Мрежата успява да обедини гражданския сектор в полза на децата и да бъде партньор в работата на държавните институции
През 2021 отбелязваме 15 години от създаването на Национална мрежа за децата – уникално за България обединение на над 140 съмишленици и организации, които работят за децата и семействата и отстояват детските права.
Да обединиш около една кауза толкова хора и организации и да запазиш тази коалиция активна и жизнеспособна е забележително постижение за България. Мрежата консолидира гражданския сектор и се превърна в равностоен партньор на държавните институции в работата им за по-добри закони, политики и практики за детето и семейството. През тези 15 години организацията е и основен анализатор на процесите и на детските политики, критик и коректив на действията на държавата.
УСПЕХИТЕ
Национална мрежа за децата положи много усилия, за да бъдат направени важни стъпки в полза на децата. Благодарение на застъпничество и партньорска работа с държавата бяха постигнати положителни промени в политиките за деца:
Социална закрила
С приемането на Закона за социалните услуги през 2019 година беше поставена основата на реформата в системата за социална закрила с фокус потребностите и правата на децата и техните родители. Мрежа за децата беше основен партньор в създаването на този важен документ.
Организациите и експертите от НМД са активни участници в процеса на Деинституционализацията в България. От 2010 година досега са закрити почти всички институции за деца от стар тип.
Децата в домовете бяха анонимни и често усилията за промяна се фокусираха върху „реформирането” и „преструктурирането” на сградите, без това да води до съществена промяна в начина на грижа и живота на децата. Мрежата участва активно в разработването и прилагането на Визията за деинституционализация и Плана за действие към нея, в резултат на които над 7000 деца са изведени от домовете и други над 13 600 деца и техните семейства са подкрепени, за да не бъдат настанени в институции.
Нашите организации членове ежедневно работят на терен и за различни застъпнически каузи. Само през последната година, която беше белязана и от тежка здравна криза, 10 000 професионалисти от нашите организации членове подкрепиха 140 000 деца и 76 000 семейства.
Образование
Национална мрежа за децата беше една от водещите организации в дебатите и създаването на Закона за предучилищно и училищно образование, който определя развитието на близо милион български деца. В приетия през 2016 година Закон бяха възприети повече от 20 предложения на експерти от Мрежа за децата и това беше огромна крачка напред в реформата на българското образование.
През 2017 година беше приет Механизъм за превенция на отпадането от училище и беше установена практика на съвместна работа на институциите по проблема – още един процес, в който участвахме.
Правосъдие
Преди 15 години никой не подхождаше с необходимото разбиране към детското правосъдие, а днес има поет ангажимент от страна на държавата за реформа в тази област.
Подкрепяме щадящото изслушване на деца и увеличаването броя на специализираните помещения за това – днес „сините стаи“ са вече 40.
Насилие
Работихме активно за ратифицирането на Конвенцията от Ланзароте против сексуалната експлоатация на деца. Създадохме коалиция „Детство без насилие“, която се бори с насилието във всички негови форми, като се застъпваме за пълна забрана на телесното наказине.
Медии
Борим се и реализирахме промените в Закона за радио и телевизия, които регламентират етичното отразяване на деца в медиите и предпазването им от вредно съдържание.
Анализ и информиране на обществото
През последните десет години Мрежата провеждаше експертно наблюдение как държавата изпълнява своите ангажименти към децата и семействата с независимия доклад „Бележник: Какъв е средният успех на държавата в грижите за децата?“. С него поставяме оценки, отправяме конструктивни критики и препоръки, фокусираме общественото внимание към областите, в които правителствата се справят, и тези, в които трябва да положат повече усилия.
За 15 години Мрежата се превърна в значим и надежден източник на информация. Разработихме своя собствена медия, в която обсъждаме горещи проблемни теми, говорим за детските права, представяме добрите практики в грижите за децата, позитивното родителство и различните форми на подкрепа към родителите. Всяка година над милион българи достигат до новините и информацията в сайта ни nmd.bg и в социалните медии.
Детско участие
Над 350 деца и млади хора са участвали в дейности на младежката мрежа „Мегафон“. Ние развиваме различни модели за автентично участие на децата и младите хора, като се консултираме с тях и провеждаме ключовите дейности на Мрежата заедно с тях. Чрез „Мегафон“ деца, млади хора, професионалисти и организации учат за правата на децата, развиват умения за общуване и упражняват правото си на мнение.
Хуманитарна помощ
Ние често сме партньори на различни хуманитарни акции, които подпомагат нуждаещи се деца и семейства. Миналата година Мрежата се включи в инициатива за подкрепа на засегнати от Covid-19 деца и техните семейства, както и на социални услуги, попаднали в затруднение заради локдауните и ограниченията.
В края на 2020 година създадохме спешен фонд за „Бедстващи деца, семейства и специалисти“ с подкрепата на фондация „Кахане“ – Швейцария. За 5 месеца – от декември 2020 до април 2021 – помогнахме на 2214 деца, 971 семейства и 786 служители и доброволци. Помощта – памперси, хранителни продукти, лекарства, PCR тестове, предпазни средства и други спешни материали, достигна до 26 населени места в цялата страна, благодарение на 43 детски организации членове на НМД.
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА
Все още обаче сме изправени пред много предизвикателства и продължаваме да работим, за да постигнем важни цели в полза на децата и семействата:
- Настояваме да се приеме Визия за семейна политика и Национална стратегия за детето – два документа, без които развитието на детските политики и на комплексната социална закрила не могат да бъдат пълноценни.
Наложително е да се реформира системата за закрила на децата и да се прилага цялостна семейна политика, за да се прекъсне порочният кръг на бедността и социалното изключване.
- Продължаваме да работим за най-доброто здравеопазване за децата и за модерна Национална многопрофилна детска болница
- Настояваме да бъде направена реформа в правосъдието за деца, с която децата правонарушители няма да бъдат третирани като престъпници, а ще имат право на подкрепа и шанс за интеграция. Този закон е важен за над 10 000 деца, които годишно са засегнати от остарелия Закон за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни.
- Има още много какво да се желае в процеса на деинституционализация и най-вече по отношение на качеството на услугите, но тук държавата трябва да поеме своята функция и роля по-активно.
- Все по-близо сме до сбъдването на една мечта – да изградим център за правата на децата в България. Поставихме успешен старт на амбициозния проект за изграждане на Къща на децата, който ще се управлява като социално предприятие и в него ще работят и ще се обучават млади хора, които излизат от грижа.
- Най-голямата и трудна задача остава промяната на нагласите и приемането на детето като личност с права и пълноправен член на обществото.
Ние променяме реално живота на децата и техните семейства и движим обществото напред, въпреки че за мнозина огромният ежедневен труд на организациите членове на Мрежата остава невидим и неразбираем.
Вярваме, че промяната в едно дете променя България и ще продължим да работим с енергия и сърце за всички български деца.