Наскоро, в рамките на изпълнението на проект NURVAC, Национална мрежа за децата изготви доклад с насоки за единно събиране на данни за насилието над деца в България.
Чрез това изследване НМД цели стратегически да подкрепи усилията на държавата за изграждане на няколко информационни системи, свързани пряко или косвено с насилието над деца – в т.ч. НИС към ДАЗД, Националната електронна информационна система за пълно осиновяване, Националната информационна система за превенция и защита от домашното насилие, НИС за превенция и защита от педофилия, наред с други информационни системи като Електронната платформа https://sacp.kontrax.bg/ за отчитане на дейността на Координационния механизъм при насилие (КМ), поддържана от ДАЗД, Единната информационна система за противодействие на престъпността (ЕИСПП) по Закона за съдебната власт и др.
Докладът с насоки включва:
- Обосновка на нуждата от единна и надеждна събираемост на данни за насилие над деца в България;
- Оценка на прогреса в изграждането на различни информационни системи, относими към насилието над деца, към м. август 2024 г.;
- Основни предизвикателства пред завършването и оперирането на информационните системи;
- Препоръки за изграждане на Национална база данни за насилие над деца.
Пълния текст на доклада ще откриете ТУК.
Този доклад и останалите проектни изследвания по NURVAC ще бъдат представени пред широка аудитория на 31.10.2024 г., когато в гр. София предстои провеждането на голяма национална конференция, посветена на събирането на данни за насилието над деца в България.
Материалът е изготвен в рамките на проект „Национален единен регистър на насилието над деца“(NURVAC: National Unified Registry of Violence Against Children. Strengthening Administrative Data on Violence against Children as a National Strategy for Preventing and Combating VAC in Bulgaria), осъществяван от Национална мрежа за децата, Институт по медиация и управление на спорове и от асоциирания партньор Държавната агенция за закрила на детето. Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения са на автор/ите и не отразяват задължително тези на Европейския съюз или Европейската комисия. Нито Европейският съюз, нито Европейската комисия са отговорни за тях.