На 10 април 2025 г. Народното събрание прие на първо четене трите проекта на ЗИД на Семейния кодекс, които предвиждат въвеждане на принципа на съвместно упражняване на родителските права – познат в публичното пространство и като „споделено родителство“. Предстои обединяване на законопроектите, ново обществено обсъждане и второ гласуване.
Национална мрежа за децата следи активно законодателния процес и участва в консултациите с Народното събрание с ангажимент към най-добрите интереси на детето – принцип, който следва да бъде водещ както в правната уредба, така и във всяка практика и политика, засягаща децата и семействата.
През януари НМД проведе в СУ „Св. Климент Охридски“ правно-дискусионния форум „LexTalks III: РОДИТЕЛСКИТЕ ВОЙНИ И ДЕЦАТА“, на който представители на инстититуции и на граждански организации, юристи, социални работници, психолози, родители застъпиха широк спектър от позиции и презентираха множество професионални и лични казуси. В резултат от проведените дискусии подготвихме становище, съгласувано с цялата НМД с и нашата Мрежа за правна помощ, в което систематизирахме аргументи „за“ и „против“ предложенията от трите законопроекта, както и точки, по които членовете на Мрежата са единни.
Част от нашите организации членове, работещи пряко с деца и семейства, изразяват сериозни тревоги, че предложените промени могат да застрашат сигурността на деца и родители, особено пострадали от домашно насилие. Други организации подкрепят концепцията за споделено родителство, с аргументите, че то би могло да гарантира по-устойчива връзка на детето и с двамата родители, когато това е в интерес на детето.
Въпреки различията, в рамките на Мрежата е налице ясно изразено съгласие относно необходимостта от:
- провеждане на реформа в системата за закрила на детето;
- предоставяне на интегрирани услуги в подкрепа на родители и техния родителски капацитет, наред с широко използване по семейни спорове на процедурата по медиация;
- намиране и прилагане на работещи решения за това родителят, на когото не са присъдени родителските права, да може да вижда детето си без да среща спънки от страна на другия родител – в отговор вкл. на серията от осъдителни решения на ЕСПЧ срещу България.
Веднага след като обединеният законопроект бъде публикуван, НМД ще организира допълнителни консултации сред своите членове и в рамките на Мрежата за правна помощ, за да подготви задълбочена експертна позиция по новия проект на ЗИД на Семейния кодекс.
Като алианс, защитник на правата на децата, отново подчертаваме, че какъвто и модел на реформа да възприеме законодателят, принципът за гарантиране на най-добрите интереси на детето категорично следва да бъде водещ при решаването на спорове между родителите – не декларативно, а реално и конкретно, с оглед на индивидуалната ситуация, нуждите и правата на всяко дете.