Среща ли детето ви трудности с четенето? Трудно ли му е да различава буквите една от друга, да разбира прочетеното? Сложно ли му е да учи наизуст стихчета? Ако отговорите ви са утвърдителни, е възможно то да страда от дислексия, както близо 20% от хората в световен мащаб. За щастие, все повече хора вече знаят, че това не е болест, а състояние, за което са нужни правилен подход и индивидуални грижи. А получи ли един дислексик нужната подкрепа навреме, може да разкрие неподозирани таланти у себе си. Какво представлява дислексията и какво може да се направи, за да се овладее тя?
Особеност на интелекта
Ако сте чели книгата за Пърси Джаксън, на когото все му „бягат“ буквите от различни табели, имате представа какво представлява дислексията. Тя е разстройство на ученето, при което детето има трудности при осмислянето и запомнянето на думи, букви и символи. Понякога става дума за неспособност за четене и разбиране на прочетеното. Някои деца объркват някои букви с други, например „б“ с „д“ или „н“ с „п“ или разместват местата на буквите в думите. Случва се да могат да прочетат една дума на една страница, но на друга да не я разпознават или пък разпознават думата, когато е написана, но не и когато я чуят.
На дислексията не бива да се гледа като на някакъв недъг. Тя просто показва, че мозъкът на човек се развива по различен от стандартния начин и изисква различни подходи при ученето. Мнозина бъркат дислексията с умствено изоставане, но това изобщо не е така. Хората с тази диагноза често са с много висок коефициент за интелигентност и талант в някаква друга насока. Те действително имат по-нисък успех в училище, защото не схващат веднага учебния материал. Когато обаче към тях се подходи с грижа, индивидуално, и когато им се обясни правилно заданието, те могат да се справят. Нещо повече – те често имат уникални способности в други направления.
Установено е известно предаване по наследство на дислексията. Около 40% от братята и сестрите на хора с дислексия също срещат проблеми с четенето, а около 49% от родителите на деца с дислексия също я имат.
Ранни симптоми
Въпреки че дислексията се свързва основно с проблеми с четенето, симптомите понякога се проявяват много преди детето да научи буквите. Понякога ранни признаци за нарушения в речта и паметта могат да бъдат: късното проговаряне, по-трудно научаване на нови думи, затрудненото произнасяне на по-сложни думи, трудното запомняне и назоваване на букви, цифри, цветове, фигури, трудното научаване на стихчета, бавното развиване на фината моторика, забравянето на сложни инструкции.
Какво да правим
Тъй като дислексията не е болест, а състояние, то тя не се нуждае от лечение в истинския смисъл на думата. Съответно и от нея човек не може да се излекува – тя ще го съпътства през целия му живот. С достатъчно упражнения отрано обаче може да се постигне значително подобрение и да се преодолеят голяма част от затрудненията. Ключът към справянето с дислексията е ранната и интензивна намеса. Особено удачно е при поява на първите симптоми да се направи консултация с психолог и логопед, които да проведат съответните тестове, за да може детето по-лесно да се справи с трудностите.
В случая е особено важно детето да не се подценява, обижда или омаловажава заради липсата на грамотност и говорните му проблеми, а напротив – да получи подкрепа от страна на родители, роднини, приятели и да се стимулира развитето на уникалните му качества. За съжаление, понякога на такива деца се присмиват в училище, затова е важно родителите да създадат позитивна среда около детето си – може пък да се окаже, че точно това училище не е подходящо за него.
У нас вече има центрове за дислексия, които предлагат различни програми, осигуряващи допълнителни упражнения за ускоряване на естествения процес на развитие на децата според нуждите им. Някои от тях работят по европейски програми и ползват чуждия опит. В първия национален център по дислексия в столицата например се работи по авторската корекционна и тренингова програма на Жасмина Йонкова „Нов старт“, разработена на базата на Метод AFS на Dr. Astrid Kopp-Duller. Предлагат се още ЕЕГ Биофийдбек терапия (невротренинг, помагащ за усъвършенстване на уменията за концентрация и др.), Forbrain слушалки за асистираща терапия при проблеми с говора и др.
У дома също може да се работи за преодоляване на проблемите. Специалистите съветват родителите да четат на глас на децата си, страдащи от дислексия, както и да им пускат аудиокниги. И още – да четат заедно с тях, да ги окуражават, когато се справят с трудни думи, да пеят заедно песнички за развиване на паметта и др. Всичко това ще увеличи речниковия им запас.
Оптимистично
Състоянието дислексия има доста положителни страни. Някои деца, страдащи от дислекция, са много по-креативни от съучениците си, могат да разказват много убедително и увлекателно. Тези хора са определяни за много любопитни, с богато въображение, силна интуиция, образно мислене, бърза мисъл. Хората с дислексия имат силно развита ориентация в пространството – от тях могат да излязат отлични архитекти, скулптори или дизайнери. Някои от тях умеят да работят едновременно по няколко задачи, или пък да се справят изключително добре в бързо променящи се ситуации, където са важни бързите действия – като например стоковата борса.
Любопитно
Много известни личности страдат от дислексия, но това не им е попречило да блеснат в своята си сфера. Сред тях са Шер, Джон Ленън, Роби Уилямс, Джак Никълсън, Куентин Тарантино, Агата Кристи, Леонардо да Винчи, Пикасо, Уолт Дисни, Моцарт, Бетовен, Уинстън Чърчил, Джордж Буш-младши, Ханс Кристиян Андерсен, Бенджамин Франклин, Айнщайн, Антъни Хопкинс. Във ФБР и в НАСА дори издирват дислексици, защото те са добри мениджъри и успяват да виждат онова, което обикновеният човек не Забелязва. „Трябваше да се упражнявам върху това как да задържам вниманието си. Така се научих да си представям какво чета, за да мога да го разбера“, казва Том Круз, който също е дислексик.
Източник: в. Сега
Снимка: freeimages.com