Национална мрежа за децата изрази становище относно проект на Стратегия за превенция на престъпността (2021 – 2030 г.). Документът беше изпратен до Надежда Йорданова, министър на правосъдието, и Бойко Рашков, министър на вътрешните работи.
Проектът е разработен от междуведомствена работна група по инициатива на Националния съвет по превенция на престъпността и подлежи на обществено обсъждане до 29 юли, 2022.
Приветстваме създаването на този проект и сме убедени, че превенцията е най-добрият начин за предотвратяване на голяма част от случаите на конфликт на гражданите със законовия ред и редуциране на престъпността. Смятаме, че инструментите, фокусирани към тази превенция, следва да почиват на задълбочени анализи за причините за противозаконно поведение и нарушения. В особена степен това важи за превенцията на детско-юношеската престъпност, която в почти абсолютни стойности се дължи на трайна бедност, социално изключване, системно неглижиране от страна на семейството, упражняване на насилие, злоупотреба и склоняване към престъпни деяния на децата от страна на възрастните.
Основен нормативен, структурен и функционален проблем за осъществяване на качествена превенция сред българските граждани под 18-годишна възраст е фактът, че в България все още децата са подвеждани под отговорност по силата на Закона за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни от 1958 г. Това е морално остарял и загубил своята актуалност нормативен акт, който не отговаря на съвременните стандарти за защита на най-добрия интерес на детето, както и не работи в полза на възстановяване на правовия ред и на обществения договор, тъй като не предвижда мерки, които подпомагат реинтеграцията и социалната работа с деца-правонарушители и по този начин рискът от рецидив е огромен. Непълно е и транспонирането на Директива (ЕС) 2016/800 относно процесуалните гаранции за децата, които са заподозрени или обвиняеми в рамките на наказателното производство и Директива 2012/29/ЕС за установяване на минимални стандарти за правата, подкрепата и защитата на жертвите на престъпления.
Национална мрежа за децата се застъпва за спешни мерки за цялостна реформа в сферата на детското правосъдие, отмяна на Закона за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни и приемане на законодателство, гарантиращо подкрепата и защитата на правата на децата в конфликт със закона (като
например приемане на проекта на Закон за отклоняване от наказателно производство и налагане на възпитателни мерки на непълнолетни лица, по чието обсъждане и гласуване от 2018 г. насам няма напредък).
Ключово за своевременната реформа е закриването на местата за настаняване на малолетни и непълнолетни лица, извършили противообществени прояви – социално-педагогическите интернати (СПИ) и възпитателните училища-интернати (ВУИ), и замяната им с алтернативни услуги за малолетни и непълнолетни в конфликт със закона, които да осигурят ефективна защита и хуманни корективни мерки в духа на възстановителното правосъдие. Към момента мерките за неотклонение, предвидени в НПК, не отговарят на съвременното развитие на политиката и законодателството за закрила на детето. Не се диференцират според възрастта на задържания, нито гарантират правото на образование на детето. Не се прилагат мерки, които биха позволили настаняване на детето в семейна среда, когато се налага изолирането му от криминогенна среда (специализирана приемна грижа). Наказателноправната система остава фокусирана върху репресията, т.е. постигане на собствените цели на процеса и на наказанието, без да обръща засилено внимание на интеграцията и социализацията на децата в контакт със закона.
Обръщаме внимание също, че в Стратегията на Европейския съюз за правата на децата (2021-2024), една от основните тематични области е именно правото на децата на детско правосъдие. Поради гореизложеното, настояваме реформата в детското правосъдие и създаването на подходящи услуги за деца в конфликт със закона да бъде обвързана със стратегията за превенция на престъпността като проблемите да бъдат адресирани в зародиш и да не се стигне до тяхното хронифициране и да позволи децата да израстват като активни граждани, които живеят в унисон със закона и правовия ред.
Снимка: unsplash.com