На 18 и 19 март в Брюксел се проведе международен форум, посветен на правата на децата в конфликт със закона. Събитието бе организирано от Международната комисия на юристите (ICJ) в рамките на проекта ACCESS („Достъп до правосъдие за деца обвиняеми и заподозрени в наказателни производства“). Във форума участие взе и Национална мрежа за децата, представена от Георги Еленков – директор „Политики за децата“ и координатор на Мрежата за правна помощ на НМД.
Проектът ACCESS цели да анализира и подобри прилагането на Директива (ЕС) 2016/800 относно процесуалните гаранции за деца, които са заподозрени или обвинени в наказателни производства. По време на форума беше представено основното изследване (baseline study) по проекта, което обхваща шест държави – Белгия, България, Чехия, Нидерландия, Полша и Словакия. В доклада се посочват ключови предизвикателства, свързани с достъпа до правосъдие за деца, като неравнопоставеността при третирането на уязвими групи, липсата на достатъчно правна помощ и трудностите при осигуряването на индивидуална оценка и алтернативи на лишаването от свобода, услуги по възстановяване и др.
Георги Еленков активно участва в дискусиите, представяйки застъпническите приоритети на НМД, данни от мониторинговия доклад „Бележник“ и дейността на Мрежата за правна помощ. Той постави акцент върху проблемите, свързани с пълното транспониране на Директива (ЕС) 2016/800 и с ефективната превенция на детската криминализация в България.
Във форума участваше и представител на Асоциацията на прокурорите в РБ, който презентира дейността на асоциацията по проектите „Детска пътека“ (с финансовата подкрепа на Норвежкия финансов механизъм по програма „Правосъдие“), „,Темида вижда детето“ (подкрепен от Фондация „Лъчезар Цоцорков“) и „Прокурор за един ден“ (осъществяван съвместно с Кралската прокурорска служба, Британското посолство в София, Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ и Младежка Фондация „Арете“, без външно финансиране).
Участниците във форума поеха ангажимент да продължат работата по проекта ACCESS в следващите две години чрез поредица от национални събития във всяка от шестте държави, уебинари и общи застъпнически инициативи.