Може ли спортът в училище да е достъпен и за децата с увреждания?
Защо в лафките няма здравословна храна или тя е с огромни надценки?
Може ли към училищата да има спортни клубове или отбори, така че децата да взимат участие безплатно.
Какво ще направите, ако научите, че вашето дете тормози друго дете?
Това са част от въпросите, които младежите от Младежка мрежа “Мегафон” и над 260 ученици в залата на Voice It 2023 зададоха на екпертите и представителите на законодателната и изпълнителната власт, които се присъединиха в дискусиите за #Тормоз, #УчебнаПрограма и #СпортИЗдравословноХранене.
Вижте по-долу преглед на третата тема, която адресираха децата – Спорт издравословнво хранене – и какво отговориха политиците по важните за младегите теми. В разговора участваха: заместник-министърът на здравеопазването доц. Михаил Околийски и Екатерина Йосифова, съучредител на Фондация “За храната”, както и Тиана и Лора от “Мегафон“.
Според резултатите от проведена от мегафонци фокус група учениците не успяват да се хранят здравословно в училищна среда. Междучасията са кратки и недостига време да изчакат на опашка за храна, да се нахранят и да се върнат в клас. Лафките предлагат предимно нездравословна храна, а столовете са неприятни като среда и често предлагат и застояла храна. Според младежите спортът не е еднакво достъпен за всички, а в училищните часове има дискриминация, защото учениците се сравняват по нормативи, подадени от хора, които имат по-добри физически умения, отколкото реано учениците имат. Децата с увреждания не получават възможност да участват и е много важно да се намери начин да се включват и децата с двигателни проблеми. Младежите отправиха към политиците следните въпроси: Защо в лавките не се предлага здравословна храна, а, ако има такава, не се ограничава надценката й? Как може да се увеличи интеръст на учениците към спорта? Какво мога да направя, ако не покривам норматива за скок от 2.20 метра, защото нормативите водят до демотивация и загуба на интерес на учениците към часовете по спорт, защото те се чувстват обречени на час, в който така или иначе няма да се справят. Как може да се промени това? Може ли в училищата да има спортни клубове или отбори така че децата да взимат участие безплатно вместо да разчитат само на възможностите на родителите си, ако се интересуват от други спортове като фехтовка, плуване, тенис?
Доц. Михаил Околийски: Към училищните лафки има разпоредби, които очевидно не се спазват. Това така, защото контролът не е добър, а причината за недостатъчно качествения контрол е, че няма достатъчно колеги, които да правят проверките заради ниските заплати. Въпрос на вътершна нагласа е учениците да не си купуват чипс и стандартната вредна храна. Важен е самоконтролът.
Екатерина Йосифова: Контролът от РЗИ е болна тема и често има директни уговорки между РЗИ и кетъринг фирмите. Резултатът е не само че проверки не се правят, но дори и при сигнал никога няма виновен. Кетъринг компаниите, от своя страна, се оправдават с това че, ако предлогат зравословна храна, учениците не си я купуват и тя застоява. Учениците сами трябва да покажат, че искат да си купят нещо различно от вафлата. Добра практика от други държави е в рамките на училището децата да имат достъп до кухня, в която осами да си приготвят сандвич или меню от съставки, които сами да изберат.
Доц. Михаил Околийски: В спорта младежите имат вужде от добри услувия, които да ги привличат да спортуват. И е важно да видим идолите си сред българските спортисти. Например проблемите във футбола у нас са демотивиращи. Малко се прави и от инфлуенсърите у нас. Те могат да поставят в добра светлина определени спортисти и да им дадат глас, така че децата да последват техния пример и да се мотивират. Такъв пример е скиорът ни Алберт Попов. В България имаме спортисти, които могат да бъдат вдъхновение за децата и младите хора и трябва да им се дава глас и популярност.
Екатерина Йосифова: В часовете по спорт в учелище стандартно има бягане, баскетбол, волейбол, футбол, но интересите на повечето деца не са само в тези спортове. Така часовете се явяват повече задължение вместо удоволствие. Друг важен аспект на въпроса, е че спортистите ни са успешн, не защото държавата е инвестирала в израстването им, а защото са разчитали на роднини и близки, които влагат всички свои възможности да ги п одкрепят. Спортът в България е скъп и недостъпен – картите за плуване, зимни спортове, тениса – това са все спортове, които са скъпи и държават трябва да даде достъп и до тях.
Доц. Михаил Околийски: Дали в училищата може да има спортни клубовете или отбори, така че децата да взимат участие безплатно в тях, е въпрос повече към Министерството на образованието инауката. Министерството на здравеопазването е съгласно да се обсъдят възможностите с МОН и да бъде подкрепена такава идея.
Какви въпроси зададоха младежите на политиците по темата #Тормоз вижте тук, а в темата #УчебнаПрограма – тук.
Видеозапис от Voice It 2023 ще намерите във фейсбук страницата на НМД тук. В дискусионните сесии на младежкия ни форум младежите в залата зададоха още много въпроси, които поради ограниченото време останаха без отговор в рамките на събитието, но екипът ни е отправил въпросите към отговорните институции в п исмен вид и очакваме техните отговори. ще ги публикуваме веднага, щом ги получим.