Момчета и момичета от гимназии в четири български града се включиха в първата обучителна сесия за младежи, които искат на свой ред да обучават връстници и по-малки ученици в безопасно поведение в интернет. Над 30 гимназисти от училища в София, Дупница, Радомир и Кюстендил три дни работиха активно в образователни сесии за технически рискове в Интернет, проблеми с непознати онлайн, онлайн тормоз, рискове на онлайн общуването, изкуствен интелект, фалшиви новини и дезинформация. Включиха се и представители на младежкия панел към Националния център за безопасен интернет (safenet.bg).
Същинската част от трите дни бяха брейнсторминг сесиите за генериране на идеи за кампании, които младежите да реализират в училището си и сред връстници. Само за няколко часа те измислиха основните послания за кампаниите си, какви дейности да включват, как да бъдат адаптирани и поднесени темите за малките ученици и за по-големите им връстници. Младежите прецениха в кои дейности трябва да въвлекат родителите, класните си ръководители и директорите на училищата си. Идеите им включваха използването на интерактивни инструменти, които да направят дейностите интересни и ангажиращи за деца от 1 до 4 клас. Активациите за по-големите бяха помислени така, че да мотивират към генериране на още съдържание от младежи, а посланията за това как да използваме Интернет по безопасен начин и без реч на омразата – да се превърнат в масово разпространявани сред учениците.
Изключително благодарни сме на младежите за ангажираността им в темата и за всичко, което споделиха в тези три дни с нас, за обратната им връзка, тяхното мнение какво днес е дигиталният свят – все разговори, от които ние също научихме много. Общата ни задача от тук насетне е да им помогнем да доразвият идеите си и да съдействаме за реализацията на кампаниите. Радваме се на заявения интерес към следващи срещи в темите за онлайн безопасност. И да, запомнихме препоръките в кои теми искат да научат още, както и кетърингът за почивките да е по-вкусен, даже направо да има възможност да поръчаме пица 🙂
Предстоят още обучения на младежи от градове в страната. Те се организират и провеждат от Българската асоциация по семейно планиране като част от дейностите им по инициативата “Дигинални деца”. Сесиите по дигитално-медийната грамотност в страната са с фокус включително и към младежи от уязвими групи, особено такива с ограничен достъп до образование и информация за опасностите в дигиталното пространство. Голямата стойност на тези сесии ще бъде млади хора да бъдат подготвени ментори на свои връстници в училището, квартала, общността, за да им предават на разбираем език знанието си кое поведение в интерент крие рискове и какво могат да направят децата, ако имат проблем с онлайн тормоз, измама или изнудване.
“Дигинални деца” е 18-месечна инициатива, която се изпълнява от Центъра за безопасен интрнет (safenet.bg) и организациите в обновения консорциум зад Центъра. Това са Българската асоциаия по семейно планиране, Национална мрежа за децата и Асоциация “Родители”, която е сред създателите на Центъра и е основен координатор по проекта.
Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения са само на автора(ите) и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или Европейската изпълнителна агенция за здравеопазването и цифровизацията (HaDEA). Нито Европейският съюз, нито HaDEA могат да носят отговорност за тях.