Читайте материал на украинском и русском языках
България днес е по-единна от всякога в подкрепата си към бежанците от Украйна, които са преобладаващо жени и деца. В цялата страна хора и граждански организации се включиха с хуманитарна и логистична помощ и организациите членове на Национална мрежа за децата също активно участват.
Ето някои от техните инициативи, като информацията се актуализира периодично:
Проект Доброволчески кръгове, в рамките на който се организират образователни и рекреативни дейности за бежанци (пълнолетни и деца) с ангажирани дългосрочни доброволци, Art bootcamp за социално включване (съвместно с Кошера), както и традиционните Живи библиотеки, посветени на социално включване, разбирателство и толерантност.
Основен контакт – Катерина Стоянова (председател на УС и координатор на този проект – [email protected])
От първите дни на войната Украинският център за интеграция и обучение Вулик оказва помощ на украинците чрез подкрепа за личностна адаптация и социална интеграция на вътрешно разселени украинци в общността на страната, в която се намират.
Мисията на центъра е да помогне на принудително изселенините украинци да се адаптират в България и да създадат най-добрите условия за живот на ново място, с вяра в собствените си сили и в бъдещето.
Сдружението заедно с общината организира целия процес по социално адаптиране, здравна профилактика, образователна помощ, намиране на работа, намиране на възможности за включване в курсове за език, социална подкрепа и закрила.
Към екипа имаме социални работници, медицински лице, психолог, медиатор…помагат ни и много местни дарители и доброволци.
До момента Карин дом оказва подкрепа на украински семейства с набор от различни дейности – терапевтични услуги за деца със специални потребности, психологическа подкрепа и обучения за родители, материали за занимания с деца у дома „Карин дом в кутия“, интеграционни дейности за деца, вкл. арт и кулинарни занимания, спорт и др.
Към момента Карин дом предоставя безплатни ежеседмични медицински прегледи за бебета и деца от Украйна от установен педиатър, който при нужда назначава лабораторни изследвания и насочва отделните случаи към специалисти за допълнителна грижа. Изследванията и прегледите при специалисти също са безплатни. Също така, Карин дом организира и провежда Училища за родители, на които се обсъждат актуални за бежанците теми, свързани със здравни грижи, достъп до социални услуги, ориентиране във връзка с институциите, които са им необходими, и други важни въпроси.
Фондация „Докова и Доков за бъдеще“
Фондация „Докова и Доков за бъдеще“ е създадена в резултат на една мечта – мечтата за по-добро бъдеще. Ако щастието е въпрос на личен избор, то нашият личен избор е да даряваме. Ако можем с каузите си да накараме повече хора да се усмихват, повече жени и деца да живеят достойно, повече личности да се развиват, то ние бихме осъществили нашата мечта – за един по-щастлив свят.
В последните десет месеца поехме няколко инициативи и организирахме дарения, които насочихме към деца в нужда и възрастни хора. Информация за всички дейности: https://dokovi.bg/novini/ и https://dokovi.bg/proekti/.
От началото на месец март стартирахме периодични големи дарения към Украински дом – украинската диаспора и Център за съдействие на бежанци от Украйна във Двореца на културата и спорта във Варна, а от месец април стартирахме мащабен проект в помощ на украинските деца и техните родители – безплатен детски център за почасови занимания.
Детския център „Усмивки за Украйна“ / Дитячий центр „Посмiшки для України“
Постигнати резултати: Занимания на децата в защитена среда, комуникация със свои връстници, намаляване на стреса, подобряване на психологичното им състояние, развиване на тяхната емоционална интелигентност и устойчивост.
Полудневни занимания за украински деца на възраст от 3 до 10 г. – украински език, математика, арт-терапия, рисуване, танци, йога, забавления и много игри.
Провеждат се и уроци по български език по специална методика за най-малките.
За родителите са предвидени терапевтични сесии от психолози за напредъка на всяко дете.
Адрес: Варна Тауърс, бул. „Владислав Варненчик“ 256, ет. 3.
