Поради военните действия в Украйна, наред с възрастните, има голям проблем с децата бежанци. Украинските деца са в продължителна психотравматична ситуация. Те са загубили своя дом, безопасна среда и социални връзки. Живеейки в друга държава, децата бежанци изпитват социален стрес, езикови бариери в общностите, различна система от културни норми, ходят на напълно различен тип училище, както и промяна в стандарта на живот и статуса в обществото. Много украински деца са лишени от правото да учат, да усвояват нови умения и да развиват творчески способности. Те са ограничени в общуването с връстници и приятели, с учители и наставници. Много от тях нямат технически средства за присъствено или дистанционно обучение. Ако не се намери помощ, стресът на децата се увеличава. Според психолозите важна, подкрепяща стъпка трябва да бъде предоставянето на достъп на непълнолетните бежанци до творчески дейности, придобиване на нови знания и умения.Също така, за успешен процес на интеграция и създаване на хармонични социални връзки, децата се нуждаят от комуникация с приятелски настроени връстници и възрастни. Тези дейности помагат на засегнатите деца да придобият увереност в себе си и собствените си способности, да създадат нови приятелства, да възстановят езиковата комуникация, да подобрят емоционалното си състояние, да намерят грижа, внимание, подкрепа и помощ.
От първите дни на войната Украинският център за интеграция и обучение Вулик оказва помощ на украинците на благотворителна основа. Това е уникален формат на подкрепа за личностна адаптация и социална интеграция на вътрешно разселени украинци в общността на страната, в която се намират.
Мисията на центъра е да помогне на принудително изселенините украинци да се адаптират в България и да създадат най-добрите условия за живот на ново място, с вяра в собствените си сили и в бъдещето.
На площ от 1000 кв.м. се провеждат обучителни курсове, интеграционни програми, предоставя се психологическа помощ, организират се творчески работилници за деца и възрастни.
Какво правят в “Украински Вулик”:
- съдействие на майки с деца по въпросите на интеграцията и адаптацията в българското общество;
- създаване на максимално комфортни условия за деца с цел възстановяване на психологическото и ментално здраве, развитие и адаптация в новото общество;
- максимална психологическа подкрепа по въпросите на адаптацията и преживяването на болката от войната и загубата;
- Обучение по български език за бърза комуникация в обществото;
- подкрепа при стартиране на бизнес или търсене на работа;
- създаване и подпомагане на украинската диаспора в България;
- запознаване с българската култура и традиция на украинците, и запознаване на българите с украинската култура.
От началото на активната дейност на интеграционно-образователния център (от средата на м. Май) са проведени повече от 20 курса по български език в самият “Вулик”, на които са се обучавали или се обучават повече от 250 човека. Също така са помогнали да бъдат започнати курсове във Варна, Бургас, Поморие, Пловдив, Стара Загора. Благодарение на доброволците стартираха и онлайн курсове: канал в Телеграм, където се обучават 1500 човека и повече от 10 онлайн групи по 10 човека във всяка.
Към днешна дата, всички курсове по български език се провеждат с помощта български и други доброволци.