Представители на 140 организации членове, младежите от мрежа “Мегафон”, професионалисти и съмишленици се събраха на годишната среща на Национална мрежа за децата, която се проведе на 20 август в Боровец . По време на форума беше анализирано постигнатото и беше планирано бъдещото развитие, а на обученията и дискусиите се обмениха много идеи и опит.
Събитието беше специално, защото обединението отбелязва 15 години работа за каузата животът на българските деца и семейства да се променя към по-добро.
По време на срещата бяха организирани различни панели за обмен и взаимно научаване:
Програмата включваше панел „Европейската гаранция за детето“ и „Деца изследователи“, посветен на пилотния за България проект на Гаранцията. Фокусът беше върху младежкото участие на децата от програма „Деца изследователи“, които споделиха своите търсения и проучвания в областта на достъпа до здравеопазване.
По време на панела Финансови инвестиции на държавата в децата – преди и след кризата с водещ Лъчезар Богданов бяха обсъдени какви са инвестициите на държавата в образованието, здравеопазването и социалните дейности и какви са реалните средства, които достигат до семействата. Бяха дискутирани перспективите, заложени в Националния план за възстановяване и устойчивост на България. Интерес предизвика изследване колко реално струва на родителите здравето на децата им.
Свой панел имаше и Мрежа за правна помощ към Национална мрежа за децата – пространство за срещи между юристите и експертите в областта на правата на детето. Бяха дискутирани казусите, поети от Мрежата за правна помощ, и основните направления, в които ще се работи в бъдеще.
В панела „Стани защитник на децата“ акцент бяха ролята, добрите практики и застъпническите инициативи на регионалните организации за партньорство и ангажиране на политиците. Бяха представени резултатите от две кампании за привличане на кандидати за народни представители към каузата за по-добра държава за децата ни.
На срещата гостуваха депутати от парламентарната група на Демократична България – Елисавета Белобрадова и Таня Андреева, които са силно ангажирани с темите за децата и семействата. Те се запознаха с проблемите, с които се сблъскват в своята работа организациите, и споделиха своята визия за взаимодействието на Мрежа за децата с народните представители.
В пандемията децата бяха едни от най-потърпевшите. Те бяха подложени на непропорционално строги ограничения за разлика от възрастните. Как повлия липсата на целенасочени и щадящи мерки върху психиката на подрастващите и какви могат да бъдат последиците? На този въпрос отговори панелът „Кризата в децата: пандемията от COVID-19 и детското психично здраве“ с водещ клиничният психолог Весела Банова.
По време на панела Дарителството в подкрепа на детските права беше представена кампанията „Заедно за децата“ на Национална мрежа за децата и нейната роля за устойчивостта и каузите на организацията. Участниците се запознаха с ефективни дарителски практики и със стъпките за изграждане на успешна дарителска кампания.
Панелът Бизнесът и правата на децата представи философията на сертификат „Компания – приятел на детето“. Лидл България – една от първите три компании, носители на сертификата, разказа за добри практики за подкрепа на децата и техните семейства.
Имаше и панел, посветен на бъдещата Къща на децата. Авторите на проекта – арх. Андрей Андреев и арх. Петя Николова от Аnother Studio, показаха функционалното разпределение и интериорната концепция за Къщата.
А Общото събрание взе важни решения за развитието на организацията и актуализира Стратегията на Мрежата.