Каква е връзката между математиката и живота, литературата, музиката, природата, космоса, обществото, философията, спорта? Как да учим по математика посредством игри, като например „Бикове и крави” или чрез рисунки и карикатури? Какво е приложението на математиката в китайския език и какви математически кодове се съдържат в ежедневния живот?
Това са една малка част от темите на тазгодишното издание на EuroMATH, международна математическа конференция, която се проведе в София между 21 и 25 март.
Ежегодната конференция се организира за първи път през 2009 г. от Математическото общество в Кипър и Фондация THALES, като през годините се е провеждала в Кипър, Австрия, Гърция, а сега и в България.
В страната събитието се провежда под патронажа на Министерството на образованието, младежта и науката, проф. Сергей Игнатов и със съдействието на Европейското математическо общество, Съюза на математиците в България, Висшето училище по застраховане и финанси и Munich RE.
Конференцията дава възможност на ученици между 12-18 години да представят своите виждания относно разбирането на фундаменталната наука и универсален „език” – математиката и нейното приложение в живота. Целта на организаторите е не просто да съберат голям брой математици, а да накарат младите таланти да разказват и представят науката пред останалите по един разбираем, лесен и достъпен начин.
За първа година организаторите включват в програмата състезанието MathFactor, по подобие на така успешния формат за България и извън нея X Factor. В него всеки регистрирал се участник между 12 и 18 години разполага с 3 минути, в които пред международно жури и публика трябва да представи интересна математическа теорема или метод, или приложение на математиката в определена област, но по начин, който да е разбираем и забавен за всеки човек. Осигурени са и награди за първите трима, съответно 400, 300 и 200 евро.
Източник: actualno.com