Нараства броят на децата извършващи престъпления, сочат данните на Териториалното статистическо бюро в Шумен.
По информация, на шуменските комисии за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, броят на малолетните и непълнолетни извършили на престъпления нараства: от 153 през 2010 на 213 през 2011 г., т.е. увеличението е с близо 40 на сто. На невръстна възраст, под 14 години, са 54 от малките престъпници, като 7 са момичета. Близо три пъти повече са младежите и девойките между 14 и 17 години. Няма нито един случай на убийство или опит за такова, както и на изнасилване. По традиция, най-разпространеното значимо закононарушение е кражбата, в каквато са уличени 153 деца. Шуменчета са автори на разнообразни по вид и обект на посегателство кражби: домови (58 случая); на селскостопанска продукция, домашни животни и птици (23 случая); взломни (22); на части и вещи от автомобили (5) и други. Втори по честота са хулиганските прояви – 23 на брой, а „почетното” трето място заемат грабежите. За такова деяние са уличени 13 деца (16 през 2010 г.), пет от които малолетни. Има и случаи на нанасяне на телесна повреда, противозаконно отнемане на МПС, разпространение на наркотици, повреждане на имущество и други.
304 деца в Шуменско се водят на отчет в Детска педагогическа стая /ДПС/ през миналата 2011 година. 67 от тях са под контрол от миналата година, а с останалите се работи от предходни години. 235 деца, или над 77 на сто от всички са тинейджъри, над 14 години, а 69 са малолетни. Както и при възрастните, така и при малките/ младите, престъпността е предимно мъжка територия: на десет момчета – регистрирани в детските стаи , се „падат” по 1.6 момичета.
От години насам статистиката сочи, че малолетните и непълнолетните, които кривват от правия път са предимно от проблемни домакинства. Това неписано правило е валидно и за 2011 година. Само 60 от децата, наблюдавани от инспекторите живеят в спокойна семейна среда. Всеки трети малолетен или непълнолетен е от социално слабо семейство. Това е най-често срещаният случай. Всеки девети е свидетел на множество конфликти в дома си, родителите на всеки десети са разведени или живеят разделени, а 11 са сираци или полусираци. Нито учат, нито работят 29 от водените на отчет и за тях основната среда, в която живеят и се възпитават е улицата. Растат в криминогенно домашно обкръжение и поемат по престъпен път, следвайки „примера” на своите близки, 27 деца, а други 22 копират незаконното си поведение от свои приятели. Някои от нарушителите живеят при роднини и приятели, или са питомници на детски домове и приюти.
Не всички деца, попаднали в Детска педагогическа стая се вписват в регистрите и стават обект на систематично наблюдение. Има такива, които извършват незначителни деяния, за които еднократната намеса на полицейските органи е достатъчна и няма основание за по-нататъшна работа с тях. По данни на шуменската статистика, през 2011 г. в тази категория попадат 419 шуменчета, над три пъти повече спрямо 2010 година. Сред тях 136 са малолетни, чиято среща с органите на властта е поради бягство от дома или училище, употреба на алкохол или наркотични вещества и др. През м.г. в нашия регион няма деца, преминали през детска педагогическа стая заради скитничество или просия.
В област Шумен малолетните и непълнолетните, които в рамките на 2011 г. са извършили повече от едно закононарушение са 32, а тези, които са привлечени и за които е подаден сигнал и се образува възпитателно дело за втори или повече пъти са 49. Има 13 деца, отпаднали от училище, които след работа с обществен възпитател, са интегрирани отново в образователната система. Част от правомощията на комисиите за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни е да налагат възпитателни мерки. На едно дете може да се налагат нееднократно такива мерки, еднакви или различни по характер, като не е задължително то да се води на отчет в детска педагогическа стая. През м.г. обект на такива мерки са 236 деца (всяко четвърто е малолетно), 36 от които са автори на противообществени прояви, а 200 на престъпления. Най-често прилаганата мярка е предупреждение, наложена 110 пъти, следвана от поставяне под възпитателен надзор на обществен възпитател (53 пъти) и задължение за участие в консултации, обучения и програми (40 пъти). Няма дете настанено в интернат.
Източник: dariknews.bg
Снимка: dariknews.bg