НМД вече подготвя списък със спешни решения, които до дни ще адресира до новата комисия чрез официално писмо
Днес народните представители гласуваха обособяването на самостоятелна Комисия по демографската политика, децата и семейството
Вече две години Национална мрежа за децата се застъпва за преструктуриране на досегашната Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта. В края на 2022 г. изпратихме официално писмо до Парламента за дълбоката нужда от създаване на постоянна комисия с ясен фокус върху детското благосъстояние, подкрепата на семействата на България и на младежкото участие, вместо досегашната, която беше позната на обществен жаргон като „спортната”.
В резултат на това групата беше проводник на решения, които са изцяло против правата и интересите на децата, като например решения, свързани със Закона за хазарта, поставящи децата и младежите в риск от зависимости и криминализация. Нееднократно сме отбелязвали и че всички депутати, които са спортисти, са в комисията, която обсъжда и спорта, и въпросите за децата и младежта. Съвсем разбираемо беше тези депутати да нямат никаква подготовка, нито експертиза по отношение на детските и семейните въпроси. Поради тази причина те или имаха несъстоятелно мнение по дадена политика, или изобщо нямаха позиция. В резултат често бяха неглижирани теми в областта на здравеопазването, образованието, детското правосъдие, участието на децата, правата на децата.
Първа успешна стъпка напред постигнахме през април миналата година, когато Народното събрание гласува добавянето на думата „семейство” и преименува комисията на “Комисия по въпросите за децата, младежта, семействата и спорта”.
Днес е факт окончателният успех от застъпническата ни работа.
Защо самостоятелна комисия за децата и семействата у нас е важна
В настоящия си вид Комисия ще може да остане фокусирана приоритетно в демографската политика на България и свързаните с нея грижи в социалната сфера, здравеопазването, образованието и др.
Обвързването на досегашните комисии основно със социалната политика доказа, че подобен подход категорично не способства за преодоляване на тежките последствия на обезлюдяване на цели региони на България. Въпреки огромното желание на много млади семейства да заживеят в малки населени места, те са принудени да се откажат от намеренията си, поради проблеми с достъпа до качествени образование и здравеопазване за своите деца, липса на транспортна инфраструктура и на достъп до социални услуги. Нужни са интегрирани мерки, върху които вярваме, че новата комисия ще има волята да се фокусира.
Припомняме и 12 причини защо е важно семейството да бъде във фокуса на Народното събрание, които публикувахме преди година:
- Семействата, които преживяват криза при смърт, раздяла, увреждане, разпадане, насилие и пр., са семейства в риск, на които трябва да се помага с цел да се съхрани семейството, както и психичното здраве и живота на неговите членове.
- Младите родители имат нужда от помощ, както при бременността на майката, така и при отглеждането на малките деца. Те трябва да бъдат подпомагани от професионалисти.
- Пред трудности са изправени и родителите на тийнейджъри, защото в тази възраст децата отхвърлят авторитета на възрастния. Тези групи също имат нужда от помощ, за да запазят здрави и силни взаимоотношенията в семейството.
- Самотните родители или семействата с един родител трябва да могат успешно да съчетават професионален живот със задълженията си в семейството.
- Само тези семейства, които имат човек с увреждане или човек с психична болест в дома си знаят през какъв ад преминават и колко нечовешки усилия са нужни, за да се справят.
- Членовете на семейства, в които има зависими от алкохол, наркотици или хазартна зависимост, имат нужда от психологическа или дори психиатрична помощ и за това трябват съответните специализирани услуги и адекватна помощ.
- Семействата от възрастни хора се нуждаят от домашни услуги, патронаж, но също така и от емоционална подкрепа, за да живеят по-добре старините си.
- Здравните, образователните и социалните услуги трябва да са факусирани върху предоставяне на помощ към семействата и многото ежедневни проблеми в тази най-малка социална единица на обществото.
- Семействата, които се разделят, трябва да получават помощ преди и по време на участие в производства по Семейния кодекс, за да преминат през раздялата, запазвайки добри отношения, доколкото това е възможно.
- Всеки член на семейството трябва да се чувства защитен от страна на държавата.
- Трябва да има данъчна политика, насърчаваща родителството и грижата към децата.
- Трябва да се осигуряват достъпни жилища за млади семейства и семейства в нужда, за да няма бездомни и маргинализирани хора.
Искрено вярваме, че за държава като България, която едновременно е в тежко демографско състояние, с огромен дял на миграция сред младите хора и семейства, е от ключова важност да подкрепя и закриля всяко дете. Тази особена закрила и подкрепа на българската държава е необходима, независимо от възможностите на родителите и произхода на детето, за да може то да порасне като образован и мотивиран млад човек, способен да се грижи за себе си, готов да се ангажира да създаде семейство и да отглежда деца.
Именно затова се надяваме, че в бъдеще преструктурираната вече “Комисия по демографската политика, децата и семейството” ще бъде призвана да оценява въздействието на всеки законопроект върху настоящото и бъдещото благосъстояние на всички деца на България. Няма сфера на обществения живот, която да не влияе върху децата. Тази комисия би била гарант, че в определени ситуации, когато нуждите на децата влизат в противоречие с интересите или желанията на възрастните, приоритет ще имат децата и техният най-добър интерес.
Национална мрежа за децата вече подготвя списък със спешни решения, които да адресира за разрешаване до членовете на новата комисия. Ще изпратим най-спешните за разрешаване задачи чрез официално писмо до Комисията до дни.