В началото на 2023 г. Мрежата за правна помощ на Национална мрежа за децата, чрез международната коалиция Eurochild, инициира предявяването на колективен иск срещу България пред Европейския комитет за социални права в Страсбург за установяване на нарушения на ревизираната Европейска социална харта. Основните проблеми, изведени в жалбата на Мрежата за правна помощ на НМД и Eurochild, се отнасят до: 1) липсата на места в детските градини в гр. София и други населени места; 2) липсата на адекватен достъп до образование и грижи в ранна детска възраст в цялата страна, както и липсата на политики и мерки, с които държавата активно да подпомага родителите и децата на България с предоставяне на образование и грижи за деца от раждането до задължителната възраст за започване на начално образование.
През м. февруари 2023 г. Съветът на Европа обяви публично образуването на делото (Eurochild срещу България – № 221/2023 г.) и публикува текста на жалбата, а на 26.10.2023 г. Европейският комитет постанови решение, с което допусна иска до фазата на разглеждане по същество. Правното основание, на което жалбата ще бъде разглеждана по същество от Комитета, е чл. 16 от ревизираната Европейска социална харта, с наименование „Право на семейството на социална, правна и икономическа защита“, гласящ, че:
„С цел да се осигурят условията, необходими за всестранното развитие на семейството, което е основна клетка на обществото, договарящите страни се задължават да съдействат за икономическата, правната и социалната защита на семейния живот с такива средства, като социални и семейни помощи, данъчни облекчения, предоставяне на семейно жилище, помощ за новобрачните семейства и други подходящи мерки.“
Както Мрежата за правна помощ на НМД докладва в депозираната от Eurochild жалба, нивото на обхват в България на децата от 3-годишна възраст до постъпването им в началното училище (7 години) в услуги за образование и грижи в ранна детска възраст е доста по-ниско от средното за Европейския съюз. През 2019 г. 79.9% от децата на възраст между 3 и 7 години са посещавали детски градини, при 92.8% за ЕС. Тези данни за България са и далеч от стратегическата цел до 2030 г. обхватът да достигне 95%.
На територията на Столична община живеят 21%, или всяко пето дете в България на възраст от 1 до 4 години. Според статистическите данни, в София са налични 98 места за 100 деца. Практически, през последните години около 10 000 деца остават извън системата за прием в яслите, детските градини и задължителната предучилищна подготовка. Индикаторът „осигуреност с места“ за яслите практически не се променя, като спрямо 2020 г. нараства с 0.1 процентни пункта.
С решението си от 26.10.2023 г. Европейският комитет за социални права в Страсбург дава срок на България до 15.12.2023 г. за отговор по съществото на жалбата, след което жалбоподателите също ще бъдат поканени да представят писмени бележки. Продължаваме да ви информираме за хода на това важно за реформата в образованието и грижите в ранна детска възраст в България международно дело.