Проблем има, но решението се отлага за неопределено време. Така може да се резюмира отговорът на управляващите по повод отвореното писмо на Национална мрежа за децата относно прекратяването на дейността на Националния център за безопасен интернет, който работи в защита на децата от онлайн сексуална експлоатация и тормоз.
В писмото алармирахме, че SafeNet прекратява своята дейност на 1 септември след 16 години успешна работа, създадено сътрудничество с европейски и международни институции, десетки хиляди поети сигнали за онлайн тормоз над деца, изградена система за превенция. Дейността на Националния център за безопасен интернет се поддържаше с усилията на граждански организации и не се финансираше от държавата, което е прецедент в Европа.
„Министерството на труда и социалната политика е информирано за проблема, свързан с прекратяването на дейността на Националния център за безопасен интернет, като отчита значителните резултати, постигнати от дейността на центъра до момента.“, се казва в отговора, изпратен от Лазар Лазаров, зам. министър председател и министър на труда и социалната политика. „Считам, че интернет страницата safenet.bg и горещата телефонна линия 124 123 имат своята роля като един от възможните инструменти , подкрепящи спазването на правата на децата и предотвратяването на злоупотреби и насилие в онлайн пространството. Линията реализира разнородни дейности в полза на децата, пострадали от кибертормоз, като основен приоритет е борбата срещу разпространението на детска порнография в интернет пространството и посегателствата над деца с цел сексуална злоупотреба през компютърна система. За намиране на трайно решение за функциониране на линията, така че децата да получават необходимата подкрепа с цел гарантиране на тяхната сигурност и безопасност в дигиталното пространство, информирах за ситуацията министъра на електронното управление, министъра на образованието и науката, министъра на финансите, както и зам.-министър председателя по обществения ред и министър на вътрешните работи , които съобразно своите компетентности да предприемат необходимите действия за осигуряване на възможности и средства за финансиране на горещата телефонна линия, чиято издръжка на година е в размер на 200 000 лв.
Бих искал да ви уверя, че след получаване на становища от горепосочените институции, в рамките на междуинституционалната координация и в сътрудничество с Държавната агенция за закрила на детето, в качеството й на специализиран орган на МС за ръководство, координация и контрол в областта на закрилата на детето, ще се търси оптимално решение сред съществуващите потенциални варианти за осигуряване на средства за функционирането на Националния център за безопасен интернет.“
В последните години институциите нееднократно бяха алармирани за риска от изчерпване на ресурсите с цел да се реши устойчиво въпросът с липсващото национално съфинансиране. За съжаление, за този период пет редовни и пет служебни кабинета не можаха да припознаят адекватно нито проблема със сексуалната експлоатация и онлайн тормоза над деца, нито да намерят политическа воля за неговото решаване – както по отношение на реформата на системата за закрила на детето, така и дори само за запазване и утвърждаване на един значим елемент от нея като Националния център.
Снимка: unsplash.com