Между 2 и 4 април 2024 г. в с. Мала Църква, община Самоков, се проведе ежегодния Пролетен лагер на младежите по програма „Мегафон“. Младежкото събитие събра членовете на платформата за детско и младежко участие на Национална мрежа за децата от цялата страна. След Есенния лагер, включените млади хора от организации членове на Национална мрежа за децата, продължиха да развиват уменията си относно правото на участие.
Участниците в тазгодишния пролетен лагер са представители на 7 организации от различни градове в цялата страна – Фондация “За децата с церебрална парализа”, Фондация Агапедия България, Основно прогресивно училище, Сдружение „Инициатива за развитие – Кърджали решава“, СНЦ “Жанета”, НЧ “Умение – 2003”, SOS Детски селища България. В лагера взеха участие 13 младежи и 7 професионалисти, които им оказваха подкрепа по време на целия престой.
В рамките на Пролетен лагер 2024 младите хора продължиха да развиват уменията си за формиране на позиция и мнение по теми и проблеми, които са свързани с техния живот и общност, както и да планират младежкото участие в предстоящите събития на Национална мрежа за децата – Бележник, Награди “Златна ябълка” и Годишната среща на Мрежата.
Основните теми, по които младите хора активно работиха в първия ден, бяха свързани с различните форми на държавно управление и гражданското общество. Във втората част от заниманията младежите трябваше да представят комуникационни послания пред различни видове аудитории.
Подкрепящите възрастни също се включиха активно в дейностите по време на Пролетния лагер. Те участваха в основните сесии и допринасяха с мнение и позиции по обсъжданите теми.
Пролетният лагер е утвърден като значимо събитие за участниците в програма „Мегафон“, което допринася за развитието на капацитета за упражняване на правото на участие у младите хора. Моделът на лагера продължава да се развива и „свързва“ с други дейности и процеси по детско и младежко участие на организацията.