Контакти:
- Тел.: +359887888555
- Мейл: [email protected]
- ФБ: https://www.facebook.com/groups/usmivki.eu
Регистрация в ДЦ „Усмивки за Украйна“: https://usmivki.eu/реєстрація/
Организация на българските скаути
Организацията на българските скаути предоставя безвъзмездно сграден фонд и леглова база за настаняване на хора, бягащи от военните действия в Украйна. Това е скаутски център на територията на ПП „Шуменско плато“, който се простира на площ от 22 декара край гр. Шумен (бившият лагер за НВО „Ивански“) и има няколко сгради, които са напълно или частично възстановени и могат при необходимост да бъдат въведени в незабавна експлоатация. На първоначален етап в центъра биха могли да бъдат настанени до 40 души (максимум 50), в стаи с легла и отопление. В скаутския център има напълно оборудвана кухня, санитарни възли и спални помещения.
ОБС заявява своята готовност да подсигури доброволци между своите членове, които да се включат с непрекъснат доброволен труд в скаутския център, свързан с настаняването, поддържането, логистиката и изхранването на бежанци.
Доброволците от скаутските клубове в страната са готови да помогнат и с лични дарения, организирането на кампании по набиране на финансови средства и материали от първа необходимост.
На следващ етап ОБС е готова да осигури и допълнително място за настаняване, както и палатки, полеви бани, тоалетни, кухненски и други принадлежности за преодоляване на предстоящата хуманитарна криза.
ОБС отправя апел към други организации, които могат да подсигурят доброволци извън членовете на скаутското движение в България. Очакват всеки, който смята, че може да е полезен, да се свърже с телефон 359 882 02 47 58 (Слав Гиндянов), мейл – [email protected]
За целите на инициативата може да се дарява на дарителска сметка: Банка: ОББ АД, IBAN: BG21 UBBS 8002 1045 8587 30, BIC: UBBSBGSF, Титуляр: Организация на българските скаути
Център Вселена, Бургас, управляван от Асоциация Деметра, може да предостави психологическа подкрепа и помощ на английски език.
Фондация „За Нашите Деца“ стартира програма за подкрепа на украински бежанци в началото на април месец 2022г. И в двата центъра на фондацията в София и Пловдив има изградени екипи, които могат да окажат хуманитарна подкрепа, а също и съдействие за достъп до публични услуги – здравни, образователни, социални и административни. Отворени остават организираните от нас Защитени пространства за деца, където те участват в групови дейности за тяхното развитие и се радват на творчески, физически, ролеви и други занимания. На десетки деца организацията осигурява ежемесечно психологическа, логопедична и музикотерапевтична подкрепа. Фондацията провежда и групи за подкрепа, водени от психолог и групи за самоподкрепа, по време на които семействата обменят информация и общуват свободно помежду си. Културните медиатори от „Мисия Украйна“ подпомагат справянето с културните и езикови различия, които украинските семейства срещат в България, осигурявайки както превод, така и съдействие.
Фондация „Искам бебе“ се ангажира да окаже помощ на всички бременни жени – бежанки от Украйна. В момента организира екип от лекари, които съдействат. Ако имате информация за такива жени, можете да се свържете с фондацията, за да бъде организирана логистиката. За контакти: Радина Велчева: +359 88 552 9350, Еми Христозова: +359 88 243 0788, Валентина Иванова за Варна: +359 89 247 5790
Български хелзинкски комитет публикува на сайта си подробна информация за условията на влизане и пребиваване на деца от Украйна. От сайта може да се копира и формуляра за искане на бежански статут. Молбата за убежище и закрила може да бъде подадена пред всеки български държавен орган, включително и на контролно-пропускателните пунктове на границата пред служителите на граничната полиция.
Програмата за правна защита на бежанци и мигранти към Българския хелзинкски комитет осигурява безплатни правни консултации, представителство и адвокатска защита на хората, търсещи убежище и закрила в България.
Данни за контакт: София, ул. „Узунджовска“ №1, телефон (от чужбина): 00359 2 980 20 49 / 00359 2 981 33 18, телефон (от България): 02 980 20 49 / 02 981 33 18, e-mail: [email protected]
Фондация „Мисия Криле“, Стара Загора
Организацията работи интензивно с бежанци и мигранти от различни страни на произход за подпомагане на техния прием и интеграция в обществото.
Предоставя се социална подкрепа, психологическа помощ, здравна грижа, правни консултации, хуманитарна помощ. На разположение е център за настаняване в Стара Загора за майки с деца във висок риск.
Координати за връзка: 042/ 660 328, 0897/653598, 0886/ 352273, 0877/ 342707, [email protected]
За дарения: Фондация „Мисия Криле”, ДСК банк, IBAN:
BG52STSA93001528325625, BIC/SWIFT: STSABGSF, Основание: „за бежанците от Украйна.
