Достъпно за изтегляне от сайта ни е методическо ръководство за работа с деца за безопасно поведение в Интернет. Наръчникът е предназначен за младежи, учители и професионалисти, работещи с деца в прогимназиална и гимназиална възраст.
Документът е разработен по инициативата “Дигитални деца” от екипа на Националния център за безопасен интернет, който се управлява от Асоциация „Родители“, в консорциум с Българска асоциация по семейно планиране и сексуално здраве (БАСП) и Национална Мрежа за Децата (НМД).
Използваната в ръководството методология се базира на личностно центрираното интерактивно обучение и се различава от класическия класно-урочен модел. Наръчникът обхваща 10 теми, като всеки урок има цели, необходими материали, въвеждаща част, основна и заключителна част, които са необходими за провеждането му. Целите на урока са свързани с това какво се очаква да могат да правят учениците след приключването на всеки урок. Необходимите материали са описани подробно, за да може всеки обучител/учител да подготви часа си предварително. Преди всеки час е препоръчително водещият да подрежда столовете в кръг и да заема своето място в него, защото така се стимулират доверителните отношения и
споделянето.
Документът има за цел да подкрепи учителите и работещите с деца експерти в това да съдействат на децата в умения за отговорно и позитивно поведение в интернет, разпознаване на рискови ситуации, запознаване със стратегии за справяне и знание към кого да се обърнат за помощ или при нужда от докладване и блокиране и още много.
Темите са:
Нетикет
Комуникация онлайн и офлайн
Лични данни
Дигитален имидж
Вредно онлайн съдържание
Сигурност в мрежата
Онлайн тормоз
Секстинг
Непознатите в мрежата и рискът от сексторшън
Изкуствен интелект
С финансовата подкрепа на Европейския съюз по програма „Дигитална Европа“ (Project: 101158515 “Digital Children: Protecting and Empowering Children in Digital Environment” – DIGITAL-2023-DEPLOY-04). Изразените възгледи и мнения са само на авторите и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или Европейската изпълнителна агенция за здравеопазването и цифровизацията (HaDEA). Нито Европейският съюз, нито HaDEA могат да носят отговорност за тях.