СТАНОВИЩЕ
НА НАЦИОНАЛНА МРЕЖА ЗА ДЕЦАТА ПО ПОВОД СЪБИТИЯТА В КАТУНИЦА
Ние от Национална мрежа за децата бихме искали да изразим своето притеснение от растящата етническа нетолерантност по повод на трагичните събития в с. Катуница. Там за съжаление едни деца загинаха, а днес други деца и млади хора скандират омразни думи и извършват противообществени действия, провокирани от амбициите на възрастните.
Днес е по-важно от всякога ние, възрастните, да поемем отговорност за това, което се случва в страната и като разумни и цивилизовани граждани да го обясним на децата си. Ако продължаваме да насаждаме етническа омраза, намекваме или говорим с пренебрежение към една група хора и възхваляваме друга, ние продължаваме да нехаем за въпроси, които българският политически елит пренебрегваше десетилетия наред.
Още от самото начало на конфликта в Катуница стана ясно, че той не е основан на етнически различия, а на недоволството на жителите на селото (без значение от техния етнос) от поведението на една конкретна фамилия, която е била толерирана от държавни институции. Нарастващото насилие между българи и роми силно ни обезпокоява и по тази причина бихме искали да апелираме към всички институции, професионалисти, общественици, медии, формални и неформални организации да се въздържат от негативни коментари от етническо естество. Обобщения от подобен тип не само създават изкривен и нереален образ на случилото се, но и носят излишно напрежение в и без друго нелеката етническа обстановка в България.
Така в дългосрочен план едни от най-потърпевшите в подобна ситуация се оказват българските деца, на които все по-често ще се налага да растат в свят, белязан от етническа нетърпимост и разделение. Днес децата в българската и ромската общност са подложени на безпрецедентен натиск от случващото се. Именно за това ние настояваме в конкретната ситуация Министерство на образованието, младежта и науката незабавно да излезе със специални инструкции към учителите какви послания да бъдат отправени към децата относно ситуацията в Катуница. Само така ще се гарантира, че учениците ще могат да изградят критично и балансирано мнение, а няма да бъдат подвеждани от опитите за изкуствено насаждане на етническа нетърпимост от определени кръгове.
В дългосрочен план апелираме към МОМН да разработи и приложи специална образователна програма, насочена към засилване на диалога и повишаване на етническата толерантност на нашите деца.
Още един път ние остро осъждаме поведението на всички, които подклаждат етническата нестабилност в страната и разчитаме държавните институции да поемат своята отговорност. Нека днес бъдем умни, а утре мъдри, така както гласи една китайска поговорка: „Умният решава проблема. Мъдрият го предвижда!”