Сдружение “Безопасни детски площадки“
Sofia Platform кани учители на събитието „Как говорим за войната в Украйна в училище?“ – разговор с проф. Христо Тодоров (НБУ) и проф. Момчил Методиев (НБУ), организиран от фондация „Софийска платформа“ и Сдружението на преподавателите по история в България. Събитието ще бъде на 4 март 2022 г., 17:30 ч. – 19:00 ч. – използвайте този линк за регистрация за събитието.
Фондация „КОНКОРДИЯ България“ предлага подкрепа за деца и семейства от Украйна от месец март 2022 г. В началото открихме 20 допълнителни легла в Социален и младежки център „Свети Константин“, който се намира на ул. „Павлина Унуфриева“ 4, в гр. София. От средата на миналата година, легловата база е увеличена на 30.
До момента сме подкрепили с краткосрочно или по-продължително настаняване при нас над 100 души. Към 19 януари имаме 25 настанени души и 5 свободни места.
Бежанците от Украйна, настанени при нас получават легло, храна и дрехи и санитария. На всички предоставяме административна подкрепа. При нужда, закупуваме лекарства и насочваме към медицински специалисти за прегледи. Осигуряваме временна заетост в нашия социален бизнес. Към момента още едно свободно място за стажант в нашия Фризьорски салон. За хората, които проявяват интерес, предоставяме и уроци по български език, като курсът е отворен и за украинци, които не са настанени при нас. Единственото условие е да подхождат сериозно към обучителния процес.
Благодарение на това, че сме част от международна организация, бихме могли също така да съдействаме и на бягащи от войната, които се намират в Молдова, Румъния или Австрия.
Всички желаещи да получат информация или подкрепа в могат да пишат на [email protected] , във фейсбук страницата на Фондацията или да позвънят на телефон +359879060477.
Социалната чайна във Варна е център за събиране на хранителни продукти и хигиенни материали за бежанците от Украйна. Съобщението е публикувано в социалните мрежи. Вече са получени и първите пакети. Работи се в сътрудничество с Украинския център във Варна, от което се получава информация какво е нужно и обществото се информира за конкретните нужди. Всички събрани стоки и материали ще бъдат доставени в центъра.
Организацията заявява желание и готовност за оказване на социална и психологическа подкрепа на деца и семейства, бягащи от войната в Украйна. Те могат да се обърнат или бъдат насочени към сдружението за помощ абсолютно безплатно. Екипите – социални работници, психолози, семейни консултанти – работят на територията на община Казанлък. Сдружение „Бъдеще за децата“ поддържа Фонд от дарения – дрехи, обувки, спално бельо, които може да предостави на нуждаещи се семейства-бежанци, намерили убежище тук, както и пакети с памперси и консумативи за малки деца при спешност. Координати за връзка: тел. 0878379261, 0431/62866, [email protected], [email protected].
Институт по социални дейности и практики, звено „Майка и бебе“ в Шумен
ИСДП обявяват възможност за настаняване за майки с малки деца в звено „Майка и бебе“ в Шумен. Освен настаняване ще бъде осигурена и психологическа подкрепа.
Сдружение „Верният настойник“ достави хранителни продукти, дарени от Nestlé на кризисния щаб в гр. Несебър.
Организацията обяви и възможност за предоставяне на работа и настаняване на няколко украински семейства в стопанската дейност на организацията Дом за стари хора „Верният настойник“.
Продължава да събира информация за реалните нужди на украинските бежанци и да помага там, където има най-голям смисъл от това. Можете да се свържете с тях по всяко време: 0898 927 538, 0895 313 414, 0878 255 061.
SOS Детски селища България отварят вратите на селищата си в Дрен и Трявна за децата на Украйна и техните семейства. Българската организация вече е в контакт със SOS организациите в засегнатите страни, както и с множество български институции, за да предложат подкрепа на децата и семействата от Украйна.
