Благосъстояние на децата е една от темите, внимателно анализирани в мониторинговия доклад на Национална мрежа за децата “Бележник” 2021. Оценката, която получава държавата и институциите за своята работа през миналата година, е среден 3,19.
Детската бедност и последващото социално изключване са функция на множество фактори като здравен и образователен статус, нива на безработица, териториално разпределение на населението, достъп до услуги за ранно детско образование и грижи и други.
Продължава да се наблюдава значително разслоение в обществото и концентрация на маргинализирани социални и етнически групи в най-бедните региони на страната, където има и най-голям дял многодетни семейства.
Налице е сериозно изоставане в постигането на националната цел за намаляване на броя на живеещите в бедност. България оглавява класацията на Евростат за 2019 г. – 19,9% от българите живеят в тежки материални лишения.
Изключително тревожно е увеличението на броя на живеещите в бедност сред децата: с 6700, спрямо базовата 2008 г., а броят на работещите бедни е нараснал с приблизително 29 хиляди спрямо 2008 г.
Спадът на детското благосъстояние и нарастването на детската бедност в страната се дължат на сериозни структурни проблеми. Липсата на семейно-ориентиран подход и интегрираност на системите са огромна пречка пред истинската борба с бедността.
Данните сочат, че ниската степен на образование на родителите води до затваряне на цикъла на бедността и социалното изключване.
Въпреки множеството социални плащания, липсва цялостно наблюдение и проследяване на ефекта им върху благосъстоянието на децата.
Макар и да има известен напредък в сферата на социалните услуги, се наблюдават значителни предизвикателства. Все още не е приета Националната стратегия за детето 2019-2030 г., след като страната беше залята от вълна от протести на родителски организации, чиито възгледи сериозно се разминават със заложените приоритети и мерки за повишаване на благосъстоянието на всички деца.
Препоръки:
- Незабавно да се приеме Национална стратегия за детето;
- Да се развие политика за детско благосъстояние с ясна национална визия, приоритети и очакван резултат, интегрална част от която да бъде ранното детско развитие и качеството на предоставяните услуги;
- България да се анагажира по инициативата на ЕС за Детска гаранция чрез разработване на план за действие и активно участие в процеса;
- Развиване на работеща стратегия за намаляване на външната миграция и стимулиране на младите семейства да раждат и отглеждат децата си в България;
- Да се съсредоточат всички усилия на държавата към редуциране на детската бедност чрез цялостна подкрепа за децата и семействата и намаляване на бедността сред родителите чрез комплексни мерки и трайно ангажиране на пазара на труда;
- Да се преосмисли системата за социално подпомагане и подкрепа на семействата – редуциране на обхвата на социалните помощи и повишаване на стойността им за най-бедните семейства и развиване на реална политика за подкрепа на работещите родители – данъчни облекчения, социални придобивки и др.;
- Управлението на пандемията да поставя на първо място устойчивото развитие на децата и семействата и тяхното дългосрочно психично и физическо здраве, като предвижда подкрепа и мерки, които не прехвърлят основната тежест и ограничения върху децата и младите хора.
Прочетете цялата тема в Бележник 2021 ТУК
Гледайте представянето ТУК
Снимка: freeimages.com