неглижиране на ключови секторни реформи.
- Горчивият исторически опит: Години наред темата за децата беше вменена на Парламентарната комисия по въпросите на децата, младежта и спорта. Това доведе до изчезване на темите за децата и семействата от дневния ред на Народното събрание и блокиране на важни закони и позволи прокарването на лобистки текстове, вредящи на децата (например в Закона за хазарта). Обособяването на самостоятелна комисия през 2024 г. беше исторически успех, осигуряващ за първи път фокус изцяло върху детското благосъстояние и демографията. Връщането към предишни неефективни модели е отстъпление, с което не следва да започва работата на 52-ото Народно събрание.
- Претоварване на социалната комисия: Комисията по труда и социалната политика традиционно е една от най-натоварените в Парламента, разглеждаща огромни и стратегически теми като пенсионните фондове, Кодекса на труда, трудовата миграция, хора с увреждания и др. Добавянето на тежкия пакет от демографски проблеми и закрила на детето гарантира, че тези теми ще останат на заден план, разглеждани obiter dictum, „между другото“.
В момент, в който България се намира в тежка демографска криза, закриването на единствения специализиран парламентарен орган, който поставя децата в центъра на законодателството, изпраща изключително лош сигнал към обществото. Системното проследяване на държавните политики чрез ежегодния независим доклад на НМД „Бележник: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата“ за пореден път показва критично ниски оценки в сфери като детско здравеопазване, правосъдие и закрила и ясно доказва, че институционалната разпокъсаност е основната причина за провалите на държавата в грижата за децата.
Децата на България нямат право на глас на избори, но те трябва да имат своя силен и самостоятелен глас в българския Парламент. Вярваме, че детското благосъстояние, подкрепата за младите семейства и инвестициите в ранното детско развитие са декларирани като абсолютен национален приоритет. Немислимо е да твърдим, че изпълняваме тези задачи, докато закриваме парламентарната структура, призвана да ги контролира и развива.
С оглед на гореизложеното, настояваме Временната комисия да запази самостоятелния статут на Комисията по демографската политика, децата и семейството в Правилника за организацията и дейността на 52-ото Народно събрание.
Ние от Национална мрежа за децата оставаме на разположение като коректен и предвидим партньор на държавните институции в усилията им за гарантиране на благосъстоянието на децата в България.


