Национална мрежа за децата, заедно с Фондация „ДА”, Фондация „Конкордия”, Сдружение „Ре-Акт”, Фондация “Приложни изследвания и комуникации”, Женско сдружение “Екатерина Каравелова” се присъединяваме към становище на адвокатско дружество „Димитрова и Хаджиева“ по Закопроект за изменение и допълнение на Закон за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г. и допълнение към становище и предложение за изменение и допълнение на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 14.04.2020 г.
Национална мрежа за децата, като обединение от близо 150 организации, работещи с и за деца и семейства в България, приветства предприетите стъпки за отпускане на еднократна помощ в размер на 375 лева на родители на деца до 12-годишна възраст, които преди 13 март 2020 г. са посещавали детска градина и училище.
Както е известно, мярката се отнася до родители, които са били осигурявани през последните шест месеца; работата им не предполага дистанционното й организиране; изчерпали са платения си отпуск; към деня на кандидатстване за помощта самотният родител са използвали най-малко 20 дни неплатен отпуск, месечният доход на поне един член от семейството не е по-висок от 610 лв., когато детето има двама родители, или 1 220 лв., когато детето (едно дете) има само един родител (самотни родители); родителите/самотният родител да няма други доходи от наем, услуги, допълнителен трудов договор; не получават помощи по Закона за социалното подпомагане; не получават средства от програмата 60/40.
Ние намираме тези действия на Министерството на труда и социалната политика за правилни, необходими, навременни и насочени към най-уязвимите групи родители. Смятаме обаче също, че мярката е разработена с редица ограничения, които не позволяват да се обхване пълния кръг от нуждаещи се родители и е необходимо тя да бъде прецизирана и разширена, условията за получаване на обезщетението/помощта следва да бъдат облекчени, а за родителите на повече от 1 дете следва да се предвиди по-голям размер на помощта.
Заявяваме подкрепата си и се присъединяваме и към предложенията на адвокатско дружество „Димитрова и Хаджиева“, направени на 04.04.2020 г., тъй като смятаме, че приетата мярка за еднократно обезщетение, макар и благоприятна, не съвпада напълно по обхват и обем с пълното искане и предложенията за изменение в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение (и респективно – чрез него на Кодекса за социално осигуряване).
В становището се излагат искания в посока хипотезата на гледане на здраво дете, което не посещава детско заведение поради извънредно положение в България, да бъде приравнена на вече установената хипотеза за гледане на здраво дете, върнато от детско заведение поради карантина в заведението или на детето , по този начин разширявайки възможността за получаване на обезщетение към по-голям кръг родители. Подкрепяме и изложените предложения за други възможности за подпомагане на лицата без доходи, грижещи се за децата си, като например – откриване на процедури по предоставяне на ваучери за храна и лекарства.
Бихме желали да добавим предложение от наша страна в насока към възстановяване на функционирането на малък брой заведения – ясли, детски градини и училища специфично за децата на лекарите и медицинските сестри, какъвто е швейцарският модел за справяне със ситуацията по време на коронавирус пандемията .
Снимка: freeimages.com