Организацията поддържа тесен контакт с международната организация SOS Children’s Villages International и SOS Детски селища Украйна, както и с регионалния офис на организацията;
Предложи на националния директор на SOS Детски селища Украйна настаняване в българските програмни звена на деца и приемни семейства от услугите ни в Украйна;
Готова е в партньорство с българското правителство да приеме в двете си SOS детски селища в Дрен и Трявна майки с малки деца/ семейства с малки деца, бягащи от войната в Украйна. Имат готовност за настаняване в: 1 къща в Трявна – 8 места / 2 семейства (майки) с деца; 5 къщи в Дрен – по 9 места / 2 семейства (майки) с деца; 1 къща в Дрен – 4 места / 1 семейство (майка) с деца; Общо 66 места за настаняване или около 15 семейства (майки) с деца. И в двете населени места има училища до 8 клас, в които децата могат да бъдат записани.
В партньорство с органите по закрила в България организацията е готова да приеме в резидентните си услуги и приемните семейства непридружени деца-бежанци от Украйна;
Всички консултанти са готови да информират, консултират и придружават бягащи от войната украински граждани:
ЦОП „Шанс“ София – Социален работник, психолог – 0885 999 711, всеки работен ден от 9.00 до 16.00 часа.
ЦОП Велико Търново – Социален работник, психолог – 0879 532 892, всеки работен ден от 10.00 до 16.30 часа.
ЦОП Перник – Социален работник, психолог – 0887 778 018, всеки работен ден от 9.00 до 12.00 часа.
ЦОП Габрово – Социален работник, психолог – 0877520062 и 066/830043, всеки работен ден от 8.30 до 17.00 часа
ЦОП Трявна – Социален работник, психолог – 0879 532 888, всеки работен ден от 9.00 до 15.30 часа.
„Образование без раници“ опитват да са полезни на бягащите от войната украински деца и семейства, както и на всички доброволци и учители в България, които ще помагат за продължаване на образователния процес на децата бежанци. За целта събраха и ще обновяват периодично информация за свободни обучителни онлайн ресурси, които да подпомогнат децата да продължат да учат и да усещат радостта от знанието, въпреки че са далеч от своите училища, съученици и учители. Ресурсите са достъпни тук. Освен на украински език са подбрани ресурси и на руски, български и английски, които са популярни езици сред голяма част от хората в Украйна и също могат да са от полза. Списъкът ще се обогатява в следващите дни и седмици.
Сдружение Спина бифида и хидроцефалия-България
Сдружение „Спина бифида и хидроцефалия-България“ има готовност да подкрепи деца и възрастни със спина бифида и хидроцефалия и семействата им от Украйна, потърсили убежище на територията на България. Организацията може да помогне с катетри и други консумативи, както и с информация за лечение в страната ни.
Почасовите услуги на сдружението в София – ЦСРИ Таралежи и в Русе – Дневен център с ранна интервенция, както и двата дневни центъра за деца и младежи с увреждания и ЦСРИ Детски кът за развитие, са готови да окажат в рамките на предоставяните услуги емоционална подкрепа, а при случаи на деца и младежи с увреждания – рехабилитация. Вижте контактите на сдружението тук.
Фондация за децата в риск по света
Фондация за децата в риск по света създава пространство за игра за деца в София, където с децата ще работи специалист. Родители с малки деца могат да посещават центъра, където децата ще могат да играят и да се хранят. Предвижда се и психологическо консултиране и помощ.
Фондация П.У.Л.С. Перник организира кризисно настаняване, психологическо и социално консултиране и хуманитарна подкрепа. Организацията предлага всички свои програми и услуги в помощ на бежанците.
Фондация за достъп до права – ФАР
Фондация за достъп до права – ФАР предоставя безплатна правна помощ на бежанци, в това число и от Украйна. Хората могат да подават заявка за помощ и сами чрез онлайн платформата http://migrantlife.bg/ru/request-assistance. Тук можете да намерите 10-минутно видео с обобщение на трите правни възможности за уреждане правното пребиваване на украинските бежанци в България: https://fb.watch/bKUeTU5onV/. Към видеото има линкове към съответни три информационни статии на достъпен език, които са налични на български, руски, украински и английски език.
Съвет на жените бежанки в България
Организацията информира украински граждани и ги насочва към релевантни услуги – настаняване, храна, психологическа подкрепа. Предоставят хуманитарна помощ.
Фондацията подпомага бежанците с увреден слух. Тук може да получите повече информация с видео – жестов превод.
Алианс на българските акушерки
Организацията оказва подкрепа на бременни майки и жени с новородени.
Сдружение за прогресивна и отворена комуникация
Сдружение за прогресивна и отворена комуникация /СПОК/ като Национален координатор на Европейския алианс срещу депресия /EAAD/ е част от сформиран консорциум за подкрепа на бежанците от Украйна.
