Индексът на телесната маса се определя на база ръст и килограми. Хората с индекс на телесна маса повече от 30 се определят като затлъстели. Тези с индекс над 25 се определят като страдащи от наднормено тегло.
В България
Резултатите от профилактичните прегледи през 2020/2021 г. на Центъра за опазване на общественото здраве и анализи на учениците показват , че 33 985 от тях са с наднормено тегло. Това са 5,3% от всички прегледани. Броят на регистрираните случаи на затлъстяване е 8837, или 18,6 промила. Най-много са случаите на затлъстяване при учениците в 7-и клас – 1169, или 30,3 промила от всички на тази възраст. В сравнение с предходната година те са се увеличили с около 1. промил.
Според последните данни отпреди пандемията 25-30% от учениците от началния курс са със свръхтегло, със затлъстяване са 10-12%, или всяко 10-о българче, обясни специалистката по хранене и диететика проф. Донка Байкова. В гимназиалния курс процентът намалява, но пък се увеличава този на хранителните разстройства – между 14 и 19 г. е бумът на анорексиците – от 12 до 17%.
Положението в Европа не се различава
Около 30 % от децата в начална училищна възраст в Европа са с наднормено тегло или затлъстяване. Данните бяха изнесени от Регионалния офис на СЗО в Загреб по повод обявяване на политика за превенция на детското затлъстяване. Очаква се броят на децата, които попадат в една от двете категории, да продължи да нараства през следващите години.
СЗО се позова на европейския доклад за затлъстяването от 2022 г., който организацията публикува преди около година. Според него повече от половината възрастни в Европа са с наднормено тегло. Сред момчетата на възраст между 7 и 9 години 29 % са с наднормено тегло, при момичетата на същата възраст процентът е 27.
В сряда беше приета декларация с препоръки за борба с все по-нарастващото затлъстяване в детска възраст.
“Нашите деца растат в среда, в която е изключително трудно да се хранят добре и да бъдат активни. Това е в основата на епидемията от затлъстяване”, каза Директорът на европейското бюро на СЗО Ханс Клюге. Държавните ръководители и обществата трябва да действат бързо, за да обърнат тенденциите, допълни той. Декларацията от Загреб е важна първа стъпка към борба с проблема.
Снимка: pixabay.com