Стотици хора с увреждания заявиха на 24 септември категорично, че не желаят повече да живеят затворени и зависими в институции. Те се събраха пред Министерския съвет и нарекоха своя протест “Поход за независимост”, организиран неслучайно след Деня на независимостта на всички българи.
Хората с увреждания настояват парите, които държавата по закон е определила за тях, да не се дават на специализираните институции, а да бъдат използвани за подобряване на условията, в които живеят. Твърдят, че години наред са затваряни и лишени от възможността да се образоват и работят заедно с другите, предаде БНТ.
“Там загубих своето аз. Вече не знам коя съм и защо живея”, заяви пред БНТ Аделина Иванова.
“Аз съм просто свободолюбив човек и такива порядки там не ми харесват. Там това не е място за живеене, защото ти просто губиш своята същност, своята душевност”, подкрепи я Атанас Боев.
И двамата живеят в дома за хора с увреждания в Стара Загора. Наричат го “там”, защото за тях не може да е дом, институция с режима на затвор. Там санитарка казва на обитателите кога да ходият в тоалетната, кога да ядат, кога да излизат. А не им остават средства за “навън”.
“И като излезем в града трябва да съзерцаваме нещата или пък трябва да просим. А аз съм достоен човек”, каза още Боев.
“И когато кажеш истината, имаш друга позиция от позицията на ръководството, ти викат психиатър”, допълни Иванова.
“Няма да позволя да бъда поставен в някакви рамки. Бих живял самостоятелно, бих работил”, казва и друг млад чове с такава съдба – Тихомир Кирчев.
Хората с увреждания допълват, че има и друга гледна точка – да си затворен в институция струва адски много пари на държавата. Средно около 3500-3700 лева на година. А ако тези пари следваха човека, те са предостатъчни да се адаптира неговото лично жилище, да се наеме асистент.
На протеста инвалидите поискаха нов Закон за хората с увреждания и Закон за личната помощ, предаде БГНЕС. Те се събраха на площад “Св. Неделя” и се придвижиха символично до площад “Независимост”, почти под прозорците на премиера Бойко Борисов. За него организаторите на инициативата бяха подготвили дори и лента, които да отреже, но не да я прибере след това в джоба си, а да я сложи на ревера си в знак на съпричастност към проблемите на хората с увреждания.
Борисов, обаче, присъстваше на откриването на Международния технически панаир в Пловдив и вместо него с хората се срещна Георги Калайджиев от неговия кабинет и представители на социалното министерство.
“Имаме ангажимента и волята да направим всичко необходимо, за да се подобри нещо, макар и малко за хората с увреждания и сме отворени за разговори, за нови идеи, които да помогнат. Исканията са изпълними. Нашата воля е да достигнем стандарта на живот на хората с увреждания в по-развитите страни в Западна Европа”, заяви Калайджиев.
Той получи няколко големи кашона с около 10 000 гласа в подкрепа на хората с увреждания.
Източник: www.dnes.dir.bg / Снимка: Център за независим живот