Национална мрежа за децата ще представи своя единадесети поред годишен доклад „Бележник 2022: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?”на 28 април, 2022 г., от 10.30 часа едновременно в София и 5 града от страната – Русе, Варна, Силистра, Пловдив и Ямбол.
В София представянето ще бъде от 10.30 до 12.00 часа в залата на Театър-лаборатория „Алма алтер“ Софийски университет „Свети Климент Охридски“ (бул. “Цар Освободител”15). В представянето ще се включат автори и експерти от Национална мрежа за децата, както и деца от Младежка мрежа „Мегафон“. Поканени са председателят на Народното събрание Никола Минчев, министър-председателят Кирил Петков, заместник министър-председателят по ефективно управление Калина Константинова, народни представители и министри, представителят на УНИЦЕФ за България Кристина де Бройн, както и председателите и директорите на държавни агенции и комисии. Събитието ще се излъчва на живо във Фейсбук страницата на Националната мрежа за децата: https://www.facebook.com/nmdbg.
След официалното представяне на основните изводи и препоръки, представянето ще продължи с регионални дискусии:
- Организациите от Варна ще очакват своите колеги и партньори на представянето в Арт салона на Радио Варна (бул. „Приморски“ 22).
- В Пловдив домакин на регионалното представяне на доклада ще бъде Комплексът за социални услуги за деца и семейства (ул. „Неофит Бозвели“ 38).
- Народно читалище “Умение-2003” е домакин на представянето в Ямбол, което ще се проведе в Културния център (ул. “Златен рог” 2, ет. 2).
- Дискусията в Силистра ще се проведе в заседателната зала на Областната администрация (ул. „Добруджа“ 27), а организатор на регионалното представяне е Женското сдружение “Екатерина Каравелова”.
- Сдружение “Еквилибриум” кани своите колеги и партньори в зала „Батенберг“ на Регионалния исторически музей в Русе (пл. „Княз Ал. Батенберг“ 3).
„Бележник“ е единственият по рода си независим доклад, който оценява напредъка на държавните политики за деца чрез анализ, основан на факти и данни, в 9 области: Участие на децата, Благосъстояние на децата, Семейна среда и алтернативни грижи, Закрила от всички форми на насилие, Правосъдие за деца, Ранно детско развитие, Детско здраве, Образование, Спорт, Култура и свободно време. Той включва и конкретни препоръки за бъдещата работа на държавата и институциите.
Автори на Бележник 2022 са 30 експерти от гражданските организации и 7 външни оценители. Чрез проведените анкети във формирането на оценките и препоръките се включиха и 160 деца, млади хора, родители и професионалисти, както и децата-„рапортьори” от Националния Юрочайлд форум.
Акцент в Бележник 2022 е темата за управление в криза и как се отразиха пандемията от КОВИД-19, политическата криза през 2021 г., социално-икономическата ситуация и войната в Украйна върху системата за социална закрила в България. Специално внимание е отделено и на Европейската детска гаранция като инструмент на Европейската комисия за изкореняване на поколенческата бедност и повишаване на благосъстоянието на децата.
Изданието през 2022 г. се посвещава на Капка Панайотова – оценител в десет поредни доклада, приятел и ревностен защитник правата на хората с увреждания.