Национална мрежа за децата участва в заключителна конференция по проект “Подай ръка – мобилни екипи за подкрепа на деца и семейства в общността” на „SOS детски селища – България”, която се състоя на 10 май 2016 г. в София.
Проектът е реализиран от сдружение SOS детски селища България в периода 2013 г. – 2016 г. и финансиран от Конфедерация Швейцария чрез Фонд за реформи, свързани с участието на гражданското общество.
Целта на проекта е развиване капацитета на общността и укрепване на капацитета на SOS детски селища България за предоставяне на качествени социални услуги с фокус към малките населени места. Проектните дейности се реализираха на територията на осем общини от страната: Велико Търново, Габрово, Горна Оряховица, Земен, Ковачевци, Радомир, Столична и Трявна. Четири мобилни екипа предоставят гъвкави мобилни социални услуги за деца и семейства в риск, с възможност за ранна интервенция.
По време на събитието стана ясно, че проектът е насочен към подпомагане на семейства в затруднено положение, както и на деца в риск. Множество доброволци от местните общности са взели активно участие в изпълнението му, а всеки от четирите екипа се състои от петима специалисти – ръководител, двама социални работници, психолог и логопед. Г-жа Нина Тодорова, координатор на проекта, обясни, че в течение на изпълнението му мобилните екипи са преминали през редица обучения за повишаване на капацитета си. Едно от тях, „Ранна интервенция чрез мобилна социална услуга в общността” е направено от „Карин дом”, които са експерти в областта. Второто обучение, „Мобилна социална работа на терен в общността” е проведено от сдружение „Самаряни”. Интересно е, че един от методите за достъп до целевите групи е организирането на информационни срещи в местните общности, което се случва със съдействието на местните власти, както и на отделите „Закрила на детето” по места.
Калина Йорданова от Ноу-Хау център към Нов български университет представи материал с девет стандарта за предоставяне на „Мобилна социална услуга за деца и семейства в риск”, който би могъл да се прилага универсално. Материалът включва стандарти за „Изисквания към специалистите в мобилната социална услуга”, „Ефективност на мобилната социална услуга”, „Безопасност и управление на риска при предоставянето на мобилна социална услуга”, „Материална база и ресурси за предоставянето на мобилна социална услуга”, „Работно време на екипите на мобилна социална услуга”, „Супервизия и поддържащо обучение”, „Взаимодействие с институции и партньори” и „Управление на услугата и отчетност”.
В последната част на събитието представители от четирите мобилни екипа разказаха за работата си на терен като показаха въздействащи видео материали с лични истории на хора, усетили ефекта от услугата.
Снимка: freeimages.com