Интервю с Юлия Раданова – адвокат и медиатор. Завършила е Софийски Университет, магистър право с диплома за английско и европейско право от British Law Centers в сътрудничество с университета в Кеймбридж. Регистриран медиатор в единния регистър на медиаторите към Министерството на правосъдието със специализация по Международни търговски спорове. Притежава диплома за преговори и медиация от университета в Харвард. Практиката й включва представителство в съдебни и извънсъдебни спорове. Юлия е активен член на професионалната асоциация на Медиаторите в България, член на Европейската мрежа на медиатори и съдия в състезанието по Международната търговска медиация към международната търговска камара, Париж.
Какво представлява медиацията?
Медиацията е начин за решаване на конфликти чрез съдействието на трето, неутрално на спора лице. На практика, медиацията е комуникация в условията на конфликт. Роля на медиатора именно е да „преведе“ и „поведе“ спорещите към споделено установяване на фактите, интересите и нуждите на всеки от участващите. На тази основа и в условията на атмосфера на доверие може да бъде проведен и пълноценен диалог относно всички варианти на решение по въпросите от значение на страните. Медиацията е един изцяло доброволен процес, при който страните запазват своята самостоятелност и независимост, като решение на спора постигат единствено по своя воля и без намесата от страна на медиатора. Казано метафорично, медиаторът е регулировчик на кръстовището в отношенията на страните, който предотвратява произшествията от евентуални сблъсъци между участниците.
Какви са предимствата й спрямо съдебното решаване на спорове?
По-бързо, по-евтино, по-удобно. Медиацията, макар и изцяло доброволна, дава на страните постигнали решение чрез нея, на практика това, което би им дал съда. Единствена разлика е, че това може стане по-бързо и икономически ефективно при наличие на тяхно съгласие. Процесът същевременно благоприятства съхраняването на отношенията, подобрява комуникация, добавя ползи там, където последните са безвъзвратно изгубени. Съдът е лишен от подобни правомощия, а системата не позволява и такива фриволности. Можем да мислим за съдебния процес като способ за решаването на спорове, към който страните отнасят своите конфликти. Такъв именно способ е и медиацията – метод за решаване на спорове, паралелно съществуващ на съдебния, призван да охранява същите интереси. Изборът към кой подход за решаване да бъде отнесен конкретен конфликт остава в страните.
Защо е важно да има такъв подход, когато в родителските конфликти са намесени деца?
Родителският конфликт е един много специфичен конфликт, поставящ на изпитание както личните устои на участниците, така и зареден с потенциала да бъде силно деструктивен спрямо децата. Обикновено това се случва, когато всеки от родителите бива погълнат от борбата с другия родител и неволно забрави за намесените деца, ставащи жертва на една личностна борба с бивш вече партньор. Медиацията е онзи път, позволяващ ни да запазим човешкото лице в хода на трансформация на личните ни отношенията и да намерим онази сигурна и благоприятна среда, в която да проведем разговор относно най-добрия интерес на детето ни. На практика чрез процеса се цели насочване на вниманието от насрещните обвинения и горчивината от несподелените очаквания към градивното ново, чрез което да се обезпечи постигането на благоденствие с фокус децата.
По какъв начин медиацията запазва интереса на децата?
Медиаторът няма самостоятелни правомощия да предложи или наложи едно или друго решение като отговарящо в най-висша степен на интереса на децата. Същевременно обаче той следи и напомня на страните за това, че всеки от обсъжданите варианти следва да отговаря на детския интерес. Този подход е изключително работещ, защото позволява в процеса на медиация индивидуално с всеки от родителите или общо, в съвместна среща, да се обсъди широк набор от потенциални решения и да бъде направена оценка на степента, до която отговарят на интереса на детето. За целта медиаторът използва и редица критерии и методологии, които му съдействат в обсъждането на всяка сфера от живота на детето и начина, по който тя би се нарушила или благоприятствала от дадено родителско решение. Пример за подобна методология за изследване на най-добрия интерес на детето е разработена съвместно от „Професионална асоциация на медиаторите в България“, Национална мрежа за децата, Асоциация Родители, фондация „За нашите деца“, Институт за социални дейности и практики ИСДП и Институт по медиация и управление на спорове ИМЕУС. Подобен подход позволява да бъдат използвани единни критерии, на база на които да се охрани действителното постигане на решения в синхрон с детския интерес.
По ваши наблюдения – как се отразяват родителските конфликти на децата?
Родителският конфликт не е задължително да има негативно отношение върху децата. Напротив, в случаите, когато е управляван умело и е капсулиран единствено на плоскостта между родителите, не би следвало да засегне детето по какъвто и да е начин. За съжаление, това все по-рядко се случва и сме свидетели на разрастващи се конфликти между бивши партньори, които, водени от болка, гняв, тъга и разочарование, привличат несъзнателно и децата си в центрофугата на конфликта. Детето обаче обича и е лоялно и към двамата си родители. И когато става невинен наблюдател на случващото се помежду им, последното страда и обвинява себе си като първопричина за това. Именно превенцията на подобна криза в отношенията е изкуството в преодоляването на родителските конфликти. Един от начините за справяне с това е посредством повишаването на познанието за негативния ефект на конфликта върху детската психика и за начините, по които можем да го преодолеем. За целта Центъра за спогодби и медиация към Софийски районен и градски съд вече предлага напълно безплатно информационни сесии, специално насочени към родители, преминаващи през родителски спор, чрез които родителите биват подпомагани и насочвани към процедура по медиация за цялостно решаване на даден конфликт. Всички родители са добре дошли в Центъра, за да могат да преминат през обучението и да подпомогнат по този начин своите деца.
Достатъчно популярна ли е тази практика и защо е важно хората да са информирани за нея?
Изключително важно е родителите и гражданите да бъдат информирани за това, че съществуват и други алтернативи за намиране на решение на своите конфликти във всяка една сфера от живота и че тези варианти могат да бъдат с еднаква сила на задължителност и да имат същата изпълнителна сила. Когато говорим за деца, медиацията може да помогне за решаването на родителския конфликт, подпомагайки обсъждането на възможните решения и оценката на това кое отговаря на най-добрия интерес на детето. Постигнатото в медиацията решение, от своя страна, може да бъде оформено като споразумение и дадено за одобрение от съда и по този начин да бъде приравнено на съдебно решение относно съдържанието си. За целта обаче силно препоръчително е родителите да бъдат информирани за ефекта, който конфликтът има върху тяхното дете, за начините за преодоляването им и извънсъдебните способи за справяне с това. Подобно съдействие може да бъде получен от множество източници, включително и в контекста на проект „Децата на фокус в реформата на съдебната система“, по който родителите могат да получат напълно безплатна информационна сесия в търсене на решение на родителския си конфликт.
Снимка: freeimages.com