От декември месец 2022 г. стартира проект MESUR /Mental Health Support for Ukrainian Refugees/.
Консорциумът се състои от шест бенефициента, координиран от EAAD (Европейски алианс срещу депресията). EAAD се фокусира върху психичното здраве, предимно върху депресията и превенцията на самоубийствата. Алиансът има силна репутация с повече от 14 години прилагане и оценка на психичното здраве и интервенции в общността , включително базираната в общността интервенция на EAAD, насочена към депресия и суицидно поведение и пакета iFightDepression®. Той включва международна мрежа от 28 асоциирани и пълноправни членове в 25 страни в Европа, но също и в Канада, Австралия, Нова Зеландия и Чили.
Очаквани въздействия от изпълнението на проекта:
MESUR е насочен към бежанци от Украйна, които са:
• в момента в депресивен епизод,
• които са уязвими към депресия, или
• при които лечението на депресия е преустановено.
Сдружение „Еквилибриум“ може да предостави на координационния център на община Русе следните ресурси:
- Дарения от детски дрешки от 0-18 г., вкл. и дрехи за възрастни и други неща за бита на семействата;
- Памперси, адаптирани млека, пюрета за бебета;
- Дневна грижа за деца 0-7 години с техните родители или без тях (ако родителите имат нужда от уреждане на дела по институции и пр.) в семейния център на организацията на ул. Доростол 22 (до детска градина „Слънце“) – игра, консултиране, социализация, безопасно и развиващо място за най-малките;
- Семеен център ул. Доростол 22 – краткосрочно настаняване за транзитно пътуващи – 1 голямо или 2 малки семейства;
- Настаняване в Спешен прием към комплекс за социални услуги, при наличие на места. За 2 неголеми семейства;
- Настаняване в Звено „Майка и бебе“ – за 4 малки семейства. Или 2 по-големи;
- Психологическа подкрепа за децата и/или техните родители на руски и украински език, тъй като става ясно, че повечето от тях са в шок и трудно се справят със ситуацията.
- Психологическа подкрепа в стая за терапия с играчки /за деца и възрастни/ в Комплекса за социални услуги за деца и семейства – Русе, за справяне с травмите, получени в резултат на преживяното при военните действия в Украйна;
- Посрещане и оказване на психологическа подкрепа на границата при влизане в България, осигуряване на подкрепа и чрез превод на руски и украински език.
Мрежа за правна помощ към Национална мрежа за децата
Мрежата за правна помощ към Национална мрежа за децата е обединение на адвокати и юристи правозащитници, които съдействат на НМД във воденето на стратегически дела, свързани с детски права, в застъпнически инициативи пред институции, в подготвянето на правни становища по ключови за децата на България въпроси.
От началото на руската военна инвазия в Република Украйна, Консултативният съвет на Мрежата за правна помощ към НМД е ангажиран също така в оказването на юридическа помощ за украинските бежанци.
Ето как юристите на Мрежата за правна помощ помагат на бежанците:
1). По Програмата за правна защита на бежанци и мигранти на Българския хелзинкски комитет е открита гореща телефонна линия за правна помощ (https://www.bghelsinki.org/bg/news/aktualna-informacija-za-vlizashtite-v-bylgarija-ukrainski-grajdani);
2). Безплатна правна помощ оказва и екипът на Фондация за достъп до права – ФАР (http://migrantlife.bg/ru/request-assistance);
3). Екипът на Специализирана адвокатска кантора по международно и семейно право „Бекирска§Партньори“ също предоставя безплатна правна помощ на украински бежанци (тел. 00359876060028);
4). Фондация ДА предлага безплатни юридически консултации на украински жени и деца, пострадали от всякакви форми на насилие и неравностойно третиране(тел.00359879260101).
За получаване на безплатна правна помощ и последващо насочване към доброволстващи адвокати и юристи, може да се обърнете към координатора на Мрежата за правна помощ при НМД на тел. 00359886842444 или на мейл: [email protected].
В следващата половин година Национална мрежа за децата ще предоставя всички набрани месечни дарителски средства в помощ на децата в Украйна.
Финансовите средства ще бъдат предоставени на две украински организации “Партньорство за всяко дете” и Женски консорциум на Украйна, а те ще ги използват според конкретните нужди на децата в Украйна.
Нека помогнем на децата на Украйна заедно!
Снимка: freeimages.com