През месец март рапортьорите в Национален Юрочайлд форум – България (НЕФ) работиха по темата „Социално изключване“ – направиха проучване на това колко мащабен е проблемът в България и създадоха въпроси за интервюта с млади хора. Рапортьорите събраха мнението на 61 младежи на възраст 12-19 години. От тях 47 са момичета и 14 момчета.
„Рапортьори“ е съвместна инициатива на Национална мрежа за децата и Eurochild. За периода ноември 2021 – юни 2022 г. Седем екипа от младежи изследват седем значими теми, които самите те определиха като важни за тях и общността, в която живеят.
Екипите изследваха какво, според младите хора, представлява бедността. Най-често участниците в изследването я свързват с наличие на липси. Най-често срещаната представа за бедността включва липса на финансови възможности, следвана от емоционални липси, а именно, преживяване на празнота и отсъствие на значими хора (семейство, роднини, приятели). Бедността е и липса на възможности (на знания, на желание да помагаш на другите, на способност да цениш това, което имаш в живота). Интересна е асоциацията на младите хора, че бедността може да има позитивна роля в изграждането на характера на човек.
Повечето млади хора споделят, че не са се чувствали социално изключени до момента (36 човека). Въпреки това 20 от младежите разказват, че имат такъв опит. Най-честите причини за последното са те свързват с изключване от общността на базата на пол; цвят на кожата; външен вид; интереси, затруднение да се създават приятелства; облекло, сексуална ориентация.
Рапортьорите опитаха да разберат кои са групите, които изследваните лица определят като най-рискови по отношение на социално изключване. Най-често, според младежите, това са хората от етническите малцинства в България. Те открояват в най-голяма степен представители на ромска общност. Други групи, които често присъстват в асоциациите на участниците, са хората, които се отличават по някакъв признак. Тук те идентифицират постижения, умение за изразяване на мнение, религия и пол. Представители на групи, които нямат образование и са с двигателни увреждания, също се разпознават като рискови по отношение на социалното изключване. Интересно е да се отбележи, че, според младежите, активните млади хора, по-специално тези, които участват в ученически парламенти, младежки съвети и други младежки организации, са сред най-застрашените от социално изключване.
При случай на дете, което живее в изключителна бедност, най-често младите хора ще се обърнат към отдел „Закрила на детето“ за съдействие, към представители на неправителствения сектор и към дирекция „Социално подпомагане“.
Важно е да се отбележи, че 45 човека нямат приятели или съученици, които живеят в бедност, 12 – имат, а 2 не могат да преценят. Младежите имат идеи как може да бъде подкрепено едно семейство, което живее в бедност. Сред най-честите им предложения са: да се предоставят социални помощи на родителите; с набиране на дарения и с предоставяне на възможности за работа на най-уязвимите. Други често срещани предложения са оказване на емоционална подкрепа и създаване на програми за приобщаване.
51 младежи заявяват желание и готовност да се включат в дейности и кампании, които целят да подпомагат деца и семейства, които живеят в бедност. Според тях, омагьосаният кръг на бедността може да бъде прекъснат чрез предоставяне на равни възможности за работа на всички групи от обществото, със социални помощи и с достъп до образование. Други често срещани отговори са да се реализира промяна в това как политиците гледат на проблема и да се реализират кампании, които да повишат чувствителността на обществото по темата.
Снимка: unsplash.com