Често родителите имаме илюзорното усещане, че децата се справят дори по-добре от нас с устройствата и с интернет. Илюзорно е и усещането, че докато са си вкъщи през ваканцията, са в по-голяма безопасност, отколкото кото излизат всеки ден за училище.
Но повече време вкъщи през ваканцията означава и повече време онлайн. Важно е родителите във всеки един момент да водят разговора за опасностите в интернет. Насоки как да подходите към децата, как да започнете разговор, за какво да ги предупредите, може да получите на Консултативната линия 124 123 на Центъра за безопасен интернет – safenet.bg.
Кои са най-новите тактики на хакерите и рисковете от сексуална злоупотреба може да чуете от разговора с Антоанета Василева, координатор на safenet.bg, за БНР София по повод новия проект на Центъра – “Дигитални деца”. Тук отбелязваме само някои акценти от този интересен и полезен за родителите разговор.
Трябва да сме наясно, че децата имат по няколко профила в една мрежа. Понякога ги създават без знанието на родителите си. Те имат отделни профили за кръга от близки и роднини, за съучениците, за приятели извън училище и не е изключено – за разговор с непознати. Ние сме създали у децата алармите за физическата среда – да внимават като пресичат, да не говорят с непознати и др. Но аларми за дигиталния свят липсват и когато има непознат в мрежата децата някак се чувствта спокойни. Те вярват, че щом като има екран, то те са в безопасност и нищо не може да им се случи. Истината е, че пресътпниците в мрежата са много хитри, обиграни и умеят да намерят уязвимия момент в общуването с децата и да ги подведат.
Фишинг атаките вече са и в игрите. Мними играчи зарибяват децата с обещания за прехвърляне на бонуси в игрите, получават достъп до телефонния им номер и през линкове, които децата отварят, достъпват цялата информация и достъп до другите приложения на съответното устройство. Децата често не знаят или чак след дни разбират, че приложенията и информацията им са достъпни за хакер.
Децата знаят какво е силна парола, но честа грешка, която правят е да имат една и съща парола за всичките си приложения. Така пробивът в един акаунт или едно приложение отваря достъп до всички други. Децата не разбират целия проблем и за тях проблемната ситуация се свежда до това, че профилът им в Инстаграм е взет и трябва да си правят нов.
Нещо важно, което и родителите, и децата трябва да знаят при случаи на злоупотреба. Преди да бъде блокиран профилът на злонамереното лице, трябва да бъдат направени скрийншоти на разговора или размененото съдържание, за да може да бъде подаден сигнал и да бъде проследен източника и чак след това потребителят да бъде блокиран. Ако първо бъде блокиран профила, то цялата история на комуникацията изчезва.
Броят на сигналите към Центъра за безопасен интернет беше рекорден още миналата 2023 година. Тогава бяха обработени над 46 300 хиляди сигнала, 95% от тях за сексуална злоупотреба. Тази година се очертава сигналите да бъдат дори три пъти повече от рекорда от миналата година, тъй като само от януари до март са получени 33 хиляди сигнала. Най-много са децата между 9-12 години, които са подвеждани или принуждавани на действия, които представляват сексуална експлоатация. Има промяна в начина, по който се извършват престъпленията и все по-изобретателни стават измамниците.
Чуйте интервюто за още данни и полезни насоки. Ще разберете повече и за предстояща инициатива на Националния център за безопасен интернет по проект “Дигитални деца”, по която се предвижда обучаването на 90 деца и младежи в страната, които да разказват на свои връстници за онлайн опасностите и как да се пазят в мрежата. Така ще бъде използван връстников подход, който е по-успешен и достига по-лесно до по-малките деца, на техен собствен език.