Ива Дойчинова е директор на Радио София, БНР, радио и телевизионен журналист. Автор на кампанията „Будител на годината“.
Продължава кампанията „Парламентарна група за децата“ , с която призоваваме бъдещите депутати да се обединят в полза на децата. Кое е първото и най-важното, което трябва да направят новите управляващи за тях?
Като начало се надявам управляващите след 11 юли да са наистина нови. Етично и експертно различни от предишните. Управлението на България трябва да постави сегашното и бъдещото време на децата ни на първо място. Те трябва да станат приоритет на държавата и на обществото ни. Децата винаги и традиционно са в центъра на българските ценности. Не бяха обаче за държавата. Тя най-накрая трябва да подкрепи раждаемостта, семействата, да реформира образованието и да осмисли детското здравеопазване. Това за начало не е малко, но следва още доста, това е фундаментът.
От Ваша гледна точка, в коя сфера са най-сериозните проблеми на децата и семействата у нас?
Бедността е в началото. 400 000 български деца живеят в бедност и са застрашени от социално изключване, на първо място – от образование и здравеопазване. Това е огромно число. И означава, че държавата от много време беше станала обслужващ апарат за икономически и политически кръгове, без да изпълнява основната си функция – да служи на народа си. Мотивацията на българските семейства да създават деца е сведена до минимум заради липсата на подкрепа и социална инфраструктура. Поколения родители живееха с мисълта, че децата им ще учат, а след това ще се реализират в чужбина и с лека ръка ги тласкаха по този път. Мисля, че това е предателство към себе си и към рода ни. Мисля, че е предателство и към децата ни.
Какво най-много липсва на родителите?
Подкрепа, сигурност, възможност за планиране. Вижте какво стана с детските градини в София – пореден грозен рекорд. Свикнали сме да живеем с мисълта, че сме много жилав народ, а децата ни – талантливи и умни. Това е така, но изкласяването им става родителска битка с неизвестен край.
Кое е най-важното условие децата да се развиват и да живеят добре в едно общество?
Да са в центъра на вниманието му. Детето трябва да стане национален приоритет, а България трябва да се развива така, че децата ни да мечтаят да създадат своите семейства тук. Впрочем, този процес започна. Последното поколение учещи навън българчета се завърна. Не просто по площадите през 2020 г. – те се завърнаха със сърцето си и заради себе си. И ще останат. От нас зависи да застанем зад тях и да реализираме мечтата си за България. Досега се оправдавахме.
В каква държава бихте искали да живеят Вашите деца?
Справедлива, хуманна, умна и етична. Ние сме добри хора, малко по-доверчиви и по-мързеливи, отколкото изискват мечтите ни. Вярвам и ще се боря за необратимостта на промяната.
Какво бихте казали на политиците като родител и граждани?
На вчерашните – вие сте предатели. На бъдещите – бъдете почтени и работливи. Време е за нов национален идеал. За формулирането му е необходим обществен консенсус и комуникационна дейност, но аз бих сложила думите „дете“, „щастие“, „бъдеще“.
Смятате ли, че е възможно политическите партии да се обединят по темите, свързани с децата? Как според Вас може да бъде полезна инициативата „Парламентарна група за децата“?
Идеята е добра, стига да е сърцата, а не фасадна. Докато се чуват думите „нашата парламентарна група предложи, но вашата не прие“, няма да се получат нещата. Мисля, че обществен договор с първа точка: „щастливи деца в България“ е добър старт. Всички трябва да застанем зад това, а след това да се обединим около политики и стандарти, да искаме и да натискаме.