На 31 май, ден преди Деня на детето, Национална мрежа за децата представи дванадесетото издание на „Бележник: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?”. Тази година резултатите от мониторинговия доклад бяха оповестени там, където са голяма част от възможните решения – пред законодателната власт. В сградата на Народното събрание заедно с нас бяха Ния, Денис и Едислав от младежката ни мрежа “Мегафон”, за да говорят по теми, които сами разработиха, защото са част от ежедневието им и защото искат да попитам политиците какво и как може да се промени.
В риск от бедност живеят 33% от децата в България. На много ученици в неравностойно положение им се налага да работят още от ранна възраст, за да изкарват прехраната си и да помагат в издръжката на семействата си. Това им пречи да се фокусират върху ученето, върху редовно присъствие в часовете, върху по-високи оценки и кандидатстване в университет. Възможно ли е социалната стипендия в училищата да се увеличи, попита Едислав.
Какви мерки се планират, за да могат децата да консумират качествена храна в училище – такава, която да е здравословна алтернатива на продаваната в училищните лавки и върху която се осъществява контрол на качеството. Това попита Ния, която разказа, че младежите искат да се хранят здравословно, но достъп до подходящи храни в близост до училищата на практика липсва. Междучасията са кратки и младежите бързат да вземат нещо за хапване, което се намира в максимална близост до училище (от т.нар. лавки). На тези места, обаче, не се продава здравословна храна. Друг проблем е липсата на приятна обстановка в училищните столове, което прави местата за хранене в самото училище непривлекателно за престой.
Следващ въпрос, който младежите поставиха, беше за часовете за здравно-сексуално образование – важна за подрастващите тема, в която самите осъзнават наличните съществуващи проблеми като ранното започване на сексуален живот, нежелани бременности, полово предавани инфекции и др. Може ли да се отдели час от учебния план, който да бъде посветен на тази тема, на разговори, дискусии и информация от психолози, медицински специалисти, сексолози и други експерти, попитаха младежите.
Денислав представи темата Спорт от “Бележник 2023”. “Резултатите ни от фокус групата с младежи на възраст 14-16 години показаха, че сновният проблем е, че спортът не е еднакво достъпен за всички. Така например той не е достъпен за децата с различни двигателни проблеми. Финансирането също е проблем, защото не всички физкултурни зали са добре оборудвани.”, каза Денис и попита какво се прави в сферата на спорта за децата с двигателни затруднения и могат ли да бъдат заделени повече средства за подобряване на спортната база в училищата.
Тази година държавата получи среден 3.33 за грижата си за българските деца. Но не оценките са толкова важни, колкото прпоръките и разговора за възможните решения от тук нататък. Затова от Национална мрежа за децата се радваме, че децата бяха там, където им е мястото – в директен разговор с политици и институции за политиките, които ги касаят. Мегафонци, бяхте страхотни!
“Бележник 2023” беше представен в сградата на Народното събрание с домакинството на Парламентарната комисия по въпросите за децата, младежта, семейството и спорта. По покана на Комисията в дискусията за оценките и препоръките от експертния доклад се включиха още екперти от Министерството на младежта и спорта, Националната здравноосигурителна каса, сектор “Детска престъпност” към ГДНП в МВР, Омбудсмана на Република България и др.
И да – нямаме единодушие по всички теми, но е важно да започне разговор. Защото години наред всичко направено е “на парче”, без да се постига устойчива промяна и без да има единна структура, която да синхронизира политиките в отделните сектори. Трябва да е ясно кой отговаря за детските политики в България и да бъде приета Национална стратегия за детето. Съвсем видно от резултатите от миналата година е, че ако има воля, законодателна и изпълнителна инициативност – много проблеми могат бързо да бъдат придвижени.