В празничния уикенд по повод 1-ви юни родители и деца могат да се включат в чудесна инициатива, която учи на отговорно и грижовно отношение към себе си и към другите около нас.
Сдружение “Ангели на пътя” организира открит урок по пътна безопасност на 2 юни от 10:00 ч. Мястото е площадката за по пътна безопасност в Южен парк в София. Инициативата е част от кампанията “Предай нататък”, с която Сдружението има за цел всеки месец в различен град да провежда образователни игри, с които да помогнат на родителите във възпитанието на децата как да се пазят на пътя и да спазват правилата. Първата локация е София, следва Стара Загора. Следете страницата на организацията и за следващите градове.
Сдружение ‘Ангели на пътя’ е основано от родители на деца пострадали или загубили живота си в пътни инциденти. Техните инициативи целят да помогнат след трудните моменти, причинени от катастрофи и нещастни случаи, да подават ръка за помощ и подкрепа с различни програми, ресурси и начини за съдействие.
Напомняме, че в най-новия ни годишен доклад “Бележник 2024” Национална мрежа за децата за първи път застъпи в страниците на анализа темата за пътната безопасност и закрилата на децата на пътя. В раздел “Закрила на децата от всички форми на насилие” отбелязахме, че за поредна година държавата ни не успя да приложи ефективни мерки за превенция и намаляване на инцидентите в пътното движение. По статистика на МВР през 2023 г. има завишен брой загинали и пострадали на пътя деца. От януари до края на октомври 2023 г. по пътищата в страната живота си са изгубили 30 деца, а ранените са били 1136.
Продължават хроничните проблеми в съдебната медицина, които рефлектират пряко върху качеството и бързината на наказателния процес срещу причинители на телесни повреди и смърт на пътя. В България, за разлика от всяка друга държава в ЕС, липсва самостоятелна, независима, централизирана държавна структура за съдебномедицинска и друга експертна дейност, която да принадлежи административно към Министерство на правосъдието и да обслужва органите на МВР и правораздаването. От десетилетия съдебномедицинската дейност в страната е в особено тежко състояние – Министерство на правосъдието не лицензира съдебните медици и не води специализиран регистър; липсват адекватни механизми за санкция и контрол в случаи на неверни и необективни експертизи; съдебните лекари работят при крайна липса на ресурси, като броят им понастоящем е не повече от 65 за цялата страна. Този възлов проблем за обективното разследване и качественото съдопроизводство е известен от години, но остава трайно неглижиран от държавата, задълбочаващ се и нерядко препятстващ правораздаването в случаи на инциденти с деца в пътното движение.