На 28 юни в Музея по естествена история на Брюксел се проведе Europe’s Tomorrow: Vaccination and prevention summit, организиран от младежката организация ThinkYoung. Дискусиите бяха посветени на доверието на младите хора във ваксинациите след пандемията и как да преборим дезинформацията и фалшивите новини за сметка на информираността и доверието в достиженията на науката и медицината.
В конференцията, като част от проекта PROTECT-EUROPE и българската HPV коалиция, се включи и Пламена Николова от Национална мрежа за децата, за да разкаже за опита и предизвикателствата в България във ваксинационните политики. Специална тема в панела „Обединени за здравето: Страните членки на ЕС обменят добри практики за ваксиниране и превенция“ (United for Health: EU Member States exchange best practices on vaccination and prevention) беше темата за ваксинацията срещу човешки папилома вирус – кауза не само на Национална мрежа за децата, но и на Българската педиатрична асоциация, Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве, Национална мрежа на здравните медиатори и много други организации. Всички ние искаме приоритетите в детското здравеопазване да са насочени към профилактиката и превенцията, а не върху лечението и лекарствата, особено когато става дума за предотвратими и изкореними заболявания, които могат да бъдат напълно забравени в рамките на едно поколение – това на децата ни.
В България отношението към ваксините и разнородно и като цяло високо покритие имат само ваксините от задължителния имунизационен каледнар. Притеснителен е факта, че в първата година след Covid-19 има спад от повече от 5% в покритието за някои ваксини като тази за морбили, паротит и рубеола. При тази ваксина обхватът през 2022 г. е 91.2% и само при нея се отчита подобрение спрямо 2020 г., но се отбелязва и съществен спад спрямо 2019 г., когато обхватът е бил 95.1%. Тази тенденция на спад при ваксинирането на децата води до притеснения, че могат да избухнат епидемии от отдавна забравени болести, ако покритието не се върне бързо до стандартните си нива.
Обществото ни обаче проявява силно недоверие към препоръчителните ваксини като тези за ротавирусни инфекции, хепатит А и др. Те се смятат за некритично важни, след като заболяванията не водят до масови смъртни случаи. Проблем е и финансовата бариера, тъй като дори пациентите да са запознати с ползите и да вземат решение за ваксинация, те трябва сами да заплатят съответната ваксина. Финансирани по национални програми са само програми за ротавирусната ваксина за бебета и ЧПВ ваксината за момичета между 11 и 14 г. Извън тях, разходите са за сметка на родителите.
За съжаление няма напредък и по отношение на ваксините срещу Човешки папилома вирус (HPV). Покритието остава под 3%, родителите са неинформирани, лекарите не предоставят проактивно информация и към ваксината има недоверие, въпреки че тя се поставя повече от десетилетия и в световен план е доказала, че води до почти пълно изкореняване на рака на маточната шийка при жените – един от основните причинители за които е HPV.
А статистиката е стряскаща.
По данни на НСИ в България всеки ден се диагностицират 43 жени с рак на маточната шийка. Заболеваемостта у нас е два пъти по-висока от средната за Европа и страната е втора след Румъния по смъртност от заболявания, свързани с женската полова система (на първо място у нас е ракът на гърдата). Всеки ден една българка умира от рак на маточната шийка.
HPV вирусът е основен причинител за развитието на онкологичното заболяване, но 99% от случаите могат да бъдат предотвратени чрез ваксинация. Над 156 държави в света имат работещи ваксинационни програми и съответно високо покритие, което кореспондира с намалените нива на HPV-свързаните заболявания. За 2020 г. по данни на Европейската ракова организация ваксинационното покритие на Норвегия е 90%, на Португалия – 81%, на Испания – 79%. В някои държави по света заболяването от рак на маточната шийка е напълно забравено, а държави в Европа вече имат поколения ваксинирани деца, които на свой ред вече са родители и ще ваксинират своите деца.
У нас Министерството на здравеопазването въведе през 2012 г. Национална програма за превенция на рака на маточната шийка, която и към днешна дата осигурява безплатни ваксини за момичета между 11-14 години. Ваксината няма възрастово ограничение и е предпазваща и за жени на всяка възраст, както и може да бъде поставяна на момчета и мъже, но за тези групи тя не се покрима от бюджета и е необходимо да бъде заплатена от пациента.
От Коалиция HPV припомнят, че ваксината срещу рак на маточната шийка не съдържа генетичен материал и води до изграждане на дълготрайна защита срещу най-често срещаните видове на HPV-вируса.
Всички, които се интересуват от данни за ваксината срещу рак на маточната шийка и Човешки папилома вирус мога да потърсят информация на сайта на НМЗМ – Национална мрежа на здравните медиатори – http://www.zdravenmediator.net/, както и на сайта на Коалиция HPV – https://hpvcoalition.bg/.