Започва инициативата на Дружество за Обединените нации в България по повод 75 години от създаването на ООН и 65 години от приемането на България в ООН. В продължение на една седмица – от 20 до 25 октомври, 2020 г., ще се обсъждат предизвикателствата пред света и за бъдещето, което младите хора биха искали да имат.
Дейностите по инициативата в тази седмица са подкрепени от Министерството на външните работи на Република България, а за партньори са водещи академични институции в лицето на: СУ „Св. Климент Охридски“ и Университета за национално и световно стопанство, преподаватели от НБУ, бивши и настоящи дипломати. Водещи във всяка от инициативите са младите членове на Дружеството за ООН и българските младежки делегати към ООН.
***
Дружеството за Обединените нации в България събира енергията на стотици млади последователи, изпраща повече от 10 години български младежки делегати в ООН и изпълнява вече 72 години своята мисия да представя по най-добрия начин дейността на световната организация.
Какво биха искали да постигнат ООН?
Месеци наред хората живеят в условията на глобална пандемия. На страха или на недоверието към институциите могат да се противопоставят идеите на ООН за мирен и сигурен свят, за защитени права на човека.
“Искаме да говорим за младите хора, за образованието и достойния им труд. Повече от 10 години български младежи говорят пред най-високите форуми на ООН от името на връстниците си. Те ще обменят идеи, опит и проблеми в академичната среда на СУ „Св. Климент Охридски. Ще водят диалог с млади учени и представители на отговорния бизнес”, споделят за тематие на разговор от ООН.
Сред темите за обсъждане са и предизвикателствата пред мултилатерализма във времето преди, по време и след COVID-19. Слага ли COVID-19 край на глобализацията, ще има ли поле за регулиращата сила на международните организации, ще се наложи ли пожеланият от ООН трансформиращ ред за устойчиви общества и защитена природа. В дискусия, подкрепена от катедра „Национална и регионална сигурност“ на Университета за национално и световно стопанство, изследователи и дипломати ще споделят знания и препоръки.
Сред поканените са и малък брой амбициозни млади хора, които искат да научат повече за българската дипломация в действие. Домакин на събитието е Дипломатическият институт към министъра на външните работи. Дипломати от МВнР ще разкажат пред аудиторията и пред онлайн аудитория интересни факти от своя професионален опит в системата на ООН. Планирано е и време да се проведе кратка симулационна игра „Водене на преговори“ с участието на присъстващите млади хора.
В самия ден на ООН, 24 октомври ще се проведе и Национална симулативна игра за ученици от типа Модел ООН. Учениците ще се включат като дипломати от 15 държави, за да обсъдят от форуми на Световната здравна организация и Световната търговска организация актуалните проблеми на света, който живее с КОВИД-19.
Седмицата на ООН приключва на 25 октомври, неделя – със симулативната игра и участниците получават сертификати за участие.
Ето цялата програма тук: programa4oon
Източник: ngobg.info
Снимка: ООН