Кога родителите помагат и кога пречат? Какво гради и какво руши доверието между родител и тийнейджър? Какво е контролът през гледната точка на родителите и на децата и досадна ли са загрижеността и желанието за споделяне? Само да напътстваме или да поемем пълен контрол върху поведението на детето? Как се трупа житейски опит и осъзнаване за последствията? Тези и още простички въпроси постави срещата за представянето на “Пътеводител за родители на тийнейджъри” на Асоциация Родители.
Екипът на организацията избра да говори по-малко за самото издание и да остави важните теми от Пътеводителя да минат през споделени размисли от двама родители и двама тийнейджъри в едночасов разговор в Квадрат 500 в София, модериран от журналиста и фотографа Константин Вълков.
Така Съни, на 18 години, сподели, че не харесва контролиращите родители, защото младите хора имат нужда сами да изживеят нещата и сами да си извадят изводите. Тя учи немски и руски в езикова гимназия, тренира карате и се занимава с доброволчество. Оценява, че майка й я насърчава да назовава проблемите и да описва чувствата си, но повече търси конкретно решение на ситуацията.
“Добре е да има комуникация между родителите и децата, но е по-добре възрастният да дойде с предложение да говорим, а не да настоява веднага да седнем да говорим. Аз може да не съм готов в момента да говоря.”, каза Лука – другият участник от страна на тийнейджърите, ученик в музикалното училище в София и състезател по скейтборд.
“Не сме ние с баща им в главната роля, а всички сме еднакво важни в този процес.”. Така приема родителството Ема Кичева, майка на две деца, единият вече тийнейджър. А според Константин Веселинов, баща на две момчета тийнейджъри и мениджър на компания в сферата на киберсигурността, шпионажът и рестрикцията на устройства е абсолютна грешка. “Следенето само по себе си показва, че родителят няма доверие на детето, което сам е отгледал и възпитавал. Това автоматично означава, че няма доверие сам на себе си като родител.”
От Асоциация Родители смятат, че родителите на тийнейджъри в България не получават достатъчно подкрепа – психологическа, услуги, медицинска помощ, адаптирана за нуждите в тази възраст и др. Това е и причината да изготвят и предоставят безплатното ръководство “Пътеводител за родители на тийнейджъри”.
“Да си родител на тийнейджър е почти като да си пилот на самолет, който е изгубил връзка с наземния контрол – гледаш индикаторите на таблото, които доскоро са ти давали надеждна информация за случващото се, и се опитваш да разгадаеш кой сигнал е верен, а кой – подвеждащ. Нямаш избор: длъжен си да приземиш самолета успешно, никой на борда да не пострада и при това да запазиш и собствения си здрав разум.”.
Така започва Петъводителят и в своите 56 страници обобщава 10 теми, които обхващат основните проблеми на физическото, психическото, емоционалното, социалното и академичното развитие на тийнейджъра, неговия живот онлайн и офлайн и мястото на родителите в този сложен свят. Всяка тема започва с представяне на основните промени, които са характерни за юношеството, и завършва с практически препоръки, които могат да помогнат на родителите да не загубят връзката с детето си, докато удържат границите, които гарантират безопасността му, но и му дават свободата да порасне.
В електронния си вид изданието е достъпно тук.
Видеозапис от представянето гледайте във фейсбук страницата на Асоциацията тук.
Асоциация Родители е част от Национална мрежа за децата и има за своя мисия да насърчава родителите да бъдат най-добрите родители, които могат да бъдат, както и да подкрепя децата да се превърнат в най-добрите възрастни, които могат да станат. С дейността си Асоциацията развива и утвърждава идеята за родителството като
основна духовна ценност в обществото и семейството като естествена среда за отглеждане и възпитание на децата. Техни иницативи и много полезни ресурси за родителството ще намерите в сайта www.roditeli.org.