От края на септември повече от 8000 българи ще имат възможност да започнат да използват услугите социален асистент и домашен помощник в рамките на третата фаза по схемата, финансирана от оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. Това съобщи в интервю за Дарик Правда Игнатова, директор на дирекция „Международно сътрудничество, програми и европейска интеграция“ в Агенцията за социално подпомагане. През тази седмица започва процедура по договарянето на 250 договора по схемите „Социален асистент“ и „Социални услуги за социално включване“, за които междинно звено е агенцията. През есента ще стартира и схемата „Алтернативи“, която ще осигури работа на 9000 лични асистенти за хората с увреждания.
Реалното подписване на договорите по двете схеми ще започне от началото на септември, а до края на същия месец услугите ще стигнат до потребителите. Общата стойност на средствата по схемите е 42 милиона лева, обясни Правда Игнатова и припомни значението на схемата „Социален асистент“.
„Около 5000 души ще получат заетост като социални асистенти и домашни помощници, така че и от гледна точка на това, че подпомага хората да се справят с всекидневния си бит, тази схема е изключително успешна и много добре се налага и се приема от обществото“, каза Игнатова.
По схема „Социални услуги за социално включване“ ще се изпълняват 116 проекта, а услугите са насочени към деца и възрастни от рисковите групи. Част от тях са иновативни и нямат аналог у нас, обясни Игнатова.
„Става въпрос за специфични групи, за хора със зависимости, напускащи затвори, или специфични проблеми в общността, свързани със струпване на определени етноси, с деца в риск и т.н.“, допълни тя.
От есента започва и схемата „Алтернативи“, която е на стойност приблизително 35 милиона лева, и ще осигури личен асистент на хора с увреждания и самотно живеещи хора.