Автор: Яна Хаджиева от младежка мрежа „Мегафон“
„Деца изследователи“ е съвместна инициатива на Национална мрежа за децата и Eurochild. За периода ноември 2022 – септември 2023г. екипи от младежи изследват шест значими теми, които самите те определиха като важни за тях и общността, в която живеят.
Младежите изследваха гледната точка на връстници по въпроси, свързани с тема“Екология”, като събраха мнението на 48 младежи на възраст 14-18 години.
Участниците в програма „Деца изследователи“ попитаха свои връстници за какво се сещат, когато чуят за „глобално затопляне“. Най-честите асоциации на връстниците им са повишаване на температурите на Земята, климатични промени, топене на ледници. Други асоциации на младежите са за озоновия слой, смърт и дейности на ООН.
На въпрос какви са причините за глобалното затопляне, най-много са отговорите, че това е свързано с човешка дейност и по-конкретно с емисиите на вредни вещества в атмосферата, изсичане на горите, използването на автомобили, прекомерната употребата на пластмаса, както и повишаването на температурите на Земята.
Освен за причините, изследователските екипи се интересуваха и от гледната точка на младежите относно последиците от глобалното затопляне. Най-честата асоциация е климатични промени – измиране на хиляди животински видове, топене на ледници, замърсен въздух, увеличаване на озоновата дупка, повишени водни нива, нарастване на парниковия ефект и други.
Относно това как, според младежите, могат да се предотвратят последиците – асоциациите са свързани с повече грижа за планетата – по-рядко използване на автомобили за сметка на по-честата употреба на алтернативен транспорт, разделно събиране на боклука, преминаване към възобновяеми енергийни източници. Други, често срещани асоциации по отношение на грижата за природата, са свързани с намаляване употребата на пластмаса, използване на пречистватели на въздуха и водите и повишаване на чувствителността а обществото по темата. Прави впечатление, че младите хора имат много идеи какво може да се направи.
Според младежите, участвали в изследването, всеки човек носи персонална отговорност за предотвратяване на рисковете от глобалното затопляне. Като най-честа обосновка за последното младежите изтъкват дейността на човека – изсичане на горите, производство на продукти, които отделят вредни за природата вещества, както и това, че човек е склонен да създава проблеми, което би значело и да търси възможности да ги решава. Големите държави като САЩ, лидерите в политиката, правителствата, както и ЮНЕСКО също носят отговорност за намаляване на рисковете, смятат младежите.
Снимка: pixabay.com